Biznis

Srbija i Srpska za isti model fiskalizacije: Moramo se izboriti sa “sivom” zonom

Država ne može sjediti skrštenih ruku i čekati da svi postanu svjesni svojih obaveza i zato je novi sistem fiskalizacije koji donosi bolju kontrolu i veće prihode nešto što treba pozdraviti, smatraju ekonomisti u Srbiji.

Srbija i Srpska za isti model fiskalizacije: Moramo se izboriti sa “sivom” zonom
FOTO: BL PORTAL/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Po novom sistemu, poput onog predviđenog Nacrtom zakona o fiskalizaciji u Republici Srpskoj, građani u Srbiji će od januara 2022. godine dobijati fiskalni račun sa QR kodom koji će u realnom vremenu biti registrovan u poreskoj upravi. To bi, procjenjuju ekonomisti, trebalo da znači manje sive ekonomije i manje zloupotreba, a samim tim i više novca u državnom budžetu.

– Uvođenjem onih prvih fiskalnih kasa Srbija je značajno povećala svoje prihode, ali su, vremenom, mnogi našli način kako da taj sistem zaobiđu. Zato nemam dilemu da sad idemo u nešto bolje i da nam su nam prijeko potrebni i novi zakon i nova fiskalizacija – kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Ljubodrag Savić.

Savić, ipak, napominje, da bi i Srbija i Republika Srpska trebalo da se potrude da novi sistem bude do kraja „zategnut“, u smislu provođenja, kontrole, ali i kazni, kako bi se izbjeglo da oni kojima je „varanje države“ postalo običaj, i ovog puta ne nađu „krivinu“.

– Dobro je što država preduzima mjere, ali to mora biti kombinovano i sa represijom, odnosno primjerenim kaznama i inspekcijskim kontrolama. Ne bih prezao ni od toga da “prevaranti” tog tipa osvanu i u medijima, čime bi se poslala poruka da više nema šale. U ovom trenutku, svi trpimo veliku štetu, posebno oni koji se ponašaju disciplinovano i odgovorno – smatra Savić.

To ilustruje primjerom – u ovom trenutku, u Srbiji je vjerovatno duplo više onih koji rade u sivoj, pa čak i crnoj zoni, a to su prihodi na koje se ne plaćaju nikakve obaveze.

– To strahovito opterećuje budžet, jer što je veći procenat sive ekonomije, manje je priliva u državnu kasu, a to se onda mora obezbjeđivati na drugi način – ili kroz dizanje stopa poreza i doprinosa ili kroz zaduživanje. Ni jedno ni drugo nije dobro i može da izazove kontraefekat – objašnjava Savić i dodaje da je siva ekonomija bolna tačka čitavog regiona.

Takođe smatra da je odluka Vlade Srpske da snosi kompletne troškove novog sistema fiskalizacije izuzetno dobra stvar po privrednike, jer to u startu znači veliku olakšicu.

Ta, velika stavka u novoj fiskalizaciji, plus mogućnost suzbijanja nelojalne konkurencije, kod poslodavaca u Srpskoj već je naišla na odobravanje.

Za nabavku ili subvencionisanje novih uređaja Vlada RS opredijelila je 13 miliona KM, dok će, kako je navela ministrka finansija Zora Vidović, trošak sistema za upravljanje fiskalizacijom biti oko 37 miliona.

– Sve to nam je potrebno zbog, prije svega, tehnološki potpuno zastarjelog postojećeg sistema, a sve radi suzbijanja sive ekonomije i stvaranja boljih uslova poslovanja – poručila je Vidović obrazlažući zakon pred poslanicima koji su mu prošle sedmice dali zeleno svjetlo.

Iz Vlade je obećano da će sve primjedbe i sugestije biti uvažene kroz javnu raspravu koja bi trebalo da traje 60 dana, piše BL Portal.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije