Društvo

ŠTEDI VRIJEME, ALI I TROŠKOVE Nova čuda Kine, pacijenta iz Mostara LIJEČE U PEKINGU

Više od 50 kompanija iz Kine, zemlje koja se zbog svog privrednog, vojnog i tehnološkog rasta pretvara u vodeću svjetsku silu, a koja je partner ovogodišnjeg Mostarskog sajma, svojom ponudom ostavlja bez daha.

ŠTEDI VRIJEME, ALI I TROŠKOVE Nova čuda Kine, pacijenta iz Mostara LIJEČE U PEKINGU
FOTO: PROFIMEDIA

Jedan od noviteta, ultrazvuk na daljinu, predstavlja “Beijing Genomics Institute”, kompanija koja je među najvećim u svijetu.

Ovaj vrhunski uređaj predstavila je juče Kejsi Dženg, jedna od direktorka ove kompanije.

Jednostavno, doktor je u Pekingu, a pacijent, naprimjer, ovdje, u Mostaru. Robotičke ruke aparata perfektno mogu reprodukovati doktorovo skeniranje, a onda se fotografija šalje doktoru koji na drugom kraju svijeta očitava parametre. Ovaj uređaj štedi vrijeme, troškove i druge resurse i odličan je za zemlje kojima nedostaje stručnjaka – objasnila je Dženg.

Kompanija BGI, rekla je Dženg, vodeći je institut za genomska istraživanja u svijetu i lider u istraživanju genomskih sekvenci.

– Naš drugi proizvod je uređaj za sekvencionisanje DNK, alat koji služi za razvoj precizne medicine. Pomaže u istraživanju, odnosno shvatanju i otkrivanju karcinoma, defekta pri rođenju, infekcijskih i kompleksnih bolesti – rekla je.

Njihov revolucionarni test u razvijenim zapadnim zemljama skoro da je postao prvi u izboru za amniocentezu i testiranje na Daunov, Tarnerov i Edvardsov sindrom te mnoge druge najčešće hromozomske poremećaje.

Brzi voz

U izložbenom prostoru kineskih kompanija, koji se prostire na skoro 2.000 kvadratnih metara, svoje proizvode predstavljaju giganti, koji zapošljavaju milione ljudi, poput “Greeja”, “Huaweija”, ZTE-a, “Iflyteca”, “Hummera”… Brojna tehnološka čuda koja su izložena, poput opreme za istraživanje i boravak u svemiru, daju osjećaj kao da ste u svemirskoj stanici ili nekom astronautskom prostoru.

– Posjetioci su posebno zainteresovani za brojne simulatore za vožnju prevoznim sredstvima i kroz različite prostore, što stvara prizore kakvi se viđaju u naučnofantastičnim filmovima, a brojni od njih su i edukativnog sadržaja – kažu iz “Movie Powera”.

“China Railway” za sve je posjetioce omogućio simulisnu vožnju brzim vozom koji dostiže brzinu i od 350 kilometara na sat, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu