Politika

Stižu li hiljade migranata i SUMNJIVI LIKOVI pod zaštitom policije: Napeta rasprava o KONTROVERZNOM ZAKONU

Opozicija tvrdi da bi izmjenama Zakona o policiji RS, ako se usvoje, policajci dobili mogućnost da hapse koga hoće i kako hoće, te da angažuje “sumnjive likove” i ljude sa kriminalnim dosijeom, kao informatore i prikrivene istražioce sa lažnim imenima.

Stižu li hiljade migranata i SUMNJIVI LIKOVI pod zaštitom policije: Napeta rasprava o KONTROVERZNOM ZAKONU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

S druge strane, poslanici pozicije su zakon branili, prepadajući njegove protivnike talasom od 80.000 migranata, koji bi svakog časa mogli banuti u Srpsku.

Tako je u napetoj atmosferi, raspravom o izmjenama Zakona o policiji, završeno večerašnje zasjedanje Narodne skupštine RS.

U istom stilu nastaviće se i sutra jer rasprava nije završena.

Zakonski prijedlog, koji je ovih dana na noge digao javnost i borce za ljudska prava, pred skupštinom je predstavio lično ministar Dragan Lukač, koji je između ostalog rekao da nema prepreka za njegovo usvajanje, što se tiče usklađenosti sa zakonodavstvom EU, jer “nigdje u EU ne postoji ovakav zakon”.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Poslanik Perica Bundalo (PDP), inače bivši ministar unutrašnjih poslova RS, upozorio je da predloženi zakon nije u skladu sa pravilima OEBS-a i Venecijanske komisije i da otvara mogućnost za kršenje građanskih prava, jer policijska ovlaštenja nisu dovoljno definisana, pa će “praksa praviti definicije”.

Poslanica Ivanka Marković (SDS), profesorica banjalučkog Pravnog fakulteta, takođe je upozorila da ovlaštenja u ovom zakonu nisu jasno definisana, niti usklađena sa Zakonom o krivičnom postupku, ali je posebno upozorila na član kojim se direktoru policije daje ovlaštenje da za posebne istražne radnje angažuje ne samo policajce, nego i “druga lica”, te policijske službenike iz druge države.

Podsećamo, po nacrtu zakona, angažovanim informatorima i prikrivenim istražiocima policija bi izdavala “legendirana” dokumenta sa izmjenjenim identitetom, odnosno sa, na neki način, “lažnim imenom”, kako bi oni, tako prikriveni, pomogli policiji u prikupljanju informacija.

Edin Ramić iz koalicije “Zajedno za BiH” je rekao da ovakvo zakonsko rješenje omogućava da policija angažuje ljudi iz kriminalnog miljea, te da se podaci koje oni prikupe ne bi mogli koristiti na sudu.

Oni se mogu koristiti samo za manipulacije i zastrašivanje građana i političkih protivnika. Ova odredba je protiv Ustava BiH i Evropske konvencije o ljudskim pravima i ako zakon bude usvojen biće osporen na Ustavnom sudu – poručio je Ramić.

Ipak, najrječitiji je, po običaju, bio Draško Stanivuković (PDP), koji je ponovo zatražio ostavku ministra Lukača, jer “čovjek koji predloži takav zakon, ne treba da bude ministar unutrašnjih poslova.”

– Vaša je želja da legalizujete sve ono što ste u decembru radili na Trgu Krajine, a što nije bilo po zakonu. Neću biti fin kao moje kolege. Tortura koju sam tada doživio i sav jad koji sam vidio na Trgu, daju mi za pravo da budem ogorčen. Uostalom, policija izgleda nema preča posla nego da hapsi građane: nema nerasvjetljenih ubistava, nema dilera droge i kriminalaca na slobodi – rekao je Stanivuković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu