Politika

SATLER JASAN "Uslov za značajniju finansijsku pomoć EU je napredak BiH u vladavini prava"

Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler rekao je da je uslov za makrofinansijsku pomoć EU vidljiv napredak u vladavini prava u BiH, kao i da je to sve više pristup međunarodnih donatora.

SATLER JASAN "Uslov za značajniju finansijsku pomoć EU je napredak BiH u vladavini prava"
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Satler je na onlajn prezentaciji Bilješke o parlamentarnim istragama pravosudnih aktivnosti, koju su organizovali Privremena istražna komisija Predstavničkog doma parlamenta BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH u saradnji sa Misijom OEBS-a, istakao da Bilješka predstavlja neku vrstu nastavka izvještaja pravnog eksperta EU Rajnharda Pribea.

Šef Delegacije EU u BiH je naveo da je, što se tiče evropskih integracija BiH, situacija jasna u smislu provođenja 14 prioriteta među kojima je vladavina prava.

On je podsjetio da je visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj nedavno jasno rekao da neće biti kandidataskog statusa za BiH ako ne vide napredak u vladavini prava.

Satler je rekao da Visoki sudski i tužilački savjet BiH treba da uspostavi provjeru integriteta za svoje članove, te izrazio nadu da će uskoro biti usvojen zakon koji se odnosi na tu oblast, a koji će se naći pred Savjetom ministara.

Satler je podsjetio na nedavno objavljen OEBS-ov izvještaj o borbi protiv korupciju u kojem se ističe da jedva da ima napretka u tom segmentu, ukazavši da je hitno potrebno pozabaviti se tim pitanjem.

On je izrazio zahvalnost Privremenoj istražnoj komisiji Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama što se bavi tim pitanjem.

Šef Misije OEBS u BiH Ketlin Kavalek istakla je važnu ulogu koju ima Privremena istražna komisija Predstavničkog doma parlamenta BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH, posebno u današnjem trenutku s obzirom na stanje u pravosuđu ove zemlje.

Pročitajte još

Ona je ukazala da je tanka linija koja razdvaja parlamentarni nadzor i uticaj na pravosuđe.

Britanski ambasador u BiH Metju Fild je tokom prezentacije istakao da vladavina prava pomaže zemlji da krene naprijed zbog čega je i 14 priroriteta Evropske komisije u vezi sa tim pitanjem.

Zamjenik šefa misije Ambasade SAD u Sarajevo Elen DŽermejn istakla je podršku SAD radu Privremene istražne komisije Predstavničkog doma parlamenta BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH, podsjećajući da je u oktobru organizovan sastanak sa predstavnicima iz SAD.

– SAD imaju dugu istoriju zakonodavnog nadzora nad pravosuđem i cijenimo napore da se naše iskustvo podijeli u svijetu. Podržati napore BiH i rad ove komisije je od velikog značaja – istakla je Džermejn.

Ona je ukazala da je glas domaćih tijela bitniji od međunarodne zajednice, te da današnje predstavljanje Bilješke o parlamentarnim istragama pravosudnih aktivnosti u kojoj su dati primjeri međunarodne prakse predstavlja preporuku kako se to može primjeniti u BiH.

– Vladavina prava mora biti u temelju pravosuđa koje mora funkcionisati sa integritetom. Nadamo se da će ova Bilješka razultirati u pozitivnim promjenama za pravosuđe – dodala je Džermejn.

Predstavnica ODIHR Megan Ficdžerald odala je priznanje dosadašnjem radu Privremene istražne komisije i izrazila nadu da će danas predstavljena Bilješka biti korisno sredstvo u daljem radu ove komisije, koja se bavi delikatnim poslom u kojem mora postići ravnotežu da njeni nalazi ne bi predstavljali kršenje nezavisnosti pravosuđa.

Predsjedavajući Privremene istražne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH Damir Arnaut zahvalio je međunarodnoj zajednici na podršci.

– Ove smjernice predstavljaju nastavak te saradnje i priznanje čitavoj Komisiji da smo postili visok standard, izbjegli politikanstvo i pristupili metodično u korist vladavine prave u BiH. Smjernice će biti ogromna dodatna pomoć Komisiji pogotovo u daljem jačanju parlamentarnog nadzora – dodao je Arnaut.

Danas je prezentovana Bilješka o parlamentarnim istragama pravosudnih aktivnosti, odnosno smjernica kojih se parlamentarne komisije moraju pridržavati, kao i o utvrđenim pravilima kako se ne bi remetila podjela vlasti i nezavisnost pravosuđa.

Bilješka predstavlja odgovor ODIHR-a na zahtjev Misije OEBS iz jula da u sklopu programskog fokusa na reformu pravosudnog sektora u BiH i jačanje kapaciteta za parlamentarni nadzor bude sačinjen pregled relevantnih međunarodnih standarda i OEBS-ovih obaveza, kao i uporednih dobrih praksi iz oblasti parlamentarnih istraga o radu pravosuđa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu