Društvo

ŠTA ZNAČI BITI ŽRTVA NASILJA Bivša korisnica Sigurne kuće podijelila svoju priču

Bivša korisnica Sigurne kuće Sarajevo, a danas uspješna poslovna žena, Dženana Juzbašić, dipl. profesorica geografije, pridružila se izgradnji Fonda “Zajedno smo sigurne”, koji je osnovala Fondacija lokalne demokratije u Sarajevu i podijelila svoju priču s javnošću.

ŠTA ZNAČI BITI ŽRTVA NASILJA Bivša korisnica Sigurne kuće podijelila svoju priču
FOTO SHUTTERSTOCK

Prije šest godina sa svojom djevojčicom ušla sam u Sigurnu kuću za žene žrtve nasilja kako bih pobjegla od nasilnog partnera. Od trenutka kada sam ih pozvala na besplatan telefon pa do danas, osoblje Sigurne kuće i Fondacije lokalne demokratije moji su prijatelji. Da li znate šta znači biti žrtva nasilja? Kako hodati tim putem? Kako otići korak dalje? Sve su to pitanja koja postavljate sebi u najtežim momentima života, a niko u vašoj okolini nema odgovor ili rješenje za vas? Danas sam uspješna, obrazovana, stabilna žena i majka, a Sigurna kuća i Fondacija lokalne demokratije su meni u tome pomogli! Danas njima treba moja i vaša pomoć kako bi mogli pomoći drugim ženama i djeci – kaže Juzbašić, prenosi Klix.

Od osnivanja Fondacije 2000. godine do danas, u Sigurnoj kući Sarajevo je boravilo 2.002 žena i djece. Nažalost, slučajevi nasilja u porodici su u porastu. U 2019. godini je povećan broj prijema žrtava (žena i djece) u Sigurnu kuću, 62% više u odnosu na 2018. godinu.

Zbog nepostojanja sistemskog rješenja u periodu tranzicije prema samostalnom životu, poslu, smještaju i sigurnom životu bez nasilja, veliki broj žena je prinuđeno vratiti se u nasilno okruženje. Prema važećim zakonima, žene i djeca mogu samo određeni period boraviti u Sigurnoj kući. U tom periodu stručni tim Fondacije lokalne demokratije pomaže ženama da vrate svoje samopouzdanje i daje im punu psihološku, sociološku i ekonomsku pomoć. Ali, najduže nakon šest mjeseci žene moraju napustiti Sigurnu kuću i nažalost, mnoge se nemaju gdje vratiti.

– U prelomnom trenutku kada napušta Sigurnu kuću, ženi je najpotrebnija podrška – da se ne vrati ponovo u krug nasilja. Uvjerena sam da će javnost prepoznati važnost Fonda “Zajedno smo sigurne” te da će se uz podršku građana i društveno-odgovornih kompanija prikupiti neophodna sredstva koja će se utrošiti na obezbjeđenje sigurnog smještaja i plaćenih troškova života u prelaznom periodu svake žene koja je koračala ovim putem – naglasila je Dženana nadajući se da će građani i društveno odgovorne kompanije shvatiti važnost podrške i izgradnje ovog Fonda.

Dženana Juzbašić kao bivša žrtva nasilja osjeća ljudsku potrebu da pomogne drugim ženama da ponovo žive svoj život i zato daje podršku Fondu „Zajedno smo sigurne“. Kampanji se priključuju i javne ličnosti, novinari i blogeri.

Sve informacije o kampanji dostupne su na www.zajednosmosigurne.ba, fb stranici www.facebook.com/zajednosmosigurne ili putem telefona +387 33 236 899. Donaciju možete izvršiti putem računa 3387302205402474 otvorenog kod UniCredit Bank dd. Mostar ili online putem dugmeta Doniraj na našoj web stranici http://zajednosmosigurne.ba/fond/.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu