Na prstenu ima najviše bakterija
Stručnjaci su uzeli bris prstena, sata i para naušnica koje se redovno nose tokom sedam dana. Otkrili su otprilike 21.000 bakterija na nakitu svake sedmice, uključujući one opasne, poput stafilokoke, difterije, bakterija trovanja hranom i tako dalje.
Nakon samo sedam dana nošenja, prsten je skupio najviše klica, a na njemu je identifikovano pet vrsta bakterija. Utvrđeno je da prsten ima 504 bakterijske kolonije, jednu koloniju gljivica i jednu koloniju crne buđi. Sat je drugi najveći krivac, s četiri vrste bakterija i nevjerovatnih 20.020 bakterijskih kolonija nakon samo sedam dana nošenja. Na minđušama je otkriveno 485 bakterijskih kolonija.
Čišćenje nakita
Korak 1
Pripremite rastvor za čišćenje. Pomiješajte nekoliko kapi tečnog deterdženta za pranje sudova s toplom vodom u posudi dovoljno velikoj da u nju stane četkica za zube. Potopite nakit na pola sata.
Korak 2
Nježno izribajte četkicom nakit, obraćajući posebnu pažnju na gravure. Nakon što sve oribate isperite ga čistom, hladnom vodom.
Korak 3
Nakon temeljnog ispiranja, upotrijebite suvu krpu (po mogućnosti bez dlačica) za poliranje nakita. Ako je nakit posebno prljav, pripremite rastvor za čišćenje i navlažite novu krpu u njemu pa ga ispolirajte. Redovno ponavljanje ovog postupka daće najbolje rezultate, prenosi Alo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu