Društvo

SIMPTOMI SLIČNI KAO KOD KORONE Svi misle da je ova bolest stvar prošlosti, a ona može pogoditi bilo koga sa slabijim imunitetom

Uporan kašalj, iskašljavanje, gubitak tjelesne težine, malaksalost, svi ovi simptomi ukazuju na mnoge virusne infekcije, kao i na plućnu bolest.

SIMPTOMI SLIČNI KAO KOD KORONE Svi misle da je ova bolest stvar prošlosti, a ona može pogoditi bilo koga sa slabijim imunitetom
FOTO: SHUTTERSTOCK

Međutim, iako zaboravljena zbog visoke stope prokuženosti, ipak ima onih, koji obole i od tuberkuloze, ali srećom taj broj je nizak.

Tuberkuloza je zarazna bolest koju izaziva bakterija Mycobacterium tuberculosis, odnosno bacil tuberkuloze, te se bolest najčešće manifestuje na plućima, ali svakako može zahvatiti i druge organe, poput mozga, bubrega, crijeva, jajnike… Prenosi se putem čestica koje bolesnik iskašljava, s tim što sama zaraza ne znači i bolest, jer se svega 10 odsto inficiranih razboli od aktivne tuberkuloze.

Direktor Klinike za pulmologiju UKCS, dr Mihailo Stjepanović u razgovoru za Blic objašnjava“ da se u Kliničkom centru liječi nekoliko pacijenata, a što se simptoma tiče, na njih treba obratiti pažnju i javiti se ljekaru.

– Simptomi su kašalj, uglavnom sa iskašljavanjem, gubitak apetita i tjelesne težine, temperatura između 37 i 38, opšta slabost, malaksalost uz telesno propadanje. Jedan od simptoma je i iskašljavanje krvi, ali i ne mora da znači, jer se taj simptom javlja i kod drugih bolesti kao što je rak pluća. Ali svakako, svako iskašljavanje krvi je hitno stanje koje potrebno adekvatno lečiti, objašnjava dr Stjepanović.

U svijetu od tuberkuloze umre 1, 4 miliona ljudi, a od tog broja 90 odsto oboljelih su odrasli. Srbija spada među zemlje koji imaju nisku stopu obolelih od tuberkuloze, dok u Evropi najvišu imaju Rumunija, Rusija, Bugarska i Bosna i Hercegovina.

Pročitajte još

– Prije se smatralo da je tuberkuloza bolest siromašnih, ali slobodno možemo reći da je to samo predrasuda. Tuberkuloza može pogoditi bilo koga, desi se pad imuniteta ili ovaj primjer koji mi sada imamo. Pacijent ima rak pluća, pa smo otkrili i tuberkulozu. Mi smo takvo podneblje i prokuženi smo bacilom tuberkuloze, ali od recimo 100 kontakta samo pet će se razboleti. Iako je to infektivna bolest postoje neki naši imunološki odbrambeni mehanizmi koji zaustave bolest i pacijent se ne razboli, objašnjava dr Stjepanović za Blic.

Faktori rizika su HIV infekcija, imunokopromitujuća stanja, duvanski dim, gubitak kilograma, alkohol, droga…. Uprkos brojnim izazivačima od ove bolesti rijetko ko oboli.

– Važno je, mnogo je važno voditi računa o simptomima, ako neko kašlje, iskašljava uporno, gubi na tjelesnoj težini da se javi ljekaru, bez obzira o čemu se radi. Svaki kašalj koji traje duže od tri nedjelje zavređuje jedno ozbiljnije ispitivanje, što zbog isključivanja tuberkuloze što zbog raka pluća. Tuberkuloza je zarazna bolest, tako da svakako da izlaganje velikim količinama bacila je nešto što nije dobro, dodaje sagovornik.

Liječenje od tuberkuloze traje šest mjeseci i potrebni su posebni uslovi. Nekada, kada nisu postojali lijekovi kao što danas savremena medicina rešava ovaj problem, gradile su se bolnice sa velikim terasama, gdje su se pacijenti sunčali, jer vitamin D je delotvoran kod ove bolesti.

– Posljednji podaci iz Batuta su iz 2019.godine, pa nisu ažurirani zbog dve kovid godine. Dakle, 2019. bilo je 9 oboljelih na 100.000, tako smo mi ušli u spisak zemalja sa niskom incidencom. Trenutno kod nas liječimo nekoliko pacijenata, šest ili sedam. Mi se bavimo dijagnostikom, zatim uvedemo terapiju, dok liječenje traje šest mjeseci, a potom pacijnet ide na liječenje u specijalnu bolnicu za plućne bolesti. Što se sunčanja tiče, to jeste tačno, i to se odavno zna da vitamin D povoljno deluje. Ranije kada nije bilo lekova bolnice su pravljene sa velikim terasama, kako bi se bolesnici sunčali, što nije bilo slučajno naravno, zaključuje dr Stjepanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije