Društvo

“SRBIJU OČEKUJE JOŠ ZEMLJOTRESA” Meteorolog iznosi teoriju o izazivanju potresa

Serija zemljotresa tresla je u novembru Srbiju, kao i druge zemlje regiona, a meteorolog Ivan Ristić ne isključuje da će se ovo događati u decembru, ali i ubuduće.

“SRBIJU OČEKUJE JOŠ ZEMLJOTRESA” Meteorolog iznosi teoriju o izazivanju potresa
FOTO: VLADIMIR LOJANICA, NENAD BOŽOVIĆ / RAS SRBIJA

Ristić, koji već dvije godine radi istraživanja o zemljotresima, predviđa da će sjevernu hemisferu, pa i Srbiju, narednih godina potresati zemljotresi, ali, na sreću, malog inteziteta. Onih razornih, kaže, neće biti.

– I do sada se radilo o malim potresima, oko dva stepena Rihterove skale. Da će se jače tresti bojazni nema – kaže on.

Ristić smatra da je porast temperature na sjevernoj polulopti ono što se najviše odrazilo na promjenu zime, koja je mnogo toplija nego ranijih godina. Iako su naučnici utvrdili da sunce i dalje sija istom snagom i da ono nije uzrok ovakvih pojava, on sve to pripisuje elektromagnetnom zračenju, prenosi Blic.

– Snijeg se ne topi od sunca već zračenje prolazi kroz njega i grije zemlju nakon čega krene topljenje – počinje priču Ristić – Sama temperatura jezgra zemlje je oko 5.000 stepeni. Rusi su inače svojevremeno, bušili rupu ka središtu zemlje ali su se zaustavili na 12-tom kilometru jer su temperature ogromne.

Ristić je rekao i da upravo u tim dešavanjima u dubini zemlje vidi uzroke potresa koji su i kod nas sve češći.

– Prema mojoj teoriji, dolazi do porasta temperature u dubini zemlje i preraspodjele energije, zbog čega se dešavaju ti zemljotresi koji su slabiji. Dakle, svakodnevno, i pomalo. Ta toplota koja se oslobađa, ide ka površini zemlje i polako zagrijava zemljinu koru. A to zagrijavanje utiče i na promjenu klime – kaže on.

zemljotres, grafički prikaz
FOTO: SEEKER/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kako kaže, iako neki ovu teoriju odbacuju, on smatra da je svaki mali zemljotres parametar da se u zemlji nešto dešava.

– Treba da se uradi ispitivanje koje niko nije uradio do sada, i to kako utiču dešavanju unutar zemlje na pojavu “malih” zemljotresa. Temperatura se ne mjeri još uvijek dva metra ispod zemlje, a vrlo je bitna i utiče na klimu. Bavim se numeričkim modeliranjem atmosfere i postoje tri konstante, solarna, konstanta sa ugljen dioksidom i konstanta temperature na dva metra ispod zemlje. Sve tri utiču na temperaturu Zemlje. Treba napraviti studiju vezanu za promjenu klime – objasnio je Ristić.

Njegov zaključak je da uzroci globalnog otopljenja leže ispod nas.          

Pročitajte još

– Zemljotresi su proizvod tog globalnog otopljenja i oni ga proizvode. Kako globalno otopljavanje bude napredovalo, biće sve više tih malih zemljotresa – zaključuje on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije