Društvo

STAMBENO ZBRINJAVANJE BORAČKIH PORODICA Gdje smo poslije 20 godina i potrošenih 150 miliona KM

Za dodjelu stana ili novca po novom pozivu Vlade RS, porodice poginulih boraca i ratni vojni invalidi podnijeli su gotovo četiri puta više zahtjeva u odnosu na ranije procjenjene potrebe za stambeno zbrinjavanje.

STAMBENO ZBRINJAVANJE BORAČKIH PORODICA Gdje smo poslije 20 godina i potrošenih 150 miliona KM
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Po zvaničnim podacima, opštinskim administracijama širom Srpske do 1. jula je stiglo ukupno 4.108 prijava, a nakon što je Vlada u aprilu raspisala javni poziv da se podnesu zahtjevi.

Cilj nove Uredbe o stambenom zbrinjavanju i programa Vlade jeste da se zbrinu porodice poginulih i ratni vojni invalidi od prve do četvrte kategorije, koji su prije desetak godina propustili priliku da se prijave za ovakav program.

Kada je uredba donesena u martu, u Vladi su očekivali da će za nastavak zbrinjavanja biti potrebno oko 400 stambenih jedinica, te da bi oko 700 ljudi moglo da dobije nepovratna novčana sredstva. Međutim, do isteka roka za prijave stiglo je ukupno 2.824 zahtjeva za dodjelu novca, te 1.284 zahtjeva za stanove.

Ukupno se prijavilo 3.276 porodica poginulih boraca, i to za nepovratna novčana sredstva stiglo je 2.300 zahtjeva, a za stambene jedinice 976 zahtjeva. Istovremeno, stiglo je ukupno 832 zahtjeva ratnih vojnih invalida, od čega za nepovratna novčana sredstva 524 zahtjeva i za stambene jedinice 308 zahtjeva – navode u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS.

Koliko od njih će zaista imati pravo da u narednom periodu riješi stambeno pitanje, u skladu sa novom uredbom Vlade Srpske, neće se znati sve dok opštine ne donosu odluke po tim zahtjevima, poručuju iz Ministarstva.

Od tog broja će, kažu, zavisiti i koliko će trajati ovaj drugi program Vlade, odnosno koliko godina će trebati da svi dobiju stan ili novac. Ranije procjene su bile da će za nastavak zbrinjavanja, po novoj uredbi, biti potrebno oko 19 miliona KM.

Prethodni posebni program Vlade RS za stambeno zbrinjavanje ovih kategorija je, podsjećamo, trajao gotovo 20 godina, a za to vrijeme je stambeno zbrinuto više od 8.277 osoba i njihovih porodica i utrošeno oko 150 miliona maraka.

Pročitajte još

Ranije procjene Republičke organizacije porodica poginulih i nestalih boraca i nestalih civila su bile i da se negdje oko 700 porodica nije prijavilo za taj program kada je trebalo i zbog toga nisu još ostvarili svoje pravo.

– Mnoge porodice iz različitih objektivnih i subjektivnih razloga se nisu prijavile kada je trebalo, ali ovo sada je svakako više prijava nego što smo očekivali. Ideja nove uredbe Vlade RS jeste da se obuhvate oni koji nisu iskoristili tu priliku ranije. Nama je posebno stalo da se riješe stambena pitanja djece koja su ostala neriješena, a otac im je poginuo. Teško da će svi koji su se sada prijavili imati pravo na zbrinjavanje, ali to će odrediti opštinske komisije koje će izaći na teren i utvrditi ko može dobiti pravo i donijeti rješenja – kaže predsjednik ove organizacije Nedeljko Mitrović.

Pravo prijave

Po javnom pozivu iz aprila, pravo da se prijave za dobijanje stana imale su porodice poginulih i RVI koji su podstanari ili koriste alternativni smještaj po osnovu statusa izbjeglog ili raseljenog lica u stanovima koji nisu izgrađeni sredstvima Vlade RS.

Isto pravo imali su oni koji sami ili sa članovima porodice i dalje žive u zajedničkom domaćinstvu, u stanu koji je u vlasništvu njihovih roditelja, a koji nije uslovan za takav život, kao i oni koji žive u stanu drugih srodnika. Na poziv su se mogli prijaviti i oni koji žive u stanu koji je za otpis iz stambenog fonda.

Dijete poginulog borca, koje samostalno podnese zahtjev za stambeno zbrinjavanje, ne može ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje dodjelom stambene jedinice, ukoliko roditelj posjeduje stambenu jedinicu, bez obzira na uslovnost u smislu člana 9. Uredbe i zajednicu življenja u trenutku podnošenja zahtjeva, navodeno je, između ostalog, u javnom pozivu za podnošenje zahtjeva za stambeno zbrinjavanje ovih kategorija.

Pravo na bespovratna novčana sredstva imaju oni koji imaju stan ili kuću, a koji ne ispunjava osnovne uslove za stanovanje, zatim oni koji otplaćuju namjenski stambeni kredit, te oni koji su počeli izgradnju stana ili kuće, ili kupuju stan ili kuću u cilju rješavanja stambenog pitanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije