Sport

ŠTA AKO SE PREKINE PRVENSVO SRBIJE Zvezda šampion, Partizan, Vojvodina i TSC u Ligi Evrope

Titula Crvenoj zvezdi, ujedno i ulaznica za još jedan pokušaj plasmana u Ligu šampiona. Partizanu, Vojvodini i TSC-u iz Bačke Topole mjesto u kvalifikacijama za Ligu Evrope piše Blic.

ŠTA AKO SE PREKINE PRVENSVO SRBIJE Zvezda šampion, Partizan, Vojvodina i TSC u Ligi Evrope
FOTO: ANDREJ CUKIĆ/EPA

Takav bi mogao da bude epilog takmičenja u gornjem dijelu tabele Superlige za sezonu 2019/20. ukoliko pandemija virusa korona potraje i ne dozvoli da se prvenstvo privede kraju na terenu.

Kakvi signali stižu iz većine evropskih država pogođenih krizom, plus imajući u vidu da je u Srbiji uvedeno vanredno stanje i da niko ne može da procijeni dokle će trajati, scenario djeluje realan. Iako zvanične potvrde nema, sve okolnosti navode na zaključak da fudbala u našoj državi, bar ove takmičarske godine, neće biti.

Prvenstvo je prekinuto i ama baš niko ne zna kad će (i da li će) biti nastavljeno. Ako ne bude, a sve smo bliži toj odluci, onda bi za pravaka shodno propozicijama takmičenja, bila proglašena Crvena zvezda, lider na tabeli poslije 26 kola, sa 11 bodova više u odnosu na drugoplasirani Partizan.

Utemeljenje za takvu odluku, kako piše Mozzartsport, može se pronaći u „višoj sili“. I na primjeru iz prošlosti. Prethodni put kad je uvedeno vanredno stanje na teritoriji države, takođe u martu, samo 1999. godine, usled napada NATO snaga, prvenstvo tadašnje Jugoslavije je prekinuto. Tada poslije sedam proljećnih kola, čiji je vrhunac bio vječiti derbi, u kojem su Crvena zvezda i Partizan igrali nerešeno (2:2), samo četiri dana prije početka rata. Prvenstvo je zaustavljeno, a za šampiona je proglašen Partizan, u tom trenutku lider sa dva boda više od Obilića (66:64).

Fudbal u Srbiji zemlji pamti još jednu obustavu sezone, sličnu ovoj. Desila se prije 48 godina. Tad je na teritoriji SFRJ izbila epidemija velikih boginja (variola vera), narod je takođe bio u strahu, panici, zatvarale su se škole, fakulteti, nije bilo sportskih nadmetanja, ali je sve trajalo relativno kratko, pošto je za samo deset dana oko 1.850.000 ljudi primilo vakcinu i situacija se smirila.

Fudbal je patio samo u periodu od 19. marta do 16. aprila. Nepunih mjesec dana, ali je prvenstvo nastavljeno prema planu i na kraju je titulu, ispred Crvene zvezde, osvojio Željezničar iz Sarajeva.

Ako bi se sadašnji poredak na tabeli uzeo za konačni, Crvena zvezda bi treću godinu uzastopno bila prvak i igrala bi kvalifikacije za Ligu šampiona. Verovatno od drugog kola, zavisno od raspleta u ostalih prvenstvima Starog kontinenta.

U Evropu bi, zajedno sa njom, kad se za to steknu uslovi, izašli Partizan, Vojvodina i TSC, što bi bio veliki uspjeh za tim iz Bačke Topole, pošto mu je ovo debitantska sezona eliti. S tim što bi drugo mjesto, koji sad drže crno-beli, značilo i povoljnost u vidu početka kvalifikacija za Ligu Evrope. Partizan bi ka grupnoj fazi, kao i lani, krenuo od drugog eliminacionog kola, a Vojvodina i debitant u TSC od preliminarne runde.

Uz veliku ogradu da niko ne zna kad bi počele kvalifikacije za narednu sezonu, pošto ni ova nije priveden kraju. Sve bi trebalo da bude jasnije danas, posle video konferencije čelnika UEFA sa predstavnicima svih 55 nacionalnih saveza.

Ostaje otvoreno pitanje kako bi se popunio sastav Superlige za narednu sezonu. U ovom trenutku u niži rang ispali bi Rad i Mačva, dok bi Javor i Inđija igrali baraž. Iz Prve lige bi u elitnu diviziju ušli Grafičar i Metalac iz Gornjeg Milanovca, a u doigravanju bi učestvovali OFK Bačka i Zlatibor iz Čajetine. Pitanje je samo kad? I da li bi baraža uopšte bilo. Jer, fudbal stoji. Dilema je i kako bi se određivao sastav nižih liga…

Zato ne bi bilo iznenađenje ukoliko čelnici FSS posebnim merama, za početak, prošire Superligu, kao što je bio slučaj posle ratne 1999. Tako niko nije ispao iz elitnog ranga, a ušla su četiri kluba iz nižeg, pa smo u sezoni 1999/2000 imali glomazno takmičenje sa čak 22 ekipe.

Šta će biti s Kupom?

Lako bi moglio da se desi da sezona 2019/20. u Srbiji ostane bez vlasnika pehara Kupa Srbije.

Takmičenje je stiglo tek do četvrtfinala, a ako vanredno stanje u zemlji potraje deluje da se završnica neće ni igrati, pa bi polje za pobjednika ostalo – prazno.

Naravno, odgovorni će pratiti situaciju, možda organizovati završni turnir, po uzoru na košarku, ako okolnosti tokom ljeta to dozvole. Mada kakva je sad situacija…

Inače, ratne 1999. kad je sezona na teritoriji SR Jugoslavije prekinuta, Crvena zvezda i Partizan sastali su se u finalu kupa. S tom razlikom što im je poslije bombardovanja preostalo samo da odigraju polufinalne utakmice. I to u junu: crveno-beli su bili bolji od Vojvodine, a Parni valjak od Obilića. U borbi za trofej, na Marakani, uspešnija je bila Crvena zvezda (4:2).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije