Društvo

SOKOLSKI DOM PONOVO SJAJI Bijeljinci ponosni na svoj grad

Sokolskom domu u Bijeljini, arhitektonskom spomeniku pod zaštitom, građenom u savremenom srpsko-vizantijskom stilu, vraćen je prvobitni sjaj.

SOKOLSKI DOM PONOVO SJAJI Bijeljinci ponosni na svoj grad
FOTO: GRAD BIJELJINA

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik objekat su zvanično predali na upotrebu renomiranim bijeljinskim ustanovama kulture.

Radovi na obnovi ove zgrade, koja je spomenik kulture prvog reda, trajali su dvije godine, a koštali su 2,1 milion konvertibilnih maraka. Grad Bijeljina obezbijedio je 1,5 miliona KM, a Vlada Republike Srpske 600.000 KM.

Sokolski dom je od strane Komisije za proglašenje objekata od spomeničke vrijednosti prošle godine proglašen za objekat najvećeg stepena zaštite.

– Zato je bilo važno da cijeli projekat bude sproveden u skladu s prvobitnim arhitektonskim nacrtom – podsjetio je bijeljinski gradonačelnik Mićo Mićić.

Nacionalna baština

Radovi su, kaže, podrazumijevali vraćanje nekadašnjeg izgleda objektu, uz promjenu krovne konstrukcije, strujnih i vodnih instalacija, uvođenje grijanja i ventilacije.

– Ponosni smo na ovaj projekat, jer su kulturno-istorijski spomenici nacionalna baština o kojoj moramo brinuti – naglasio je Mićić, napominjući da će, iako je ovo velika investicija, rekonstrukcijom ovog objekta grad dobiti mnogo na vizuelnom izgledu.

FOTO: GRAD BIJELJINA
FOTO: GRAD BIJELJINA

Kamen temeljac za Sokolski dom položen je 1929, a gradnja je završena 1931. godine. Zgradu je projektovao čuveni srpski arhitekta Momir Korunović (1883-1969), autor brojnih znamenitih zgrada u Kraljevini Jugoslaviji, među kojima su niz sokolskih domova i crkava i njegova najpoznatija djela – pošta pored Željezničke stanice, kao i Maršalat kraljevskog dvora u Beogradu.

Dom i za hor

Obnovljeni Sokolski dom biće nova adresa Hora „Srbadija“, a planirano je da u objekat budu smješteni i Srpsko kulturno-umjetničko društvo „Semberija“ i Gradsko pozorište „Semberija“. Hor „Srbadija“ je uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture RS obezbijedio instrumente, namještaj, uniforme i drugu opremu za rad hora.

Dirigent proslavljene „Srbadije“, profesor dr Desanka Trakilović, ocjenjuje da je Sokolski dom idealan za njih i po površini i po akustičnosti.

– Novi prostor olakšaće nam rad. Nećemo više morati termine usklađivati s drugima. Sada ćemo moći da budemo još kreativniji, a u novim uslovima lakše ćemo postizati dobre rezultate – kaže Trakilovićeva.

Posebno je istakla dobru saradnju s Gradskom upravom i crkvom.

– Ta podrška doprinijela je da „Srbadija“ postane hor svjetskog ranga. Sada su se stvorili uslovi da imamo divne soliste, kamerne ansamble, umrežavanje omladine i brojne druge muzičke aktivnosti koje su kulturna nasušna potreba. Zahvaljujem Gradskoj upravi Bijeljina i Vladi Republike Srpske, od kojih smo dobili značajnu donaciju za opremu u vidu instrumenata, bez kojih ne možemo raditi. Ovo je nakon Banskog dvora sigurno najakustičnija sala koju imamo. Ambicije Hora „Srbadija“ su velike, sljedeće godine ćemo imati spremnu operu “Knez Ivo od Semberije”, jer to dugujemo ovom Gradu – rekla je Trakilovićeva.

Značaj zgrade

Sokolski dom je jedna od najznačajnijih i arhitektonski najvrijednijih zgrada izgrađenih između dva svjetska rata u Bijeljini.

Sve značajnije akademije i priredbe između dva rata su održavane u Sokolskom domu, a osim sportskih, u njoj su održane mnoge manifestacije nacionalnih društava, između ostalog i prva predstava pozorišta „Scena“ 1935. godine.

Poslije rata ova zgrada je postala sjedište sportskih organizacija i društava.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu