Društvo

ROD PODBACIO ZA TREĆINU Sumirani rezultati na "Danima voća" u Gornjim Podgradcima

U potkozarskim plantažama ovogodišnji rod jabuke, kruške, šljive i drugog voća manji je za trećinu, izjavio je Branko Stojnić, načelnik gradskog Odjeljenja za privredu na “Danima voća” u Gornjim Podgradcima.

ROD PODBACIO ZA TREĆINU Sumirani rezultati na "Danima voća" u Gornjim Podgradcima
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Uzroci umanjene proizvodnje voća su loši vremenski uslovi u periodu cvjetanja. Stojnić smatra da će smanjena proizvodnja usloviti više cijene i uspješniji plasman voća nego lani.

Cijena šljive je 0,50 KM po kilogramu, kruške 0,80 KM, ranih sorti jabuke 0,60 KM po kilogramu. To je znatno bolja cijena nego prošle godine. Realno je očekivati da će i ostale sorte jabuke, čija berba je sada u toku, te druge vrste voća koje kasnije dospijevaju, takođe biti skuplje od prosjeka – smatra Stojnić, naglasivši da je Gradiška lider u voćarskoj proizvodnji u RS sa 1.750 hektara voćnjaka.

Od toga se 1.150 hektara odnosi na jabuku.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Ova manifestacija, koju već 14. godinu u okviru “Gradiške jeseni” organizuu lokalna uprava, Udruženja voćara RS i Mjesna zajednica Gornji Podgradaci, okupila je 12. septembra više od stotinu voćara iz cijelog Potkozarja. Branko Stojnić je tim povodom rekao da su voće i voćne proizvode izložili proizvođači iz Gradiške, Srpca, Laktaša, Kozarske Dubice, Prijedora, Novog Grada i Ribnika.

– Ova manifestacija svake godine dobija na važnosti. Osim samostalnih voćara, izlagači su najveća preduzeća i udruženja iz regije. Ove godine prijavljeno je njih trideset, što je još jedan od dokaza da su “Dani voća” u Podgradcima prevazišli lokalne okvire i postali manifestacija regionalnog karaktera – smatra Stojnić.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Branko Stojnić

U preduzeću “Agroimeks”, koje posjeduje najveće voćnjake u Potkozarju, na površini od 350 hektara, od čega 200 hektara jabuke i 110 hektara kruške, ukazuju na manjak berača. U ovom preduzeću najveće količine voća izvoze na rusko tržište.

U Udruženju voća, uzimajući u obzir cijelu sezonu, počev od trešnje i drugih ranih voćnih vrsta, smatraju da je ukupan rod prepolovljen. Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, naglašava da je loše vrijeme najviše uticalo na trešnju, a potom na ostalo voće.

– Rod je šarolik, upravo zbog različitih vremenskih uticaja na pojedinim područjima – kazao nam je Dojčinović.

U gradskoj upravi Gradiška insistiraju na osavremenjavanju voćarske proizvodnje po uzoru na razvijene evropske regije. To se odnosi na zaštitu od vremenskih uticaja, prvenstveno suše koja uzrokuje neuporedivo veću štetu nego višak padavina. To je naglašeno u Podgradcima, ali i prilikom ovonedjeljne posjete Gradiški Borisa Pašalića, ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Resorni minister je istakao da se na ovom području realizuju veoma važni projekti iz oblasti poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te da je s gradonačelnikom Zoranom Adžićem razgovarao o planiranim projektima navodnjavanja u Lijevče polju i Potkozarju.

– Gradiška ima najviše voćnjaka u Republici Srpskoj, najvećim dijelom zasada jabuke. Ministarstvo će nesumnjivo pomagati lokalnoj zajednici i voćarima da ta proizvodnja bude još uspješnija, kvalitetnija, a rod bogatiji – kazao je ministar  Pašalić.

On je podsjetio da je Vlada Republike Srpske usvojila informaciju koja se odnosi na izgradnju akumulacija i sistema za navodnjavanje voćnjaka u Potkozarju, prije svega Turjaka, Podgradaca, Bistrice i Gašnice, koristeći, pored drugih izvora, kanal Osorna – Borna.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Dragoja Dojčinović

Riječ je projektu u saradnji sa Svjetskom bankom, koji podrazumijeva navodnjavanje većine parcela u Lijevču polju, na području Gradiške i Laktaša.

Pomoć Vlade RS

Ministar Boris Pašalić je u Gradiški naglasio pomoć iz republičkog budžeta prilikom nabavke sistema za navodnjavanje i zaštitu od grada. Obećao je da će Vlada RS izdvajati više novca za opremu i mehanizaciju.

Inače, u Republici Srpskoj ima oko 3.000 hektara zasada jabuke, prosječna godišnja proizvodnja je od 120.000 do 130.000 tona, naglašeno je na “Danima voća” u Gornjim Podgradcima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije