Biznis

SAMOHRANA MAJKA PRIMJER ŽENAMA Nije imala ništa, pa je obezbijedila POSAO za sebe i sugrađanke

Miljana Rančić, samohrana majka iz Babušnice, bila je bez posla i jasne perspektive.

SAMOHRANA MAJKA PRIMJER ŽENAMA Nije imala ništa, pa je obezbijedila POSAO za sebe i sugrađanke
FOTO: S. KRSTIĆ/RAS SRBIJA

A onda je osnovala je udruženje, u njega uključila još 11 sugrađanki sa istim statusom, napravila plastenik i pokrenula zajedno sa njima proizvodnju organskog povrća. Njen uspješni primjer iznijet je danas na tribini “Žena, majka, lavica” u EU info centru u Beogradu.

Miljana Rančić i njene sugrađanke su kroz projekat “Zajedno do uspjeha”, koje realizuje njihovo udruženje “Lužničke rukotvorine ženski edukativni centar” uz pomoć Fondacije “Ana i Vlade Divac” i podršku u okviru programa EU “Jačanje rodne jednakosti i položaja samohranih majki na tržištu rada u Srbiji”, uspjele da pokrenu posao i ekonomski se osnaže.

Cilj ovog programa EU, kako je rečeno danas, i jeste ekonomsko osnaživanje žena, posebno u malim sredinama.

– Za razliku od Beograda, žene u manjim mjestima žive u više stigmatizovanim sredinama i izložene su većem stepenu diskriminacije. Žene koje se odluče na aktivizam, kao što je Miljana uradila, pravi su heroji za mene – kaže Ivona Gvozdenović iz Fondacije “Ana i Vlade Divac” koja godinama pomaže samohranim majkama i drugim ugroženim grupama.

Ove žene su upravo primjer kako je saradnja Evropske unije, države Srbije i civilnog sektora važna za unapređenje položaja žena u Srbiji, ocijenjeno je danas u razgovoru koji je moderisala novinarka RTS-a Vesna Damjanić.

📌Kroz projekat “Zajedno do uspeha” koji realizuje Udruženje Lužničke Rukotvorine – Ženski edukativni centar pruža se…

Posted by Fondacija Ana i Vlade Divac on Wednesday, March 6, 2019

– EU prati aktivnosti na osnaženju položaja žena. Indeks ravnopravnosti koji je izračunat jedino u Srbiji od svih nečlanica pokazuje da je Srbija na 22. mjestu, isto kao i prethodno kada je mjereno. Najveći uspjeh je postignut u domenu moći zbog povećanog učešća žena u parlamentu, vladi i lokalnim skupštinama. Najveći nedostatak se bilježi na vrijeme i novac, jer žene i dalje imaju manje novca za isti posao, i više vremena potrošenog na najvažnijem zadatku odgoja djece. Upravo zbog toga pokrenut je projekat zajedno sa Fondacijom “Ana i Vlade Divac” o jačanju rodne jednakosti i položaja samohranih majki na tržištu rada u Srbiji – rekla je Mateja Norčič Štamcar, zamjenica šefa delegacije EU u Srbiji.

Direktor Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Žarko Stepanović naveo je da su organizacije koje se bave ženskim pravima povukle dobar potez sarađujući sa državom i utičući na zakonsku regulativu u tom domenu.

– Ako želimo sistemsku promjenu da učinimo, jako je važno da počnemo od promjena zakona. Civilni sektor ima korektivnu i proaktivnu ulogu i u stalnoj je komunikaciji sa Vladom Srbije i državnim organima. To utiče na poboljšanje rodne ravnopravnosti i uspijevaju da u procesu donošenja zakona iznesu svoj stav – rekao je Stepanović i dodao da je prije desetak godina donijet važan zakon prema kom u Narodnoj skupštini trećina poslanika budu žene, da one budu i na mjestu odlučivanja, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije