Svijet

Stavljanje PANDEMIJE POD KONTROLU: Potrebna ravnomjernija raspodjela vakcina

Svjetski lideri moraju se "ponovo zauzeti" za ravnomjerniju distribuciju vakcina protiv virusa korona kako bi pandemiju stavili pod kontrolu, rekli su danas šefovi četiri velike globalne organizacije.

Stavljanje PANDEMIJE POD KONTROLU: Potrebna ravnomjernija raspodjela vakcina
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

U svijetu se pojačava zabrinutost da nejednakost u vakcinama između bogatih i siromašnih nacija dodatno komplikuje i produžava pandemiju, koja je ubila više od 3,5 miliona ljudi.

Šefovi Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Svjetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske trgovinske organizacije (STO) okrivili su propuste u programima vakcinacije za pojavu sojeva virusa koji su podstakli nove talase epidemije u zemljama u razvoju.

– Postalo je potpuno jasno da neće biti širokog oporavka od pandemije virusa korona bez okončanja zdravstvene krize. Pristup vakcinaciji ključan je za oboje. Okončanje pandemije je moguće – i sada je potrebno globalno djelovanje – naveli su lideri organizacija u tekstu objavljenom u listu “Vašington post”.

Zajedničku izjavu sačinili su generalna direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva, generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebrejesus, predsjednik Svjetske banke Dejvid Malpas i generalni direktor STO Ngozi Okonjo Iveala.

Oni su pozvali Grupu sedam (G7) da se na sljedećem sastanku u Velikoj Britaniji kasnije ovog mjeseca dogovore o “pojačanoj koordinisanoj strategiji, potpomognutoj novim finansiranjem za vakcinaciju svijeta”.

Zvaničnici su preporučili da G7 finansira plan od 50 milijardi dolara, koji je već iznio MMF za ubrzanje kraja pandemije.

SZO je već označila nejednakost vakcina kao “grotesknu” u martu, a njen šef Tedros Adanom Gebrejesus prošlog mjeseca zatražio je od zemalja koje imaju vakcine da se uzdrže od vakcinacije djece i adolescenata i, umjesto toga, doniraju te doze drugim zemljama.

Program “Kovaks”, koji podržavaju UN, trebao bi da dijeli vakcine sa najsiromašnijim zemljama.

Ali bogate zemlje su faktički izbacile “Kovaks” u ranim fazama nabavke, sklapajući sopstvene dogovore sa proizvođačima lijekova i uzimajući ogroman udio od više od 1,8 milijardi doza vakcina koje su već utrošene širom svijeta.

Članice G7, koje su se prošlog mjeseca sastale u Londonu, obavezale su se da će finansijski podržati “Kovaks”.

Ali nije bilo neposredne najave o novom finansiranju za poboljšanje pristupa vakcinama uprkos stalnim pozivima da G7 učini više kako bi pomogla siromašnijim zemljama, prenio je AFP.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije