Hronika

Smrt dvoipogodišnjeg dječaka je morala BITI IZBJEGNUTA: Da li su u Centru za socijalni rad učinili sve što su mogli

Radnici Centra za socijalni rad Banjaluka žestoko su pogriješili ako su znali da majka dječaka, koji se prošle sedmice ugušio u Banjaluci, ima određene zdravstvene probleme, a nisu redovno pratili njeno i stanje njenog sina.

Smrt dvoipogodišnjeg dječaka je morala BITI IZBJEGNUTA: Da li su u Centru za socijalni rad učinili sve što su mogli
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Tvrde ovo za Srpskainfo stručnjaci i profesori na katedri za socijalni rad Fakulteta političkih nauka Banjaluka.

Podsjetimo, sve se desilo prošle sedmice kada je dječak rano ujutru dobio epileptični napad i povratio, nakon čega se ugušio u snu.

Život u lošim uslovima

Dječak je živio u veoma lošim uslovima, a prema pričama komšija i upućenih u ovaj slučaj, majka i baka koje su ga odgajale imaju određenih zdravstvenih problema.

Upravo zbog toga su upućeni tvrdili da je ovaj slučaj mogao biti izbjegnut da su reagovale nadležne institucije, prije svega Centar za socijalni rad (CSR) Banjaluka.

Na naša pitanja da li su pratili ovu porodicu i da li su vršili procjenu, oni su samo kratko odgovorili da je majka dječaka bila korisnik njihovih usluga.

Profesor Ljubo Lepir istakao je da ako je majka bila korisnica usluga onda je CSR morao voditi evidenciju o njoj, odnosno kada je dobila dijete posebnu pažnju su trebali posvetiti njemu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/ RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/ RAS SRBIJA
Ljubo Lepir

– Nakon njenog porođaja morali su kontinuirano pratiti stanje u toj porodici, razgovarati s komšijama, provjeriti da dijete nije slučajno zlostavljano na neki način, te na osnovu toga donijeti odluku da li majka može ispunjavati roditeljsku obavezu – pojasnio je Lepir.

Mehanizmi

Prema njegovim riječima, ako Centar za socijalni rad Banjaluka nije to radio, nije obilazio ovu porodicu, onda su napravili katastrofalnu grešku, jer je to bio njihov posao.

Pročitajte još

– Ukoliko se utvrdi da majka ne ispunjava svoje roditeljske obaveze, onda ima nekoliko mehanizama koji se mogu preduzeti. Jedan od njih je oduzimanje djeteta i davanje na posvajanje, potom davanje djeteta u hraniteljsku porodicu, ili smještanje u dom za nezbrinutu djecu. Znači, ukoliko porodica nije u stanju da se brine o djetetu tu država svojim mehanizmima preuzima dijete i dalje vodi brigu o njemu – istakao je Lepir.

Profesor Lepir je dodao da on nije konkretno upoznat sa ovim slučajem i da se to moglo desiti u bilo kojoj drugoj porodici, ali da nadležne institucije moraju voditi računa o ovakvim porodicama.

Kontrola

I drugi sagovornici s kojima smo razgovarali su sličnog mišljenja kao i profesor Lepir i tvrde da su nadležne institucije morale i mogle više uraditi u ovom slučaju.

Nije sva pomoć ako im se da neki paket ili jednokratna novčana pomoć.

– Ako uključeni u ovaj slučaj tvrde da majka i baka dječaka nisu bile sposobne da se brinu o njemu, morale su reagovati nadležne institucije i preuzeti brigu o ovoj porodici. Nije sva pomoć ako im se da neki paket ili jednokratna novčana pomoć. Trebali su više kontrolisati kako živi ova porodica i u kakvim uslovima – kaže jedan od naših sagovornika.

Pročitajte još

Kako smo ranije objavili, dječak je živio u lošim uslovima, a soba u kojoj je nađeno njegovo tijelo je bila jako neuredna. Stvari i smeće su bile razbacane na sve strane.

Finansijski problemi

Komšije ove porodice ispričale su da su poznavali dječaka i njegovu majku i da ih je veoma pogodila ova tragedija.

– Dječak je bio veseo i uvijek nasmijan. Ne mogu reći da se majka i baka nisu brinule o njemu; one su se jako trudile oko njega, međutim, obje imaju određene zdravstvene probleme i mislim da mu nisu mogli pružiti sve što djetetu treba. Naravno da nisu imali nikakvu namjeru da ga povrijede ili nešto slično, ali eto, ipak se desila ova tragedija – kaže jedan od komšija ove porodice.

On je dodao i da je porodica bila u veoma teškoj finansijskoj situaciji zbog čega je majka često tražila pomoć.

– Znam da je na društvenim mrežama objavljivala apele da joj se pomogne i da su im ljudi donosili hranu, odjeću i novac. Čuo sam i da je, nakon što je dječak umro, organizovana akcija da se skupi nešto novca kako bi joj se pomoglo – istakao je pomenuti komšija, koji nije želio da mu spominjemo ime.

Kasno večerao

Kako je Srpskainfo juče objavila, ovaj dvoipogodišnji dječak je preminuo prošle sedmice nakon što se ugušio u snu.

Prema nezvaničnim informacijama, on je oko jedan čas iza ponoći večerao salamu, da bi rano ujutru dobio napad i ugušio se prilikom povraćanja. Porodica je odmah pozvala Hitnu pomoć, koja je samo mogla konstatovati smrt dječaka i obavijestiti policiju o ovom slučaju.

Zanimljivo je i da je policija obavijestila dežurnog tužioca da je pronađeno beživotno tijelo dječaka, ali tužilac je donijela odluku da neće izlaziti na teren i ovlastila policiju da obavi uviđaj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu