Politika

Stranci o izborima u BiH: Od tvrdnji da je kršenje pravila bilo ALARMANTNO, do poziva da se vlast FORMIRA ŠTO PRIJE

Od ocjena da je kršenje izbornog procesa u BiH bilo alarmantno i da su građani izgubili povjerenje u izbore, do poziva da se rezultati, ipak, priznaju i što prije formira vlast.

Stranci o izborima u BiH: Od tvrdnji da je kršenje pravila bilo ALARMANTNO, do poziva da se vlast FORMIRA ŠTO PRIJE
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

U tom rasponu kreću se izjave zapadnih političara, zvaničnika, posmatrača i predstavnika diplomatskih misija u BiH o nedavno okončanim opštim izborima u BiH.

Najnegativniju ocjenu dao je predsjednik Evropske narodne partije Džotef Dol, koji kaže da je „duboko zabrinut zbog uočenih nedemokratskih praksi od pojedinih političkih učesnika ovih izbora“.

Foto: Avaz.ba/RAS Srbija
Foto: Avaz.ba/RAS Srbija

Preliminarni izveštaji Međunarodne izborne promatračke misije su alarmantni. Politički pritisak na penzionere, zastrašivanje radnika u javnom sektoru, kupovina glasova, prepreke za glasanje dijaspore, nepravilnosti vezane za glasanje putem pošte i veliki broj nevažećih glasova nisu u skladu s demokratskim standardima – naglasio je Dol.

Evropska narodna partija (EPP) okuplja najviše poslanika u Evropkom parlamemtu, a članice ove grupacije iz BiH su PDP, SDA, HDZ 1990 i HDZ BiH.

Istovremeno, visoki predstavnik Valenin Incko u izvještaju pred Savjetom bezbednosti UN javno je pozvao političke aktere u BiH da što prije formiraju vlast u skladu s novim rezultatima. Ista poruku BiH uputio je i šef Delegacije EU pri UN Joao Vale de Almeida.

Na pitanje u vezi sa zakonitošću izbora, iz Delegacije EU u BiH su nam odgovorili da je EU „u potpusti saglasna sa nalazima službene međunarodne posmatračke misije ODIHR“.

-BiH će u toku procesa integracija u EU trebati uvažiti preporuke ODIHR o tome kako da poboljša provođenje izbora – kažu u Delegaciji.

Foto: RAS ARHIVA / ARHIVA
Foto: RAS ARHIVA / ARHIVA

Pomenuti prelimirani izvještaj Međunarodne izborne posmatračke misije sadrži 18 strana teksta, a neki od ključnih nalaza glase: pravni okvir je uglavnom pogodan za demokratske izbore, CIK je većinu svojih zadataka efikasno provodila, sumnja se da su neki kandidati trgovali mjestima u biračkim odborima, povlašten tretman u kampanji i u medijima imali su kandidati koji su trenutno na funkcijama, zloupotrebe administracije i prekomeran uticaj na izbor birača.

Takođe, međunarodni posmatrači su zabilježili i neadekvatne sankcije za nezakonito finansiranje kampanje, manjak informacija o vlasništvu u medijima, te da je „izborni dan uglavnom protekao uredno, uprkos određenim nepravilnostima koje su uočene tokom dana“.

Pročitajte još

-CIK je radila u okruženju neprestanih kritika i navoda koji se odnose na tehničke pripreme. Kritike i navode su izrazile razne zainteresovane strane, a pojačali su ih mediji što je narušilo ugled CIK i oštetilo njen kredibilitet – navodi posmatračka misija u kojoj su bili članovi Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava OEBS (ODIHR), Parlamentarne skupština OEBS, Parlamentarne skupština Saveta Evrope, Evropskog parlamenta i Parlamentarne skupština NATO.

Vehid Šehić iz Koalicije za poštene i fer izbore „Pod lupom“ smatra da je najrelevantniji upravo pelimirani izveštaj ODIHR.

-Međutim, na uočene nepravilnosti dužne su da reaguju institucije BiH koje treba da garantuju zakonitost provođenja izbora, da sankcionišu sve one koji su kršili izborna pravila. Nažalost, tih reakcija nije bilo. Njihov je stav da su ovo bili najpošteniji izbori. Sigurno je da će ostati na tome jer je CIK proglasila konačne rezultatate izbora – kaže Šehić.

Šef Misije OEBS u BiH Bruse Berton je u nedavnom intervju za Srpskainfo izjavio da su „građani i mnoge političke partije izgubili povjerenje u izborni proces“.

Foto: OEBS BiH
Foto: OEBS BiH
Brus Berton

-Ne možemo da ostanemo slijepi na to, a CIK i ostali akteri ne bi trebalo da čekaju na dokaze ogromne prevare da bi preduzeli mjere kojima će se suprotstaviti ovom opasnom gubitku povjerenja – rekao je Berton.

Međutim, i on stoji iza preliminarnog izvještaja ODIHR i najavljuje da bi ta misija uskoro trebalo da objavi konačan izvještaj o opštim izborima u BiH održanim 7. oktobra.

I dok su zamjerke stranih posmatrača još jedan argument za poražene strane u BiH, koje smatraju da su izbori „pokradeni“, izborni pobjenici se mnogo ne osvrću na manjkavosti izbornog procesa. Član Glavnog odbora SNSD Staša Košarac smatra da „ne treba slušati šta kažu stranci“.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Staša Košarac

-Oni su imali svoje političke miljenike koji su bili u partnerstvu sa probosanskim blokom i koji su željeli da naprave problem Srpskoj. Za nas nije dominantan stav stranaca nego nadležnih institucija. U skladu sa Izbornim zakonom BiH, jedino je mjerodavno mišljenje CIK koja svaki put informiše Parlamentarnu skupštinu BiH o provođenju izbornog procesa. Parlament je taj koji će se odrediti prema tom pitanju – kaže Košarac za Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije