Politika

Špirić: Svaka sjednica Parlamenta BiH košta blizu 100.000 KM

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Nikola Špirić smatra da je trebalo da se predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić, ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak i ostali ministri, vrate u zemlju kada je zakazana hitna sjednica ovog doma i raspravljaju o izazovu kako ubrzati evropski put.

Špirić: Svaka sjednica Parlamenta BiH košta blizu 100.000 KM
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Špirić je ocijenio da Predstavnički dom danas nije imao drugog izlaza nego da raspravu o temi “Privremeni izvještaj Evropske komisije 2018” pomjeri za prvu narednu redovnu sjednicu.

Današnja sjednica Predstavničkog doma je druga posebna koja se ne održava. Postavlja se pitanje ko to sve plaća – plaćaju građani BiH. Uporno upozoravam da je Predstavnički dom u entropiji i zapravo nema nikakvu ulogu što se tiče institucija BiH – rekao je Špirić novinarima.

On je naglasio da, “kada se zakaže posebna sjednica Predstavničkog doma za bilo koju tačku, a pogotovo o napretku na evropskom putu, odnosno nazatku, kako piše u izvještaju Evropske komisije, za predsjedavajućeg Savjeta ministara Denisa Zvizdića i ministra inostranih poslova Igora Crnatka, te ostale ministre, ne bi trebalo biti prečeg posla nego da se vrate u zemlju i raspravljaju o izazovu kako ubrzati evropski put”.

– BiH opsjedaju migranti od Kladuše, Cazina, Bihaća do Banjaluke, Sarajeva, Trnova i Hercegovine, oni su u parkovima, kao da strategiju pravi ministar bezbjednosti koji je izvan BiH. Kada će se ministri posvetiti svojoj zemlji i prestati da obmanjuju javnost u BiH – rekao je Špirić.

On je naglasio da je sramota da se dvije hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH ne održavaju kada svaka od njih košta blizu 100.000 KM.

– To je puna neodgovornost prema građanima BiH i govori o tome da ostatak koalicije, koja je uz pomoć stranaca `sklepana` nakon prošlih izbora, u raspadu. Bojim se da BiH naspram neusvajanja izmjena Izbornog zakona u skladu sa preporukama Ustavnog suda ulazi u veliku krizu – rekao je Špirić.

On je upozorio da je ono što je navedeno u izvještaju Evropske komisije rezultat zajedničkog rada institucija BiH i međunarodne zajednice, odnosno Delagacije EU.

– Ne mogu oni u svoje zemlje slati izvještaje u kojim kažu da nema napretka. Pisano kažu da nema, a usmeno govore o napretku BiH i svako pravda svoje radno mjesto – dodao je Špirić.

Poslanik SNSD-a Dušanka Majkić izjavila je Srni da niko ne spori da je izvještaj Evropske komisije o napretku BiH važna tema, zbog čega su poslanici iz Republike Srpske smatrali da današnju sjednicu treba propisno obaviti.

– Vidimo da tako važnoj sjednici prisustvuje samo trećina ministara Savjeta ministara što pokazuje odnos izvršne vlasti prema parlamentu i prema temi koja je bila na dnevnom redu – rekla je Majkićeva.

Ona je napomenula da su poslanici radni materijal, o kojem je trebalo danas da raspravljaju, dobili neposredno pred početak sjednice.

– Za takvu temu se ozbiljno priprema, naročito sa aspekta koji su to naredni koraci koje je neophodno uraditi da bi naredni izvještaj Evropske komisije za BiH bio bolji – dodala je Majkićeva.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas je usvojio zaključak da izvještaj Evropske komisije o BiH bude dostavljen Zajedničkoj komisiji za evropske integracije i da ovo pitanje bude prva tačka dnevnog reda naredne sjednice doma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu