Banjaluka

STARI VRTIĆI VAPE ZA OBNOVOM Većina obdaništa u Banjaluci izgrađena prije više od četiri decenije

Uz otvaranje novih vrtića, Banjaluka treba da se pozabavi i obnovom postojećih vrtića, koji su većim dijelom stariji više od 40 godina, a na kojima treba mijenjati stolariju, krovove i fasade.

STARI VRTIĆI VAPE ZA OBNOVOM Većina obdaništa u Banjaluci izgrađena prije više od četiri decenije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Od 25 vrtića na području grada čak 17 je izgrađeno od 1949. do 1986. godine. Nakon toga je nastupio period dugog zatišja, jer su preostali izgrađeni tek poslije 2011. godine. Upravo godine, koji dio objekata ima iza sebe, ali i neredovna ulaganja u njihovo održavanje, uticali su na to da je za dobar dio njih potrebna temeljna obnova.

Iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje poručuju da obnova postojećih vrtića treba ići uporedo s gradnjom novih, ali da ti radovi ne zavise od njih. Ipak, naglašavaju da kada je taj posao u pitanju oni imaju četiri prioriteta, a to su vrtići „Naša djeca“, „Bubamara“, „Plavi čuperak“ i „Neven“.

Ti objekti su stari i skoro sve na njima treba mijenjati, stolariju, krovove i fasade. U vrtiću „Naša djeca“ nas očekuje i više posla, jer pored svega toga treba čak ojačati i statiku zidova i srediti dječije igralište – rekla je direktorka ovog Centra Jelena Kurtinović.

Kazala je da su dobili najavu da će za obnovu vrtića  „Neven“ i „Naša djeca“ biti obezbijeđeno 500.000 KM uz podršku Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju kroz projekat „Energetska efikasnost u javnim zgradama“.

FOTO: Siniša Pašalić/Ringier
FOTO: Siniša Pašalić/Ringier

– Nadamo se da će taj posao biti urađen u toku ove godine – rekla je ona.

Dodala je da, pored toga, treba razmišljati o sanaciji i proširenju postojećeg objekta vrtića „Nataša“ u Boriku.

– Iz tog naselja imamo jako puno zahtjeva roditelja za upis, a jako malo mjesta. Radi se o montažnom objektu, koji je star i islužen i treba ga obnoviti, unutra i vani. Oko objekta imamo ogromno dvorište koje bi dozvoljavalo jedno takvo proširenje. Tako bi rješili dva problema, sanirali objekat i time omogućili djeci ugodniji boravak u njemu. Mogli bi i da se pozabavimo s drugim problemom, da dobijemo dodatna mjesta u vrtiću kako bi primili novu djecu i povećali obuhvat mališana koji su dio predškolskog obrazovanja – naglasila je ona.

Pročitajte još

Napomenula je da su posljednje četiri godine, na desetak objekata, imali velike intervencije, koje su se odnosile na promjenu fasada i vanjske stolarije.

– U tim slučajevima sada trebamo ići na promjenu unutrašnje stolarije i namještaja, a potrebni su i sitni zahvati na samim prostorima unutra – dodala je ona.

Rekla je da je Grad od ove ustanove tražio spisak vrtića u kojima bi prioritetno trebalo poboljšati energetsku efikasnost objekata, te da su oni to učinili i da sada čekaju povratnu informaciju iz nadležnog odjeljenja.

Iz Odeljenja za komunalne poslove poručuju da su od Centra dobili spisak na kojem je bilo osam vrtića.

– U skladu sa raspoloživim sredstvima, odabrali da uradimo elaborat za poboljšanje energetske efikasnosti na četiri objekta, na kojima je najviše potrebno uraditi – kazali su u ovom Odeljenju.

Pročitajte još

Naveli su da se radi o vrtićima „Sunce“, „Leptirić“, „Pinokio“ i „Bubamara“.

– Sada izrađujemo prijedlog mjera koje će nam reći kako bi se postigla ušteda i poboljšanje energetskih karakteristika objekata kroz zamjenu stolarije, fasade ili LED rasvjete. Tu će projektant dati prijedlog i u skladu s tim mi ćemo aplicirati prema UNDP-u za sredstva za energetsku efikasnost i sanaciju tih objekata. To znači da bi se išlo u sufinansiranje i Grad bi morao da obezbijedi dio novca za radove  – objasnili su u ovom Odjeljenju.

Iako su elaborati u izradi u ovom Odjeljenju nisu mogli reći da li će sva četiri vrtića biti obnovljena ili kada bi radovi eventualno mogli početi.

– Vidjećemo koji od ovih vrtića će biti, hajde da kažemo, najinteresantniji UNDP-u i koliko će oni imati planiranih sredstva za te namjene – kazali su u Odjeljenju.

Dugačak spisak potreba

U Godišnjem programu rada Centra za predskolsko vaspitanje i obrazovanje 2019/20 godine je navedeno da bi se na šest objekata trebalo sanirati fasade i stolarije, i to na “Nevenu“, „Plavom čuperku“, „Suncu“, „Bubamari“, „Lani“ i „Pinokiju“.

U objektu „Srećno djetinjstvo“  treba promijeniti fasadu, krov i mokre čvorove. Mokre čvorove bi trebalo sanirati u šest objekata, i to u „Bubamari“, „Srećnom djetinjstvu“, „Tijani“, „Pčelici“, „Pinokiju“ i „Lani“.

U deset objekata trebalo bi promijeniti opremu i namještaj: u „Bambiju“, „Lani“, „Ježevoj kućici“, „Pinokiju“, „Leptiriću“, „Tijani“, „Srećnom djetinjstvu“, „Nevenu“, „Prvim koracima“ i „Radosti“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije