Banjaluka

Šljivar o privremenom finansiranju Banjaluke: Odluku ne mogu donijeti gradonačelnik i Skupština, jer su PROŠLI ZAKONSKI ROKOVI

Savjetnik gradonačelnika Banjaluke ovlašćen za potpisivanje akata poslovanja iz nadležnosti gradskog Odjeljenja za finansije Božana Šljivar rekla je da zakon uopšte ne predviđa kao mogućnost da odluku o privremenom finansiranju donosi Ministarstvo finansija Republike Srpske.

Šljivar o privremenom finansiranju Banjaluke: Odluku ne mogu donijeti gradonačelnik i Skupština, jer su PROŠLI ZAKONSKI ROKOVI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Odgovarajući na pitanje da li je Gradska uprava mogla da prema važećim zakonima plaća svoje obaveze do 30. juna ove godine, Šljivar je pojasnila da odluku o privremenom finansiranju u ovom trenutku ne može donijeti gradonačelnik, niti skupština, jer su prošli zakonski rokovi.

– Što se tiče vašeg pitanja da tu odluku donosi Ministarstvo finansija, to zakon uopšte ne predviđa kao mogućnost – navela je Šljivar.

Ona je navela da se grad Banjaluka s ciljem otklanjanja svih nedoumica i nejasnoća 23. marta ove godine obratio Ministarstvu finansija sa zahtjevom za mišljenje o primjeni propisa kada je riječ o Zakonu o budžetskom sistemu.

– Zamolili smo da nam odgovore šta bi bio pravni osnov za izradu i primjenu finansijskog plana potrošnje u periodu od 1. aprila do usvajanja gradskog budžeta u banjalučkoj Skupštini. Očekujemo odgovor, jer bi to razriješilo dileme koje očigledno postoje u primjeni propisa – rekla je Šljivar.

Ona je podsjetila da je, prema odredbama Zakona o budžetskom sistemu, u gradu Banjaluka sa 31. martom ove godine prestalo privremeno finansiranje, koje može da traje samo u prvom kvartalu tekuće godine.

Pročitajte još

Šljivar je istakla da je ovaj način privremenog finansiranja nastupio 1. januara po sili zakona, ili automatski, iako je, kako kaže, formalno gradonačelnik donio zaključak koji je imao deklaratorni karakter i dostavljen je Ministarstvu finansija Republike Srpske.

– Po zakonu postoji još jedan način privremenog finansiranja, kada lokalna skupština donese takvu odluku, međutim to se moralo desiti najkasnije do 31. decembra prošle godine, što je regulisano odredbama Zakona o budžetskom sistemu.

Takvo privremeno finansiranje, koje bi nastupilo na osnovu odluke skupštine, kao najvišeg organa, može da traje najduže šest mjeseci ili do 30. juna tekuće godine – rekla je Šljivar.

Ona je na tom planu pojasnila da se grad Banjaluka, sticajem različitih okolnosti, 1. januara ove godine našao u poziciji privremenog finansiranja po sili zakona i bez skupštinske odluke, koja nije donesena.

– Budžetskim korisnicima je tako stavljen na raspolaganje operativni budžet, prema vrsti i strukturi rashoda ostvarenih u prvom kvartalu prethodne 2020. godine. Na osnovu takvog tromjesečnog budžeta nastajale su obaveze i vršena su plaćanja. Sa istekom prvog kvartala, odnosno od 1. aprila, nema više zakonskih uslova za dalje finansiranje budžetske potrošnje – rekla je Šljivar.

Ona je rekla da član 38 stav sedam Zakona o budžetskom sistemu propisuje da se sredstva sa transakcionih računa grada, ako se budžet ne usvoji do 30. juna tekuće godine, ne mogu koristiti sve dok se budžet ne usvoji.

– Dakle, govori se o stanju nakon isteka privremenog finansiranja, ali onoga koje je nastalo na osnovu skupštinske odluke, i koje može da traje najduže šest mjeseci – rekla je Šljivar.

Gradovi i opštine u Republici Srpskoj koje nemaju usvojen budžet za ovu godinu, mogu izvršavati sve budžetske obaveze do 30. juna, nakon čega se u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu blokiraju svi računi jedinice lokalne samoprave, rečeno je Srni juče u Ministarstvu finansija Srpske.

Iz ovog ministarstva je naglašeno da ukoliko budžet ne bude usvojen do 30. juna tekuće fiskalne godine, sredstva sa transakcionih računa Republike, opština, gradova i fondova ne mogu se koristiti sve do usvajanja budžeta.

Ova procedura predviđena je članom 38 stav pet i stav sedam Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske.

– Struktura i vrsta rashoda do donošenja budžeta moraju proporcionalno odgovarati strukturi i vrsti ostvarenih rashoda u istom periodu prethodne godine, osim u mjeri u kojoj promjene broja ili statusa pojedinačnih budžetskih korisnika čije finansiranje se vrši iz budžeta mogu da utiču na strukturu i vrstu rashoda – pojasnili su iz Ministarstva finansija Srpske.

Na pitanje da li je potrebna odluka gradske zakonodavne vlasti ili nekog drugog organa u smislu privremenog finansiranja, pa i Ministarstva finansija Republike Srpske, Šljivar je odgovorila da zakon uopšte ne predviđa mogućnost da tu odluku donosi Ministarstvo finansija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije