Kolumne

Ruska naplata dugova

Odluka Ustavnog suda BiH da stavi van snage odluku Narodne skupštine Republike Srpske o neprovođenju famoznog Inckovog zakona, a onda, očekivano, oštre reakcije naših političara, kojima je, izgleda, to još jedino ostalo, gurnule su u drugi plan jednu zanimljivu i veoma zabrinjavajuću vijest.

Ruska naplata dugova
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Naime, domaća kompanija “Gas-Res” saopštila je da će od trećeg kvartala ove godine gas u Srpskoj biti skuplji za 16 odsto.

Vijest o poskupljenju gasa je zabrinjavajuća, jer se rast cijene jednog takvog važnog energenta automatski odražava i na brojne druge robe i usluge, pa tako treba očekivati nastavak divljanja inflacije. Ko preživi, pričaće.

Informacija “Gas-Resa”, s druge strane, veoma je zanimljiva u svjetlu odnosa vlasti u Srpskoj s Rusijom. Ako ćemo vjerovati lideru SNSD i aktuelnom srpskom članu Predsjedništva BiH, ti odnosi cvjetaju. Štaviše, prilikom posljednjeg susreta Milorada Dodika s Vladimirom Putinom, negdje krajem juna, udarna medijska vijest bila je to da je s ruskim predsjednikom dogovoreno da do Nove godine cijena gasa u Republici Srpskoj ostaje ista.

I zaista, pregledom stenograma sa navedenog sastanka jasno se vidi da je srpski član Predsjedništva BiH zahvalio Putinu to što je njegova zemlja omogućila zadržavanje cijene gasa po dosadašnjim uslovima. Dodik je istakao i to da “ne može biti alternative ruskim energentima”.

A šta je rekao Putin? Pregledom istog stenograma, nakon kurtoaznih izjava o “jako dobrim odnosima” i zahvalnosti Dodiku što je došao na forum u Sankt Peterburg, ruski predsjednik izrazio je žaljenje što “u sadašnjim uslovima s BiH ima određenih poteškoća vezanih za pristupanje sankcijama”. Istina, Putin je nakon te konstatacije dodao da mu je poznat Dodikov stav o sankcijama Rusiji i da to “visoko cijeni”.

Pročitajte još

E sad, ko je koga tu predriblao, a ceh će da plaćaju građani, teško je na prvu izvući zaključak. Činjenica je da se Dodik tada zahvalio Putinu što neće dizati cijenu gasa, ali je isto tako nepobitni fakt, ako je vjerovati stenogramu, da predsjednik Rusije nije ni riječ rekao o toj temi. Makar na zvaničnom sastanku.

Velike sile, ma kako se mi mali često neracionalno vezali s njima, nemaju mnogo emocija. Veliki sve dobro pamte i ne ostaju dužni. Otkako je počeo rat u Ukrajini, BiH je u Savjetu Evrope podržala više od 20 odluka kojima se Rusiji uvode sankcije. Da li je Dodik, kao član Predsjedništva BiH, to mogao da spriječi? On veli da nije, neki kažu da jeste, ali da je mudro ćutao i zažmurio na oba oka, ne želeći da se zamjera velikima iz Brisela, Vašingtona i Londona.

Zdravorazumski, izgleda da je upravo takav stav BiH prema Rusiji, odnosno priključivanje evropskoj politici sankcija, dovelo do skupljeg gasa i za građane Srpske. U deklarativne priče kako smo mi protiv sankcija, ali eto, ne daju nam drugi, kako se slabo za šta pitamo, kako sankcije ne priznajemo i slične izgovore i fore, izgleda da u Moskvi slabo vjeruju. Da je tako, potvrđuje primjer Srbije. Beograd nije uveo sankcije Rusiji i tamo je gas duplo jeftiniji nego ovdje. Bez izliva ljubavi, obećanja o vječnoj privrženosti i bratstvu. I bez stenograma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu