Društvo

SAMO LIJEČENJE KOŠTALO 30 MILIONA KM Koliki je trošak korona zadala zdravstvu Srpske

Liječenje kovid pacijenata, nabavka zaštitne opreme, medicinskih i sredstava za održavanje higijene, od početka pandemije pa do kraja prošle godine, Srpsku su koštali oko 80 miliona KM.

ukc rs kovid odjeljenje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kad se u obzir uzmu ostali troškovi, poput lijekova na recept, bolovanja, produžene medicinske rehabilitacije, trošak pandemije po zdravstveni sistem svakako je daleko veći. Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS poručuju da će tim podacima raspolagati kada bude  završen finansijski izvještaj, koji se očekuje do kraja ovog mjeseca.

Kada je u pitanju bolničko liječenje pacijenata zaraženih koronom, podaci FZO RS pokazuju da su se od početka marta do kraja novembra u bolnicama širom Srpske liječila 5.432 pacijenta koji su bili zaraženi.

– Najveća ekspanzija pacijenata zabilježena je u novembru, kada se u bolnicama liječilo 2.500 pacijenata. Imajući u vidu kompleksnost liječenja pacijenata sa ovom dijagnozom, prema našim analizama, procijenjeni troškovi FZO RS do kraja 2020. godine, kada je u pitanju bolničko liječenje oboljelih od korone, iznosiće oko 30 miliona KM – naglašavaju za Srpskainfo u ovom fondu.

Specifikacija

U zavisnosti od težine kliničke slike, za oboljele od korone koji su zbrinuti u jednicama intenzivne njege uz upotrebu respiratora po pacijentu, a po epizodi liječenja, FZO RS ovu uslugu bolnicama finansira u iznosu od 30.330 KM.

pacijenti u bolnici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U ovom fondu objašnjavaju da epizoda liječenja obuhvata period od datuma prijema do datuma otpusta pacijenta iz bolnice.

– Takođe, Fond bolnicama za pacijente koji zahtijevaju povremenu upotrebu kiseoničke maske i klasifikuju se kao pacijenti s težom kliničkom slikom, po epizodi liječenja plaća 2.270 KM. Za pacijente s najblažom kliničkom slikom po epizodi liječenja plaća se 1.260 KM. Dakle, osiguranici ne plaćaju ništa, jer je riječ o zaraznoj bolesti čije liječenje u potpunosti finansiramo – naglašavaju u FZO.

Pročitajte još

Podsjećaju da su, za potrebe zdravstenog sistema, a s ciljem sprečavanja širenja virusa korona, nabavljali i zaštitnu opremu i medicinska sredstava, kao i sredstva za održavanje higijene.

– Za sve navedeno, sredstva je obezbijedila Vlada RS, a po ovom osnovu izdvojeno je oko 50 miliona KM. Dakle, kada se u obzir uzmu samo procijenjeni bolnički troškovi liječenja i finansiranje zaštitne i medicinske opreme, RS je u ovom periodu izdvojila oko 80 miliona KM – naglašavaju u FZO RS.

Dijagnostika

U bolnicama u Srpskoj koje zbrinjavaju kovid pacijente naglašavaju da je pandemija povećala troškove dijagnostike i liječenja.

Od početka pandemije, u Univerzitetskoj bolnici u Foči zbrinuto je oko 550 kovid pacijenata, a kod 50 njih bila je neophodna respiratorna podrška.

– Veliki broj pacijenata kod kojih se potvrdilo prisustvo korone ima višestruke komorbiditete, pa liječenje nije isključivo vezano za kovid. Evidentno je da su povećani troškovi za liječenje pacijenata u svim ustanovama koje zbrinjavaju kovid pacijente, pa tako i u našoj ustanovi. Naime, povećani su troškovi za dijagnostiku, kiseonik, lijekove – ističe za Srpskainfo direktor ove zdravstvene ustanove Radmil Marić.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

U Bolnici Gradiška kažu da je, do 10. decembra, liječenje pacijenata oboljelih od kovida koštalo oko 1,5 miliona KM.

– Liječenje za pacijene na respiratoru sa ventilacijom duže od 285 sati košta 10.240 KM, za pacijente na respiratoru s ventilacijom kraćom od ovog perioda 8.500, pacijente na kiseoničkoj podršci 1.600, a za ostale hospitalizovane pacijente 1.000 KM. Riječ je o trošku po epizodi liječenja – kažu za Srpskainfo u ovoj zdravstevnoj ustanovi.

Boravak u bolnici

Naglašavaju da su, od početka epidemije do sredine prošlog mjeseca, imali ukupno 654 pacijenta, od čega je 31 bio na respiratoru.

– Kad je riječ o onima sa srednje teškom kliničkom slikom, prosječna dužina boravka u bolnici je deset, a sa teškom kliničkom slikom 30 dana – kažu u Bolnici Gradiška.

U Bolnici „Sveti Vračevi“ u Bijeljini do 15. decembra liječeno je oko 1.200 oboljelih od kovida, a na respiratorima je bilo oko 30 odsto njih.  

– Prosječna dužina boravka pacijenta sa srednje teškom klinčkom slikom je oko deset dana, a sa teškom kliničkom slikom oko tri sedmice – kažu za Srpskainfo u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Rehabilitacija

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS podsjećaju da građanima pozitivnim na SARS-CoV-2 u potpunosti finansiraju zdravstvenu zaštitu, za sve ono što spada u obavezno zdravstveno osiguranje.

– FZO u potpunosti finansira bolničko liječenje oboljelih od kovida, što podrazumijeva kompletnu bolničku njegu, uključujući lijekove i sve ostalo što je dostupno u bolnicama RS za oboljele od korone. Osim toga, oslobođeni su plaćanja participacije za sve lijekove koji se nalaze na Listi lijekova koji se izdaju na recept, a izuzetak je Lista B. S obzirom na to da još ne postoji adekvatna terapija za oboljele od korone, na raspolaganju su im svi lijekovi koje Fond finansira, uključujući i antibiotike koje, između ostalog, koriste oboljeli zaraženi koronom – kažu u FZO.

Dodaju da su nedavno omogućili da svi osiguranici koji su preležali koronu imaju pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju u trajanju do 28 dana.

– Po potrebi, imaju pravo i na obnovu medicinske rehabilitacije. To mogu da ostvare nakon bolničkog liječenja i na prijedlog nadležnog ljekara – ističu u FZO RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije