Društvo

Sporan iznos naknade za korištenje hidropotencijala u Srpskoj: Srbija nudi 10 miliona KM

Četiri opštine na istoku Republike Srpske potražuju od Srbije 86 miliona KM za korištenje hidropotencijala na njihovoj teritoriji.

Sporan iznos naknade za korištenje hidropotencijala u Srpskoj: Srbija nudi 10 miliona KM
FOTO: RADE JOKIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj iznos potraživanja Elektroprivredi Srbije ispostavile su lokalne zajednice Zvornik, Višegrad, Srebrenica i Rogatica.

Međutim, kako srpskainfo.com saznaje, od duga koji zahtevaju ove lokalne zajednice nema ništa, budući da je Elektroprivreda Srbije spremna da plati samo 10 miliona KM za 27 godina korišćenja ovih potencijala.

U Gradskoj upravi Zvornika ističu da je mnogo važnije da se sada krene sa plaćanjem ovih naknada, a da se u međuvremenu pregovara oko dugovanja.

Vrijeme nam prolazi, a ništa se ne dešava. Stoga je važno da oni krenu sa plaćanjem. Na način na koji se obračunavaju, te obaveze mi ne možemo da utičemo. Možemo samo da priželjkujemo da to bude onako kako Elektropivreda RS plaća naknadu za potopljeno zamljište. Na kraju nije ni važan princip plaćanja, odnosno obračuna već da se krene sa procesom redovnog plaćanja jer taj novac puno znači lokalnim zajednicama – istakao je Stevanović, i dodao da su oni po pitanju dugovanja spremni na svaku vrstu kompromisa.

Zamjenik gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović, takođe je mišljenja da se krene sa redovnim plaćanjima, jer bi taj novac bio usmjeren isključivo u kapitalne projekte.

– Odluku o raspodjeli novca, koji bi dobili, donosi lokalna skupština. Sav taj novac bi išao za kapitalne infrastrukturne projekte na području Grada Zvornika. Sa druge strane, veliki dio bi se usmjerio i za razvoj mjesnih zajednica koje najviše trpe zbog potpoljenog zemljišta, a opet bi i u tim dijelovima naše lokalne zajednice najviše radili na infrastrukturi. Dakle, o značaju dobijanja novca ne treba dalje govoriti i svima je jasno zašto nam je u interesu da se pitanje što prije reši – kaže Ivanović.

Ministar industrije, energetike i rudarstva u Vladi RS Petar Đokić nedavno je izjavio da je problem mnogo kompleksniji i da se o visini duga mogu lako dogovoriti. On kaže da se radi o potraživanjima Hidroelektrana Mali Zvornik i Bajina Bašta.

– Ponuda Srbije stigla je predstavnicima Vlade RS, koji sede u radnoj grupi zaduženoj za rješavanje energetskih pitanja sa Srbijom. Cifre su neuporedive, ali Srbija i Srpska lako bi se dogovorile. Problem je što je to pitanje dio šire priče oko graničnog spora sa BiH. Stav predstavnika Srbije u toj radnoj grupi je bio da bi oni željeli da komuniciraju sa institucijama BiH u pogledu rješavanja tog pitanja. Ja mislim da je RS važniji partner nego bilo koja institucija BiH. Zašto to govorim, zato što na nivou BiH ne postoji ni jedna institucija koja je nadležna za oblast energetike, a ovo su energetska pitanja i nadležnost je na entitetima – naglasio je Đokić.

Prema najavama iz Vlade Srbije odluku o isplati naknada još nisu donijeli, a sve je uslovljeno rješavanjem pitanja granice.

Sve je na Komisiji za granice

Prema najavama iz Komisije za granice BiH kojom predsjedava predstavnik ministarstva bezbjednosti, sve je u istoj priči, granica i naknada, i raspodjela vodnog doprinosa.

Zato bi sve moglo da potraje godinama. Po računici loklanih vlasti 86 miliona KM bi bio dovoljan iznos da Višegrad napuni tri opštinska budžeta, Zvornik i Srebrenicu po dva i Rogatica jedan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu