Kultura

Srđan Vranješ o istočnjačkom prikazu stripa: U pripremi treće izdanje mange "Last Hope"

Srđan Vranješ, prvi manga crtač na srpskom jeziku, u procesu je kreiranja trećega dijela njegove poznate mange “Last Hope”.

Srđan Vranješ o istočnjačkom prikazu stripa: U pripremi treće izdanje mange "Last Hope"
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Kako kaže, ovaj put proces stvaranja je malo usporen zbog situacije sa pandemijom korona virusa.

Završio sam prva tri poglavlja i sada radim na četvrtom, te se tako bližim polovini urađenog posla. Planiram da do kraja godine izdam treći dio stripa, prva dva dijela se solidno prodaju, a neke smo poslali i u zemlje regiona – rekao je Vranješ.

Iako se stripom ozbiljno počeo baviti poslije fakulteta, ljubav prema stripu je imao od malih nogu. Ideja za strip nije došla slucajno ona se gradila kroz čitavo njegovo odrastanje. Bilo je tu raznih stripova iz vremana osnovne i srednje škole ali su svi oni služili kao eksperimentalni proces da bi došao do mange “Last Hope”.

Foto: privatna arhiva
Foto: privatna arhiva

– Što se tiče toga zašto baš manga ima više razloga. Prvi je ta neka skoro dječja sloboda i mašta koja se dopušta u mangama. Drugi razlog se tiče mene kao diplomiranog umjetnika. Ja se u svojim umjetničkim djelima dosta bavim realizmom. Kako bi malo razbio taj realistički prikaz sa druge strane imam mangu koja mi dopušta potpunu slobodu – objasnio je.

Kao još jedan razlog ljubavi prema mangi i istočnjačkom prikazu stripa, Srđan navodi dužinu priče. Kako objašnjava, sama strip priča je dosta duga, te planira da je ispriča kroz 10 volumena.

– Moja manga je velika zbog same priče koja je dosta kompleksna te će zbog toga biti u nekoliko nastavaka. Po mom nekom proračunu, trebalo bi da bude ispričana u 10 izdanja. U pitanju je jedna socijalno-društvena problematika ljudskog roda smještena u fiktivnom svetu fantazije. Strip ce dati neke fiktivne odgovore na vječna pitanja ljudskog roda. Glavni karakter će pokušati da otkrije zamršenu istinu i davno zaboravljenu istoriju ljudi – dodaje on.

Kao i mnogi manga umjetnici i Srđan nastoji stvoriti svoj unikatni stil. Inspirisan je raznim manga umjetnicima kao sto su Hiroaki Samura (oštrica Besmrtnika), Takeshi Obata (Bilježnica smrti), Masashi Kishimoto (Naruto), Eiichiro Oda (One Piece), Hiromi Arakawa (Fullmetal Alchemist), a u pitanju je i njegova najdraža Manga.

– Želim izdvojiti i planove za novi strip na japanskom jeziku, odakle mange i potiču. U planu su još i neki drugi kratki stripovi, ali za sada nemam puno vremena jer za jedan dobar strip potrebno je biti veoma posvećen – rekao je on.

Autorski unikat u regionu

Sama priča u “Lost hope” je neka vrsta disutpijske naučne fantastike sa naglašenim elementima socijalno-društvenih karakteristika ljudskog društva i globalnim problemima civilizacije smeštenim na jednu drugu planetu u budućnosti, pošto je zemlja doživjela katastrofu. Ipak, bijeg od zemlje nije donio bjekstvo od zemaljskih slabosti i tu se počinje razvijati priča oko njegovih junaka, koji otkrivaju zavjeru da se sruši nova utopija. Nova planeta, stari problemi. Od samog početka htio je da se njegov strip čita kao klasična manga, s desna na lijevo, čak su i zvukovi u stripu nacrtani na japanskim znacima.

Ovo izdanje nije autorski unikat samo na prostoru Republike Srpske, već i na širem regionalnom tržištu, a predstavlja rezultat uspješne saradnje Vranješa i strip udruženja “Deveta dimenzija”, koje je izdavač ovog albuma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije