Društvo

RIJEKE PRESUŠILE ZBOG PROFITA Poziv građanima da snime kataklizmične prizore iz svojih sredina

Pomozite nam da sačuvamo naše rijeke, fotografišite i snimite suva korita, poručili su aktivisti Koalicije za zaštitu rijeka BiH“. Oni su upozorili na rastuću opasnost od malih elektrana koje se ubrzano grade na skoro svim rijekama.

RIJEKE PRESUŠILE ZBOG PROFITA Poziv građanima da snime kataklizmične prizore iz svojih sredina
FOTO: KOALCIJA ZA ZAŠTITU RIJEKA BIH/RAS SRBIJA

Kako bi javnost upozorili na kataklizmu koja prijeti rijekama širom BiH, ekolozi su naveli primjer nekad atraktivne planinske rijeke Ugar na Vlašiću. Ugar je bio poznat po pastrmkama i drugim vrstama ribe, ali je danas ova rijeka zarobljena u cijevima, a riba je gotovo izumrla zbog manjka vode.

Ugar već godinama, nakon stavljanja u pogon niza malih hidroelektrana, više liči na neki potok, što je zaista tužno. Ugora nije jedini. Brojne hidroelektrane u našoj zemlji ne održavaju odgovarajući vodostaj i zato, pogotovo tokom ljetnjih mjeseci, imamo potpuno isušena korita rijeka. Ovakva praksa ima ogroman negativni uticaj na ekosistem, biodiverzitet, ali i na lokalne zajednice – kaže Miloš Orlić, koordinator Koalicije za zaštitu rijeka u BiH.

Jedno od rješenja za ovaj problem je, dodaje,  koncept ekološki prihvatljivog protoka vode u rijekama, ali vlasti to nisu uspjele nametnuti kao obavezu. Kako tvrde ekolozi, uprkos prethodnim obećanjima, nadležna ministarstva u Republici Srpskoj i Federaciji BiH nisu uspjela izaći na kraj sa investitorima hidroelektrana koji, danas „mogu preusmjeriti čitav riječni tok u cijevi, ostavljajući korita rijeka potpuno suvim“.

U FBiH je Pravilnik o ekološki prihvatljivom protoku stupio na snagu 2013. godine, li se skoro i ne primjenjuje, a u RS takav pravilnik ne postoji, tvrde u Koaliciji.

Kako bi pomogli u ovom velikom poslu Stručnjaci Centra za životnu sredinu Banjaluka i organizacije „Arnika“ iz Praga, u Češkoj,  poslali su prijedlog nacrta pravilnika entitetskim ministarstvima i drugim nadležnim organima i službama.

Ekolozi iz Češke su zatečeni onim što su vidjeli u BiH i tvrde da takve neodgovornosti prema prirodi nema nigdje.

-Situacija u Bosni i Hercegovini je bez presedana, ne postoji ni jedna druga zemlja u Evropi bez ikakvih pravila o ekološki prihvatljivom protoku – kaže ekspert „Arnike“ Zuzana Vachunova.

Stanje rijeka u BiH, zbog gradnje elektrana kritikovali su i u izvještaju UNECE, Evropske ekonomske komisije Ujedinjenih nacija, za  2018. godinu.

Fotografije isušenih rijeka i video snimke u trajanju do 30 sekundi, uz kratku poruku o značaju rijeka građani mogu poslati na elektronsku adresu [email protected] ili u inboks Facebook stranice Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.

Aktivisti poručuju učesnicima da korise heštegove #SuhaKoritaRijekaBiH i #epp prilikom dijeljenja fotografija i video snimaka na svojim ličnim profilima.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije