Društvo

SJEĆANJE NA STRADALE U ODBRANI SARAJEVSKO-ROMANIJSKE REGIJE Milunović: Egzodus Srba iz Sarajeva jedinstven primjer stradanja

U Manastiru Svetog Georgija na Ravnoj Romaniji danas je služen parastos za sve Srbe stradale u odbrambeno-otadžbinskom ratu. Parastos je služen u okviru obilježavanja 23 godine od egzodusa sarajevskih Srba, a prethodio mu je pomen poginulim borcima i polaganje vijenaca na Vojničkom spomen-groblju “Mali Zejtinlik” na Sokocu.

SJEĆANJE NA STRADALE U ODBRANI SARAJEVSKO-ROMANIJSKE REGIJE Milunović: Egzodus Srba iz Sarajeva jedinstven primjer stradanja
FOTO: SRNA

Parastosu, koji su služili sveštenici Mitropolije dabrobosanske, prisustvovali su ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, te delegacija Narodne skupštine Srpske predvođena potpredsjednikom Skupštine Sonjom Karadžić Jovičević.

Služenju parastosa prisustvovali su i izaslanik predsjednika Srpske Miladin Dragičević, izaslanik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Boško Tomić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić, predstavnici udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić, kao i šef Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Staša Košarac.

Prisutni su bili i stanovnici ovog kraja, brojni Srbi koji su napustili u ratu odbranjene srpske teritorije u Sarajevu nakon što su po Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH, kao i predstavnici opština i grada Istočnog Sarajeva.

Foto: Srna
Foto: Srna

Na inicijativu uprave grada Istočnog Sarajeva, Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova odredio je da se 16. marta od ove godine obilježava sjećanje na egzodus sarajevskih Srba.

Ovaj datum određen je jer je to bio posljednji dan organizovanog izlaska Srba sa teritorija koje su Dejtonskim sporazumom pripale Federaciji BiH, odnosno iz naselja Grbavica koje je na taj dan prešlo pod federalnu vlast.

Ne želeći da žive pod vlašću neprijatelja od kojih su u ratu odbranili svoje domove i imanja, oko 120.000 Srba iselilo se od decembra 1995. do 16. marta 1996. godine iz Ilijaša, Ilidže, Hadžića, Vogošće i Grbavice, a oni su sa sobom prenijeli i posmrtne ostatke svojih najmilijih od kojih je oko 500 sahranjeno na Vojničkom groblju “Mali Zejtinlik”.

U sklopu obilježavanja 23 godine od egzodusa sarajevskih Srba danas će u Palama biti održan duhovno-umjetnički program, a predviđeno je i obraćanje zvaničnika.

Na centralni krst na Vojničkom spomen-groblju na Sokocu položeni su vijenci u okviru obilježavanje sjećanja na egzodus sarajevskih Srba od decembra 1995. do februara 1996. godine.

Vijence su položili izaslanik predsjednika Republike Srpske Miladin Dragičević, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, izaslanik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika Boško Tomić, i u ime Vlade Republike Srpske ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović.

Vijence su položili i delegacija grada Istočno Sarajevo i načelnici opština Pale, Istočno Novo Sarajevo, Trnovo, Goražde i Kalinovik, delegacija Boračke organizacije Republike Srpske, kao i regionalnih i opštinskih boračkih organizacija.

Na centralni krst na Vojničkom spomen-groblju “Mali Zejtinlik” vijence su položili i delegacija opštine Sokolac, delegacije Republičke organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila, Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida Srpske, Saveza logoraša i Udruženja “Veterani Republike Srpske”.

Vijence su položili i članovi Udruženja žena žrtava rata, delegacija Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, članovi Udruženja građana “Prijatelji Ilijaša” i više udruženja građana.

Foto: Srna
Foto: Srna

Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačakih ratova prvi put organizuje obilježavanje sjećanja na egzodus Srba iz Sarajeva.

Vojničko spomen-groblje formirano je u februaru 1996. godine nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma da bi izbjegli Srbi iz Sarajeva mogli sahraniti posmrtne ostake članova svojih porodica prenesne iz Federacije BiH.

Crkva posvećna Svetoj Petki na Vojničkom spomen-groblju sagrađena je 2013. uz pomoć Srba iz Kanade, Amerike, Australije, te evropskih zemalja, a biznismen iz Kruševca rodom iz Vogošće kod Sarajeva Zoran Njegovanović finansirao je živopis ovog hrama 2017. godine.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović izjavio je danas na Sokocu da je egzodus sarajevskih Srba jedinstven primjer stradanja u novijoj srpskoj istoriji i odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Tokom rata izdržali su preko 35 velikih muslimansko-hrvatskih ofanziva, sačuvali su svoje porodice, slobodu, otadžbinu i ognjišta i na kraju su morali da ih napuste, dajući još jednom veliku žrtvu za Republiku Srpsku – rekao je Milunović novinarima nakon pomena na Vojničkom groblju “Mali Zejtinlik” u Sokocu.

Milunović je podsjetio da su Srbi, napuštajući dijelove Sarajeva koji su po Dejtonskom sporazumu pripali Federaciji BiH, sa sobom ponijeli i mrtve borce – pripadnike policije i Vojske Republike Srpske od kojih je najveći broj sahranjen na “Malom Zejtinliku”.

Foto: Srna
Foto: Srna

On je istakao da je od ukupno 20.000 boraca Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske, čak 4.000 dalo život, navodeći da im treba odati dužnu zahvalnost.

– Vlada Republike Srpske putem Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova ustanovila je ovaj datum kao jedan od 26 datuma u novijoj srpskoj istoriji i mi ćemo čuvati sjećanje na heroje koji su branili srpska ognjišta i dali veliku žrtvu – poručio je Milunović.

Savčić: Egzodus sarajevskih Srba podvig visoke svijesti

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić izjavio je danas u Sokocu da je egzodus Srba iz Sarajeva podvig visoke svijesti.

– Svojim izlaskom iz opština i sa teritorije koja je dodijeljena muslimansko-hrvatskoj federaciji pokazali su ljubav prema srpskom narodu i prema novostvorenoj Republici Srpskoj verifikovanoj u Dejton – rekao je Savčić novinarima.

On je izrazio ogromno poštovanje i divljenje za ono što su pripadnici Sarajevsko-romanijskog korupsa Vojske Republike Srpske i Centra službi bezbjednosti, kao i čitav narod Srpskog Sarajeva uradili u ratu.

– U ovoj priči se ne radi o izgubljenoj bici, u ovoj priči se radi o odbranjenim ognjištima, o tome da je svaka bitka dobijena, da su Sarajevsko-romanijski korpus i srpski narod Sarajeva držali više od jedne trećine ukupnih neprijateljskih snaga na svojim leđima – istakao je Savčić.

On je konstatovao da je zbog toga egzodus sarajevskih Srba specifičan u odnosu na sve srpske priče u novijoj i starijoj istoriji, zbog čega zaslužuje posebno poštovanje i divljenje.

– Više puta sam ponovio da bi da se to desilo drugom narodu do sada bi bile napisane mnoge knjige, snimljeni mnogi filmovi. Ubijeđen sam da bi pobrali sve svjetske nagrade jer je to interesantna priča – rekao je Savčić.

On je dodao da onda kada su Srbi žrtve i progonjeni to nije zanimljiva priča za svijet.

Vuković: Sarajevski Srbi su platili cijenu stvaranja Srpske

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković rekao je danas na Sokocu da su sarajevski Srbi platili cijenu stvaranja Republike Srpske i da je pet sarajevskih opština predato muslimansko-hrvatskoj federaciji da bi Srpska potvrdila svoj status i da bi svi njeni građani imali slobodu.

– Ove godine obilježavanje 23 godine od završetka egzodusa sarajevskih Srba posebno je po dvije stvari – po tome što smo uspjeli u namjeri da obilježavanje ovog događaja bude organizovano na nivou Republike Srpske, kao i po tome što je Vojničko spomen-groblje na Sokocu `Mali Zejtinlik` dobilo status spomenika od nacionalnog značaja za Srpsku – rekao je Vuković.

Vuković je ocijenio da ovaj događaj zaslužuje da bude na takav način obilježavan.

Prema njegovim riječima, sa druge strane, ovo je događaj koji je važan i zbog toga što se uvijek na današnji dan kaže da su sarajevski Srbi platili cijenu stvaranja Republike Srpske.

– Mi sarajevski Srbi koji smo tada izašli, dugo vremena smo žalili zbog te činjenice, ali danas imamo dovoljno ponosa da kažemo da živimo u slobodi i da imamo Republiku Srpsku – rekao je Vuković novinarima na Sokocu, gdje je prisustvovao obilježavanju 23 godine od završetka egzodusa sarajevskih Srba.

On je podsjetio da su se Srbi iselili ne samo na prostor Istočnog Sarajeva i nekadašnjeg Srpskog Sarajeva nego i u Podrinje, u Srbiju i nažalost i u treće zemlje, pa sve do Australije i Amerike.

– Time je razbijena intelektualna srpska supstanca Sarajeva koja je bila veoma važna za stvaranje Republike Srpske i možda je i promijenjen tok nekih narednih događaja koji su uslijedili u samoj Republici Srpskoj – istakao je gradonačlnik Istočnog Sarajeva.

On je izrazio zadovoljstvo što su se danas na Vojničkom spomen-groblju okupili i zvaničnici Republike Srpske i predstavnici sa lokalnog nivoa i izrazio nadu da će zajedno u narednom periodu davati značaj ovom datumu koji mu i pripada.

Na inicijativu uprave grada Istočnog Sarajeva, Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova odredio je da se 16. marta od ove godine obilježava sjećanje na egzodus sarajevskih Srba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu