Banjaluka

“SNSD spreman da Banjaluku odvede u privremeno finansiranje” Draško Stanivuković odgovara na napade Skupštinske većine

Sjednica Skupštine grada je zakazana za 8. decembar, a i dalje je upitno da li će se on usvojiti, jer skupštinska većina, prema našim saznanjima, i dalje hoće da pravi blokadu i pitanje je da li će se i na ovoj sjednici prihvatiti nacrt rebalansa budžeta.

“SNSD spreman da Banjaluku odvede u privremeno finansiranje” Draško Stanivuković odgovara na napade Skupštinske većine
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Odbornici koji pripadaju skupštinskoj većini kažu da ih Stanivuković opstruiše i ono što oni predlažu u Skupštini grada stoji po strani.

Draško Stanivuković za Srpskainfo ističe da bi bilo poželjno da pored kvalifikacija na koje ima svako pravo, stoje argumenti. 

– Volio bih da druga strana iznese argumente. Ako neko spominje za takav primjer most u Docu, kao što čujem, to govori potpuno jasno da su to ljudi, koji prvo ili ne čitaju budžet, ili još ono gore, ne znaju da čitaju budžet. Pare za most u Docu se ne mogu skinuti. Iznos je bio 2,5 miliona i to su kreditna sredstva koja su davno odobrena od EBRD. I ne može niti jedan gradonačelnik ili bilo ko taj novac prebacivati kako hoće. Ona stoje i čekaju da rješimo imovinsko-pravne izazove za most u Docu – rekao je Stanivuković.

Dodaje da oni ne mogu most graditi na pola Vrbasa. Ili će se, kaže, završiti prva faza, ili neće uopšte. 

– Moram isto tako reći, da skupštinska većina, ako pažljivo gledamo svaku njihovu izjavu, nije predložila nijedan prijedlog u vidu projekta. Njihovi prijedlozi su do sada bili samo podjela banjalučkog budžeta i novca na druge republičke ustanove u vidu jednokratnih davanja. I to je bio sav smisao ili besmisao njihovih politika. Moramo staviti ruku na srce i pogledati realno onako kako jeste. Dakle, apsolutno sve su bila jednokratna davanja drugim ustanovama, od zdravstvenih u nadležnosti Republike Srpske, od posljednjeg što im je ideja da se 4 miliona KM da Elektrodistribuciji i ako neko to zove projektom, onda mi nemamo istu definiciju projekta – istakao je Stanivuković.

Smatra da sve što je važno, da se nalazi u budžetu. Nabrojao je i neke projekte koji su u planu da se urade u sljedećoj godini. 

Pročitajte još

– Planiramo urediti Vrućicu i plaže koje su jedan od turističkih, ali i zdravstvenih važan predio našeg grada. Osim toga, vidikovac na Banj Brdu je u planu, koji se čeka skoro 20 godina i toga se nije sjetio. Planirali smo 30 miliona KM projekata kada je u pitanju vodosnabdjevanje. Moram isto tako reći da je dvorana od 5.000 mjesta koja se sada gradi za turnir u tenisu, gdje će Banjaluka učestvovati sa pet miliona KM. To je projekat koji se desio iznenada, pa smo morali brzo reagovati. To su samo neke od stvari – rekao je Stanivuković.

U februaru je u planu da se radi izgradnja hotela Palas koji gradi investitor, ali, kako kaže Stanivuković, oni su rješili imovinsko-pravne stvari koje su skupe i dugo traju. 

– To su samo neke od stvari koje smo uspjeli uraditi, čak i onda kada je Skupština grada nasilno skidala poreze na nepokretnosti i sva druga davanja. Za 10 dana ćemo imati sastanak sa preko 100 naših porodica kojima smo legalizovali kuću nakon 20 godina. Danas su dobili papir da im je kuća legalna i to ćemo im dodijeliti na tom sastanku. To su istorijski pomaci na koje svi mogu biti ponosni uprkos ogromnim opstrukcijama i bezidejnosti skupštinske većine – istakao je Stanivuković.

Kada su u pitanju blokade skupštinske većine gdje oni traže isplatu jednokratne pomoći za penzionere kojima će se odbijati taj novac preko računa za struju, Stanivuković ističe da su oni od početka otvoreni da pruže podršku penzionerima, ali ne na način koji želi skupštinska većina.

– Podršku smo krenuli pružati kroz javni prevoz. Počevši od toga da smo za većinu penzionera uveli besplatan javni prevoz. Mi smo bili otvoreni i spremni bili da pričamo oko vode koju mi možemo subvencionisati ako pričamo o penzionerima, kako bi tu podršku jasno definisali. Ali, da date 4 miliona KM Elektrodistribuciji koja na kraju povećava cijenu električne energije, koja ima tri puta veći budžet nego čitav Grad Banjaluka, to je isto kao da dodajemo vodu u more. I mi smatramo da je to protiv interesa Banjaluke. Htjeli su da damo novac Banjaluke, da ide na snaženje republičkih institucija na uštrb banjalučkih. Uvijek smo za politike koje su racionalne, a ne štete Banjaluci – rekao je Stanivuković.

Nema sumnje, kaže on, da je SNSD spreman da Banjaluku odvede u privremeno finansiranje. 

– Mi tek 8. decembra raspravljamo o nacrtu. Republika Srpska je već imala usvojena dva prijedloga za rebalans, a mi nemamo ni nacrt. Čekaju se posljednji dani decembra da pričamo o budžetu. Oni svjesno idu da ne pomognu Banjaluci. Idu da je unakaze, kako bi političku štetu nanijeli meni kao gradonačelniku. I to je suština njihovih politika koja je bezidejna. Nijednog trenutka SNSD nije rekao u ove dvije godine da se novac iz budžeta izdvoji za realne projekte, poput recimo atletske staze, stadiona, bilo čega što je opipljivo. Oni su znali da za njih to nije dobro jer bi to bila djela Banjaluke koja bi se mogla pripisati meni – istakao je Stanivuković.

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka Milko Grmuša za Srpskainfo kaže da prva stvar koju građani moraju znati je ta da je u skupštinsku proceduru tek sad upućen nacrt rebalansa i to nije prijedlog.

– Mi tek kad usvojimo nacrt, onda će se na sljedećoj sjednici ići sa usvajanjem prijedloga i samog rebalansa. A to vam znači, da taj novac ove godine ne može uopšte biti potrošen. Bilo kakvi radovi se u decembru ne mogu raditi. Ljudi koji smatraju da rebalans ne treba da bude usvojen zapravo ne samo da kažnjavaju penzionere, nego čitavu Banjaluku – rekao je Grmuša. 

On smatra da je skupštinska većina uvijek imala mogućnost da kazni i Gradsku upravu i Stanivukovića za one stvari koje ih konstantno optužuju, a da to nikad nisu iskoristili. 

– Ako je Stanivuković prekršio bilo kakav zakon ili ako je učinio neko krivično djelo, trebali su protiv njih podnijeti krivične prijave, da im se pošalje inspekcija i drugo. Ali, nikad to nisu, iako partije u skupštinskoj većini kontrolišu sve republičke institucije. Oni to nisu radili, i ja sad kao pravnik izvlačim samo jedan zaključak. Ako oni smatraju da je gradska uprava, odnosno gradonačelnik prekršila ijedan zakon, onda su oni direktni saučesnici jer nisu reagovali i nisu ga kontrolisali na višem nivou. Apsolutni su saučesnici u svemu što smatraju da je pogrešno urađeno, ako je pogrešno urađeno. Potpuno besmislen stav i mislim da je to sve “politička patologija” – zaključio je Grmuša.

Odbornik US u Skupštini grada koji pripada skupštinskoj većini Neven Stanić u svojoj izjavi je govorio samo o Stanivukoviću i šta on radi. Kaže da imamo usvojene odluke u budžetu Banjaluke i oni smatraju da se te odluke trebaju realizovati, kao što gradonačelnik realizuje svoje odluke. 

– Prethodni rebalans budžeta smo mi usvajali kako bi uključivali svoje politike, tako i Stanivuković uključuje i svoje. Kasnije se ispostavlja da on svoje politike realizuje, a naše ne i stavlja ih po strani. Tako je bio slučaj i sa isplatom za porodilje pa je to kasnije urađeno. Ali, opet dolazimo u situaciju da se moramo naguravati da li nešto treba ili ne treba i da se to prolongira i čeka zadnji trenutak i bilo kakva odgovornost za neki zastoj ili negativne posljedice pada na teret Stanivukovića jer je on taj koji neće da sarađuje – rekao je Stanić.

Na pitanje da li su bitni građani Banjaluke ili Stanivukovićeve odluke, Stanić odgovara da su bitni građani Banjaluke ali da imaju politike koje treba da Skupština grada usvaja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije