Biznis

SINGAPUR PRVI NA LISTI, SRBIJA NA 53. MJESTU Koliko su države spremne za vještačku inteligenciju

“Oxford Insights” je objavio Indeks spremnosti država za vještačku inteligenciju (AI) 2019. Kako kažu, do 2030. godine očekuje se da će vještačka inteligencija učestvovati u globalnoj ekonomiji sa 15 hiljada milijardi dolara, a u indeksu su poređane one države od kojih se očekuje da će imati najviše koristi od ovog broja.

SINGAPUR PRVI NA LISTI, SRBIJA NA 53. MJESTU Koliko su države spremne za vještačku inteligenciju
FOTO: FOTO: DARPA/PROMO

Odnosno, Indeks prikazuje u kojoj mjeri su vlade spremne da iskoriste prednosti vještačke inteligencije u svom radu i pružanju javnih usluga i to na osnovu pokazatelja koji su smješteni u četiri grupe: administracija, infrastruktura i podaci, vještine i obrazovanje, i vlada i javne usluge.

Opšti utisak je da su zemlje na sjeveru bolje pozicionirane, te da bi države sa južne hemisfere mogle da zaostanu za Industrijskom revolucijom 4.0. Prema autorima izvještaja to bi moglo da dovede do nesrazmjere, naročito u svjetlu toga što vještačka inteligencija ima potencijal da promijeni način na koji se pružaju javne usluge.

U odnosu na listu iz 2017. godine na kojoj se našlo 35 država, ovogodišnja je proširena i obuhvatila je 194 države. U prethodnoj su dominirali Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države i Kanada.

Sasvim očekivano, najviše pozicije su zauzele države sa jakim ekonomijama, vladama i inovativnim privatnim sektorom. Na prvom mjestu je Singapur, a slede Ujedinjeno kraljevstvo, Njemačka, SAD, Finska, Švedska, Kanada, Francuska, Danska i Japan. Donekle je iznenađujuće što je Kina tek na 20. mjestu, s obzirom na to da uveliko koristi vještačku inteligenciju u pružanju javnih usluga.

Najgore su ipak pozicionirane države iz Afrike i azijsko-pacifičke regije.

Što se tiče Srbije, ona se nalazi na 53. mjestu, a od ostalih balkanskih zemalja Bugarska je na 47. mjestu, Grčka na 49, Sjeverna Makedonija na 61, Hrvatska na 62, Crna Gora na 67, Albanija na 83. i Bosna na 95. mjestu. Autori navode da je za ovakve pozicije zemalja koje ne pripadaju EU zaslužan nedostatak adekvatnog inovacionog ekosistema za negovanje AI vještina i tehnologija, kao i stagnacija ekonomskog rasta i odliv mozgova.

S druge strane, Indeks upućuje na to da su se države zapadnog Balkana i južnog Kavkaza “udružile i rade zajedno na akcionim planovima koji treba da uključe napredne tehnologije u funkcionisanje vlada”.

(Ekapija.com)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije