Politika

„SDA STRAHUJE OD GUBITKA UTICAJA“ Reljić tvrdi da sudije i tužioci u Sarajevu rade po DIKTATU Bošnjaka

Posljednje poruke iz Stranke demokratske akcije (SDA) koju predvodi Bakir Izetbegović, a u kojima traže sveobuhvatnu reformu pravosuđa u BiH, nisu plod želje da bude unaprijeđeno stanje u tom sektoru, već straha od gubitka uticaja koji imaju godinama.

„SDA STRAHUJE OD GUBITKA UTICAJA“ Reljić tvrdi da sudije i tužioci u Sarajevu rade po DIKTATU Bošnjaka
FOTO: USTUPLJENA ARHIVA
Dragoljub Reljić

Ocijenio je to za Glas Srpske savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika za ustavno-pravna pitanja Dragoljub Reljić.

Svoje namjere i poteze SDA je objelodanila nakon sjednice Predsjedništva stranke koja je završena u četvrtak kasno uveče, a u jednom od zaključaka su se dotakli i pravosuđa, ali i ponovili da nisu ostavili po strani inicijativu kojom traže promjenu imena Republike Srpske da bi u naziv bila unesena imena druga dva konstitutivna naroda u BiH.

Potpredsjednik SDA Edin Ramić saopštio je da stranka traži temeljnu reformu pravosudnog sistema BiH i transformaciju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) i njegovih nadležnosti da bi, kako je kazao, bilo vraćeno povjerenje građana u cjelokupni pravosudni sistem. Stav te stranke je da je imenovanjem Gordane Tadić na poziciju glavnog tužioca Tužilaštva BiH dovršen proces protivustavnog odstranjivanja Bošnjaka sa čelnih pozicija u pravosuđu.

Ramić je naveo da je u vrijeme kada je bila vršilac dužnosti glavnog tužioca zaustavljen proces sankcionisanja odgovornih za referendum povodom obilježavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske te počeo proces masovnog hapšenja i procesuiranja komandanata Armije RBiH.

Reljić je, osvrćući se na te navode, rekao da je veoma indikativno da SDA sada diže galamu u vezi sa izborom čelnika u pravosuđu BiH.

Očigledno da su se sada iz SDA sjetili da je potrebno izvršiti reformu pravosuđa koju mi zahtijevamo godinama. Nažalost, razlog je očigledno samo taj što njihov kandidat nije izabran za glavnog tužioca, kako je to u pravosuđu na nivou BiH bilo do sada na nekim čelnim pozicijama. Dugo godina na čelu Suda BiH bila je njihov kandidat Meddžida Kreso i nisu se bunili što je godinama na toj poziciji. Javna je tajna da mnogi tužioci i sudije u pravosuđu BiH rade po njihovom diktatu i presude se donose po tom diktatu – konstatovao je Reljić.

Komentarišući istrajavanje na zahtjevu za promjenu imena Republike Srpske i nakon zasjedanja Savjeta za primjenu mira (PIK) i reakcija svih pravnih stručnjaka koji su konstatovali da taj zahtjev nema nikakvog utemeljenja, Reljić je rekao da je Republika Srpska ustavna kategorija i da to ne može niko osporiti.

– U Republici Srpskoj svi apsolutno uživaju prava i slobode bez obzira na naciju, vjeru ili političku pripadnost. Posljednji popis je pokazao koliko je Srba ostalo u FBiH i zbog toga imamo problem jer ne možemo da popunimo ni Klub delegata srpskog naroda u Domu naroda federalnog parlamenta, a treba ih 17. SDA u Srpskoj ima i potpredsjednika Republike, ima potpredsjednika Narodne skupštine, imaju predstavnike i u Vijeću naroda i mnogim drugim institucijama – rekao je Reljić i podsjetio da je i Bakir Izetbegović konstatovao da u FBiH ima tri odsto Srba, što veoma jasno govori o stanju na terenu.

Zvaničnici Republike Srpske i predstavnici parlamentarnih stranaka nedavno su održali zajednički sastanak poslije kojeg je naglašeno da će, ako SDA podnese inicijativu za promjenu naziva Republike Srpske i ako Ustavni sud BiH prihvati da je razmatra, biti zakazana sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će biti donesena odluka o budućem statusu Srpske.

Diskriminacija

Udruženje Srba iz BiH poručilo je da je potpuno neosnovana inicijativa za ukidanje naziva Republika Srpska, jer je Srpska država svih naroda koji u njoj žive i potpuno su ravnopravni pred Ustavom Srpske, za razliku od Federacije BiH gdje su Srbi diskriminisani, a na pojedinim funkcijama su odgovorni za ratne zločine, pljačku i etničko čišćenje tih prostora.

– Možemo konstatovati da pojedinci sa ovakvom prošlošću u FBiH raspolažu državnim budžetima ili su u neposrednoj blizini odlučivanja u upravnim odborima, što svakako ne doprinosi i dalje stvara sumnju kod Srba – navedeno je u petak u saopštenju udruženja.

(Glas Srpske)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu