Svijet

"SHVATIĆETE ZAŠTO NISAM LOPOV" Ispovijest momka koji pljačka muzeje

Ne smatram se lopovom, već aktivistom, počeo je svoju priču Manzulu Dijabanza.

"SHVATIĆETE ZAŠTO NISAM LOPOV" Ispovijest momka koji pljačka muzeje
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

On je panafrički aktivista, koji zagovara naplaćivanje odštete za zločine učinjene nad afričkim narodom tokom kolonijalizacije. Nedavno je uzeo stvar u svoje ruke: ide u muzeje koji izlažu afričke predmete, govori istinu o njima kako su opljačkani i ukradeni iz Afrike, a onda ih on uzima.

– Rođen sam 1978. u Kinšasi, glavnom gradu današnje DR Kongo. Moj otac bio je revolucionar i vodio je državni udar 1968. kada je svrgnuta vlada Konga. Kada sam bio mali, majka mi je pričala priče o Patrisu Lumumbi, ocu nezavisnosti – priča Dijabanza za “Gardijan”.

Imao je 13 godina kada je ušao u politiku – u Uniju za demokratiju i socijalni napredak. Po završetku srednje škole počeo je da se predaje učenju o međunarodnim odnosima, pravu i istoriji Afrike. Želio je da istraži veze koje ujedinjuju sve Afrikance.

#Salute to 𝑴𝒘𝒂𝒛𝒖𝒍𝒖 𝑫𝒊𝒚𝒂𝒃𝒂𝒏𝒛𝒂 the Custodian.

Posted by Silvano Rigmar Haynes on Tuesday, October 27, 2020

– Sad sam vođa panafričke aktivističke grupe. Vjerujemo da se bogatstvo koje su zapadne države prikupile našim umjetničkim djelima mora vratiti, a dobra da se vrate afričkom narodu. 12. juna počeo sam da sprovodim planove u djelo. Otputovao sam u Pariz, nakon izvještaja Francuske da ima oko 90.000 afričkih predmeta, od čega je dvije trećine u muzeju “Ke Branli”. Uzeo sam jedan artefakt iz 19. vijeka i počeo da govorim u muzeju i na Fejsbuku. Okupila se gomila ljudi, stigla je i policija, ali nije znala šta da radi, pa nas je saslušala. Privedeni smo poslije pola sata i podignuta je optužnica za krađu umjetničkog djela – kaže aktivista.

Pročitajte još

Nakon toga, uzeo je mač iz Marseja i kongoanski vjerski kip iz muzeja u Holandiji. Policija bi ih uvijek zaustavljala i vraćala predmete. U oktobru je otišao u Luvr kako bi uzeo skulpturu iz Indonezije. Uhapšen je i zadržan tri dana u pritvoru.

– Poslije prve akcije u “Ke Branli”, meni i još četvorici suđeno je za pokušaj krađe, naši advokati su tvrdili da nismo lopovi već aktivisti. Slučaj je eksplodirao kao bomba u štampi, pokrećući raspravu šta treba raditi sa plijenom kolonijalizma. Maksimalna kazna bila je deset godina zatvora i 150000 evra kazne. Kažnjen sam sa 1000 evra, a sudija je prepoznao aktivističku prirodu moje akcije. Žaliću se, jer ne želim da platim. Suđenje za ostala tri postupka još čekam i planiram da nastavim dalje – objašnjava Dijabanza.

Smatra da ti artefakti pripadaju njemu, jer je Afrikanac, ali i potomak Ntumbe Mvembe, jedne od kraljevskih porodica koja je osnovala Kraljevinu Kongo.

– Ja sam praunuk guvernera Mpangua, zamjenika prestola i vođe jedne od 12 provincija Kraljevine Kongo. Ljudi moraju da shvate da bi, ako bi neko ukrao njihovo nasljeđe, reagovao kao ja sada. Mnogi preci su umrli štiteći slične predmete. Odbili su da prihvate da se ti predmeti otuđe i ubijeni su. Njihova bol je u meni – zaključuje aktivista, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije