Politika

"SASTAJAO SE SA SULEJMANIJEM" Galijašević o Džaferovićevoj RATNOJ VEZI sa ozloglašenim Irancem

Bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović demantovao je ratne veze sa ubijenim iranskim generalom Kasemom Sulejmanijem. Istovremeno, stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević poručuje da to uzalud radi i da se 1993. i 1994. u Zenici susretao sa ozloglašenim generalom, kojeg su Amerikanci nedavno likvidirali u Iraku.

"SASTAJAO SE SA SULEJMANIJEM" Galijašević o Džaferovićevoj RATNOJ VEZI sa ozloglašenim Irancem
FOTO: RAS SRBIJA

U saopštenju za javnost, Džaferović sve pripisuje „srbijanskoj obavještajnoj službi“ koja, kako kaže, po mnogo puta viđenom receptu „preko režimskih beogradskih medija, Novosti i Tanjuga, ponovo plasirala gomilu neistina“ o njemu.

Pri tome se reciklira stara, davno raskrinkana laž velikosrpskih propagandista o navodno počinjenim ratnim zločinima. Sam sadržaj objavljenih tekstova, u potpunosti satkanih od neistina, ne bi zaslužio nijedno slovo reakcije da nije riječ o poruci koja mi se preko režimskih srbijanskih medija šalje kao članu Predsjedništva BiH – rekao je Džaferović.

Međutim, stručnjak za antitetorizam Dževad Galijašević tvrdi da je Sulejmani boravio u Zenici, učestvovao u obuci odreda El Mudžahid (koji je bio u sastavu tzv. Armije RBiH) te da je obučavao dijelove AID (bošnjačke obavještajne službe) na području Zenice. U to vrijeme, podsjeća Galijašević, Džaferovć je bio načelnik Centra bezbjednosti u tom gradu.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Sulejmani je posredovao između Hrvatske i BiH u vezi s naoružavanjem bosanskih muslimana preko Hrvatske. Čak je sklopio sporazum da četvrtina tog oružja ide Hrvatskoj. Rekao bih da je to bilo uz saznanje SAD, poslije čega su oni proveli i kongresnu istragu krajem 1996. Tada su saslušani američki ambasadori sa terena, a na kraju je izjavu dao i Bil Klinton kao predsjednik. U zakljčcima Kongresa SAD, Iran je BiH iskoristio kao odskočnu dasku za djelovanje u Evropi. To je ustvari Kasem Sulejmani, koji je u vrijeme boravka u BiH bio visokorangirani operativac jedinice Kuds, čiji je komandant postao 1997. i ostao sve do pogibije – kaže Galijašević.

On tvrdi da je Sulejmani u BiH prvi put došao još 1992. a da je najviše vremena provodio 1993. i godinu kasnije u Zenici, kada je tamo komandovao Džaferović.

Foto: IRANIAN SUPREME LEADER'S OFFICE/EPA/
Foto: IRANIAN SUPREME LEADER'S OFFICE/EPA/

– Znao je da je Sulejmani tu, susretao se s njim, znao je njegovu ulogu, da obučava mudžahedine, da organizuje jedinice. Koliko je Sulejmani prešao mjeru u BiH pokazala je intervencija američkih snaga u sklopu IFOR na kamp Pogorelica u februaru 1996, koji je organizovao Centar službi bezbjednosti Zenica. Tu su uhapšeni njihovi policajci, inspektori, tu su uhapšena dva iranska instruktora. Zbog te akcije smijenjen je ministar odbrane Hasan Čengić i ministar policije Bakir Alispahić, koji se i danas nalaze kao iranski ljudi na listi sankcija SAD. Znači, kada govorimo o Iranu i njegovom negativnom djelovanju, govorimo o Kuds i Sulejmaniju. Kada govorimo o odgovornosti BiH za iransko djelovanje, govorimo o Šefiku Džaferoviću i Aliji Izetbegoviću – zaključuje Galijašević.

Dvije vojske Irana

Galijašević naglašava da Sulejmani nije bio drugi čovjek Irana, kako se često može čuti u medijima, ali da je u trenutku ubistva bio general-major na čelu specijalne jedinice Kuds.

– Iran ima dvije vojske – regularnu, koja je podijeljena na mornaricu, vazduhoplovstvo, pješadiju… i njom komanduju brigadni generali. Osim nje, postoji Revolucionarna garda sa 150.000, a Kuds je njena jedinica sa oko 15.000 vojnika. Devedesetih su djelovali samo u Libanu, a potom u BiH, koja je za Kuds bila odskočna daska za Evropu i za Bliski istok – tvrdi Galijašević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije