Društvo

SAČUVAJTE U DŽEPU 1.000 EVRA GODIŠNJE Samo dvije mjere dovoljne za veći kućni budžet

Primjenom samo dvije energetski efikasne mjere, kao što je ugradnja PVC prozora i toplotne izolacije vanjskih zidova u kući grijne površine od oko 140 kvadratnih metara, moguće je smanjiti potrošnju energije za 36 odsto i uštedjeti do 1.035 evra godišnje.

SAČUVAJTE U DŽEPU 1.000 EVRA GODIŠNJE Samo dvije mjere dovoljne za veći kućni budžet
FOTO: SHUTTERSTOCK

Računica je to Evropske banke za obnovu i razvoj iz koje ističu i da je intenzitet korištenja energije u Bosni i Hercegovini oko tri puta veći nego u zemljama EU.

Kuće i stambene zgrade u BiH su, kažu, uglavnom zastarjele, sistemi grijanja i hlađenja dotrajali, a često nema ni izolacije na stambenim objektima. U ukupnom energetskom miksu, stambeni sektor zauzima više od 60 odsto u potrošnji energije, a posebno posljednjih 20 godina.

Zato je baš u ovaj sektor neophodno uvesti mjere energetske efikasnosti, jer u njima leži najveći potencijal za uštedu energije i novca – saopštila je ova banka nedavno, povodom Svjetskog dana energetske efikasnosti.

Onlajn kalkulator

Po njihovim dosadašnjim iskustvima, kod primjene mjera energetske efikasnosti, građani BiH najčešće ulažu upravo u ugradnju PVC prozora i vrata, te u nabavku kotlova na biomasu i termalne fasade.

Oni su građanima ponudili i onlajn kalkulator energetske efikasnosti koji mogu da koriste da bi sami izračunali koliko energije i novca mogu da uštede primjenom visoko energetski efikasnih i pristupačnih tehnologija, te uz pomoć kojih tehnologija mogu da povećaju energetsku efikasnost doma i smanje zagađenje vazduha.

Cilj mjera energetske efikasnosti jeste, kažu, da smanje potrošnju električne i toplotne energije u domaćinstvima, a istovremeno da povećaju komfor i kvalitet života ljudi. Njihov prioritet je da podrži poboljšanje energetske efikasnosti i uštedu energije u zemljama zapadnog Balkana.

Kredit

Ova banka ima i kreditnu liniju za zeleno finansiranje – GEFF, odnosno program koji obezbjeđuje sredstva za povećanje energetske efikasnosti stanova i kuća.

– Kreditna linija je namijenjena i kompanijama koje proizvode i prodaju energetski efikasne tehnologije za domaćinstva. Finansiranje se vrši preko lokalnih partnerskih banaka. Kako bi lista proizvoda koji ispunjavaju uslove za finansiranje bila dostupna svim građanima BiH, EBRD je razvila i Tehnološki selektor, onlajn katalog visoko energetski efikasnih tehnologija. Trenutno se na Tehnološkom selektoru može naći više od 4.000 energetski efikasnih proizvoda od preko 1.000 različitih proizvođača i prodavača – navode iz EBRD.

Više od 300 porodica već smanjilo račune

Do sada su BiH podržali ulaganja u vrednosti od više od 1,1 miliona evra u zelene tehnologije u domaćinstvima upravo kroz ovaj program.

– Više od 300 porodica je poboljšalo energetsku efikasnost i umanjilo iznos računa za energiju investiranjem u zelene tehnologije kroz GEFF program. Za korisnike ovo programa, EU je obezbijedila i bespovratni podsticaj u iznosu od 15 do 20 odsto od vrijednosti iznosa kredita posredstvom četiri partnerske finansijske institucije u BiH – navode iz EBRD.

Da je BiH trenutno jedna od energetski najneefikasnijih zemalja u jugoistočnoj Evropi navode i stručnjaci USAID i vlasti u BiH koji su nedavno skupa, u sklopu projekta “Investiranje u sektor energije”, kreirali i takozvane obligacione šeme za energetsku efikasnost, tako da značajno unaprijede način finansiranja efikasne proizvodnje energije.

Energetska efikasnost i za veći BDP

Oni smatraju da su obligacione šeme, kao mehanizam, jedina opcija koja u vidu subvencija može pokrenuti kompletan sistem, s obzirom na to da ni budžeti, ni bankovni krediti ne mogu samostalno podnijeti velike potrebe za finansiranje mjera energetske efikasnosti u BiH.

– Šeme će otvoriti i hiljade novih radnih mjesta, ali znače i priliku za sve kompanije iz energetskog sektora. Nadamo se da će potrebna zakonska regulativa za implementaciju šema biti usvojena kako bi BiH u skorijoj budućnosti mogla krenuti ka boljem modelu energetske efikasnosti – rekao je direktor USAID misije u BiH Piter Dafi prilikom predstavljanja ovog modela finansiranja energetske efikasnosti.

Tokom četiri godine kreiranja ovog modela procijenjeno je da investicioni potencijal energetske efikasnosti u BiH iznosi blizu 5 milijardi KM.

– Analizom je utvrđeno da bi se ulaganjem 100 miliona KM godišnje u mjere energetske efikasnosti, bruto društveni proizvod BiH povećao za blizu jedan odsto godišnje, što bi dovelo i do otvaranja približno 4.900 novih radnih mjesta godišnje. Takođe, primjenom ovog modela i ulaganjem 100 miliona KM uštedjela bi se energija jednaka potrošnji 17.000 prosječnih domaćinstava, kao i smanjenje emisije ugljen-dioksida jednake godišnjoj emisiji koju proizvede 19.000 vozila.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije