Društvo

Silazni trend: Sjetva duvana na manje površina nego 2020.

U Semberiji je počela sjetva duvana, a ovaj posao je za svojih 78 kooperanata organizovalo akcionarsko društvo “Duvan”.

Silazni trend: Sjetva duvana na manje površina nego 2020.
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Proizvodnju će zasnovati na površini manjoj za 20 odsto od prošlogodišnje, jer je ovo preduzeće opterećeno zalihama iz proteklih godina i problemom plasmana, pa posluje na ivici isplativosti.

I mnogi poljoprivrednici napuštaju ovu proizvodnju, jer zbog visokih cijena repromaterijala i niske otkupne cijene duvana ostaju bez zarade.

Još ove godine…

Proizvodnja duvana u Semberiji se smanjuje iz godine u godinu. Sa sjetvom se krenulo iako se s problemima suočavaju i proizvođači i otkupljivači.

Poljoprivrednici preuzimaju zasijane kontejnere kako bi na vodenoj podlozi – “hidroponiji” – proizveli rasad i u maju ga presadili na njive.

Ove godine pod duvanom će biti 220 hektara, za 50 hektara manje u odnosu na prošlu godinu.

U mnogim porodicama proizvodnja duvana je tradicija, ali s obzirom na to da je zarada sve manja, a cijene repromaterijala i dnevnice radnika rastu, mnogi kažu da će zasaditi duvan još ove godine, a za dalje ne znaju šta će biti.

Sve poskupljuje

Bato Perić iz Ljeljenče smanjio je proizvodnju na sedam hektara.

– Sve lošije i lošije ide. Sve poskupljuje, samo se cijena duvana ne mijenja. Ni premije više nisu što su bile; nekada je po kilogramu predatog duvana premija bila marku, a sada je 31 fening. Kad sabereš uloženo, na nuli budeš – kaže ovaj dugogodišnji duvanar.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Navodi da se teško može preorijentisati na neku drugu proizvodnju, jer je njegova zemlja lošijeg kvaliteta, a i uložio je ogromna sredstva u sušare i mehanizaciju.

Da bi ostvarili bolju zaradu pojedini proizvođači plasirali su dio proizvodnje na crno tržište, koje plaća i do osam KM po kilogramu, i tako stvorili probleme i sebi i preduzeću “Duvan”, koje za kilogram duvana srednje klase izdvaja tri KM.

Crno tržište

Zbog crnog tržišta je preduzeće “Duvan” otkazalo saradnju s nekoliko kooperanata koji su duvan prodavali na crno, a otkupljivaču nedostatak duvana pravdali lošim prinosom.

U “Duvanu” kažu da bi podigli otkupnu cijenu, ali ne mogu da ostvare zaradu. Na zalihama imaju od 500 do 600 tona duvana iz ranijih godina koji ne mogu plasirati.

Da bi postigli što kvalitetniji proizvod u preduzeću “Duvan” već desetak godina siju mađarske visokokvalitetne hibride za svoje kooperante. Time je značajno poboljšan kvalitet rasada, bolje iskorišteno sjeme i sigurnija proizvodnja. Namjeravaju da nabave i nove hibride koji su se pojavili u regionu, a koji daju veće prinose.

Plasman

Proizvodnja duvana sve je skuplja, a otkupna cijena ista je godinama – za prvu klasu četiri marke po kilogramu, druga klasa je 3,60 KM, a treća, koja je i najzastupljenija u proizvodnji, košta tri marke po kilogramu. Za proizvodnju duvana po hektaru potrebno je uložiti 4.500 maraka.

Direktor preduzeća, Čedo Gotovčević, kaže da se gašenjem domaćih fabrika za proizvodnju cigareta i pojavom multinacionalnih kompanija smanjila i mogućnost plasmana.

– Oslonjeni smo na trgovce, nakupce, a s njima je teško postići adekvatnu cijenu – naglašava Gotovčević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije