Politika

SDP predlaže da se u kalendar BiH uvrsti 22. maj: Stolicu u UN slaviti kao dan državnosti

Bosna i Hercegovina treba da slavi 22. maj kao dan državnosti – najnoviji je prijedlog iz redova SDP BiH za novi zakon o državnim praznicima na nivou BiH.

SDP predlaže da se u kalendar BiH uvrsti 22. maj: Stolicu u UN slaviti kao dan državnosti
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Višegodišnju agoniju oko pokušaja određivanja zajedničkih praznika, po mišljenju potpredsjednika SDP Mire Lazovića, mogao bi da riješi upravo 22. maj, jer je tog datuma 1992. godine BiH primljena u Ujedinjene nacije. U tom datumu, smatra Lazović, objedinili bi se i dan državnosti i dan nezavisnosti BiH, koje ne obilježavaju Srbi u BiH, a u protekle dvije godine ignorišu ih i politički predstavnici Hrvata.

BiH je jedina država koju dijele datumi državnih praznika. Sadašnji zakon nije prihvaćen na cijelom prostoru BiH, jer su za neke sporni datumi koji obilježavaju dan državnosti i nezavisnosti, a za druge 9. januar. Smatram da 22. maj, kada je BiH po prvi put u svojoj istoriji primljena u UN i dobila svoju stolicu, može biti datum koji ne bi trebalo da bude sporan ni za koga, osim za one koji ne prihvataju državu BiH – kaže Lazović za Srpskainfo.

Budući da je do izbora ostalo tri mjeseca, on smatra da bi donošenje novog zakona o državnim praznicima trebalo da bude primarni zadatak za novi saziv Parlamentarne skupštine BiH.

– Mislim da je bitno da BiH u narednom periodu zaista napravi iskorak i da se neke sujete ostave iza nas, da mladim generacijama otvorimo prostor da se mogu preko državnih praznika integrisati i spajati i da određene praznike slave na cijelom području BiH – kaže Lazović.

Neuvažavanje mišljenja drugih naroda

Za aktuelne političke predstavnike Srba i Hrvata u institucijama BiH najnoviji prijedlog oko obilježavanja praznika BiH nije prihvatljiv. Ubijeđeni su da će tako biti i kada je riječ o novom sazivu parlamenta BiH. Oni smatraju da BiH još nema kapacitet da donese zakon o praznicima koji bi bio prihvatljiv za sve.

Pročitajte još

– Bošnjaci vrlo dobro znaju koliko praznika oni slave i da za sve to ne prihvataju niti ih interesuje mišljenje druga dva naroda. Zato smatram da nema nikakve šanse da se postigne dogovor o zakonu o praznicima na nivou BiH. Konkretno, kada je riječ o 22. maju i kada bi se prihvatilo da se uđe u tu raspravu, mislim da bismo time mnogo više izgubili nego dobili. U priču o praznicima BiH je besmisleno uopšte ulaziti – smatra poslanik SNSD u parlamentu BiH Dušanka Majkić.

Poslanik HDZ BiH u Predstavničkom domu Predrag Kožul, takođe, ocjenjuje da je BiH još uvijek daleko od dogovora o zajedničkim praznicima.

– Ako je gospodin Lazović ili bilo ko drugi htio birati termin koji je loš za ovakve prijedloge, onda ga je izabrao. O 22. maju ne znam ništa i zato taj prijedlog ne želim ni komentarisati. Mogu samo da kažem da bi bilo dobro da imamo zakon koji bi na fleksibilan način definisao pitanje praznika u BiH. Međutim, mislim da BiH još nije spremna da postigne dogovor o tome – istakao je Kožul.

Sporenja i oko vjerskih praznika

Zakon o državnim praznicima bio je nekoliko puta u proceduri u parlamentu BiH, ali nije usvojen jer su bošnjački predstavnici insistirali da se u obilježavanje zajedničkih praznika uvrste 1. mart kao dan nezavisnosti i 25. novembar kao dan državnosti BiH.

Nakon toga, Savjet ministara BiH predložio je zakon o vjerskim praznicima, ali ni oko njega nije bilo saglasnosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije