Hronika

SLAĐANA SE BOJI ZA ŽIVOT Slučaj žene kojoj je bivši muž zapalio kuću šokirao Srbiju, nadležni potpuno zakazali

Slađana Damnjanović je u dva navrata prijavila bivšeg supruga Dragana Pejčića za prijetnje i nasilje u porodici, ali je policija procijenila da nema potrebe za podizanjem krivične prijave. Mjesec dana poslije toga, Dragan Pejčić je zapalio kuću bivše supruge.

SLAĐANA SE BOJI ZA ŽIVOT Slučaj žene kojoj je bivši muž zapalio kuću šokirao Srbiju,  nadležni potpuno zakazali
FOTO: RAS SRBIJA

Priča Slađane Damnjanović nije samo priča o porodičnom nasilju, već kako to obično biva kod nas, priča o ćutanju i propustima institucija.

Pročitajte još

Slađana Damnjanović je sa Draganom Pejičićem bila 10 godina u vezi, od toga pet godina u braku. Zbog njegovog alkoholizma i nasilja, odlučila je da stavi tačku na brak. Problemi su počeli nakon toga, jer se Dragan nije mirio sa razvodom. Kako bivši bračni partneri žive u komšiluku, on je dolazio na njenu kapiju, ulazio u dvorište, insistirao da se pomire. Kada nije uspio u namjeri, preduzimao je radikalnije mjere, bio grub, a nerijetko je prijetio da će je ubiti i zapaliti. Uplašena žena je bivšeg supruga prijavila policiji, najprije 14. septembra, a potom je to, dan kasnije učinila i njena unuka nakon novih prijetnji kojima je i ona prisustvovala. Policija u Pirotu nije mislila da je Slađana ugrožena, pa protiv nasilnika nisu podigli krivičnu prijavu.

Blic ih je kontaktirao prije tri dana, ali do danas odgovor nisu dobili.

Nezvanično su uspjeli da saznaju da je policija izašla na teren, ali da su posluje toga samo opemenuli Pejčića. Isto su uradili i drugog dana nakon što je nasilje prijavila unuka. Da li su postupali po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici nije poznato. Ono šta su morali da urade jeste da se konsultuju sa tužiocem Osnovnog javnog tužilaštva u Pirotu uz čije odobrenje je trebalo da donesu odluku hoće li privesti Pejčića ili će mu odrediti hitnu mjeru zabrane prilaska od 48 sati. a potom slučaj proslijediti koordinacionom timu za sprečavanje nasilja u porodici na dalje postupanje. Pa ipak, oni su Pejčića koji je svojoj bivšoj supruzi prijetio smrću u razmaku od samo 24 sati u oba navrata samo opomenuli.

Uprkos službenim bilješkama policije u kojima je morala da bude evidentirana prijava i izjava preplašene Slađane, u Osnovnom javnom tužilaštvu u Pirotu kažu “da u prethodnom periodu protiv osumnjičenog nisu podnosene prijave zbog krivičnog djela nasilja u porodici i da se Slađana Damnjanović i Dragan Pejčić ne smatraju članovima porodice po Krivičnom zakoniku.

– Povodom požara koji je osmnjičeni Dragan Pejčić izazvao na kući oštećene, osumnjičeni je uhapšen i doveden uz krivičnu prijavu zbog krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti i krivičnog djela ugrožavanja sigurnosti, da je nakon saslušanja, obzirom na to da je isti priznao ozvršenje djela stavljen predlog Osnovnom sudu u Pirotu da se prema osumnjičenom odredi mjera zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa oštećenom i posjećivanja njenog mjesta boravka – navodi se u dopisu Blicu koji je potpisala Marija Pešić, rukovodilac Osnovnog javnog tužilaštva u Pirotu.

Nevjerovatno zvuči da Slađanu Damnjanović nakon požara koji je Pejčić izazvao, kojeg su institucije pustile da se brani sa slobode, sve do juče kada je Blic objavio prvi tekst, niko od nadležnih nije kontaktirao. Pozvali smo Centar za socijalni rad u Pirotu, ali su nam oni rekli da ne smiju da otkrivaju da li su zvali oštećenu. Kada smo rekli da imamo informaciju da joj se nisu obratili, dobili smo odgovor da “centar besprekorno radi posao i da ne treba uopte da ih zovemo”?! Nakon ovog razgovora, Slađanu Damnjanović pozvali su iz Centra za socijalni rad u Pirotu da dođe u ponedjeljak na razgovor.

Kako je trebalo da reaguju institucije

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici stupio je na snagu 2017. godine nakon velikog broja nasilja u porodici sa smrtnim ishodom. Zakonodavac je upravo zbog brojnih primjera u kojem su bivši partneri brutalno prebijali i ubijali svoje nekadašnje supruge detaljno objasnio šta znači pojam nasilja u porodici.

“Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema osobi sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu (…) ili prema drugoj osobi sa kojim živi ili je živio u zajedničkom domaćinstvu”.

Stoga, potpuno je nejasno zašto se u odgovoru Blica Osnovno javno tužilaštvo u Pirotu “brani” Krivičnim zakonikom i navodi da Slađana Damnjanović i Dragan Pejčić se po njemu ne smatraju članovima porodice, iako je upravo zbog ovakvih slučajeva Zakon o sprečavanju nasilja u porodici i nastao – kako bi se primjenjivao umjesto Krivičnog.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije