Politika

STRANKAMA MILIONI, OPŠTINAMA SITNIŠ Koliko nas koštaju političke partije u Bosni i Hercegovini

Na političke partije u Bosni i Hercegovini iz budžeta na svim nivoima vlasti – od državnih, preko entitetskih, kantonalnih, pa do gradskih i opštinskih, godišnje se izvoji preko 10 miliona maraka, što je skoro 10 puta veće od budžeta neke manje opštine, kao naprimjer Berkovića!

STRANKAMA MILIONI, OPŠTINAMA SITNIŠ Koliko nas koštaju političke partije u Bosni i Hercegovini
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema podacima Centralne izborne komisije BiH, samo u prošloj godini za finansiranje 69 političkih partija iz budžeta je izdvojeno ukupno 10,9 miliona maraka. Najviše novca iskeširano je na račun SDA, čak dva miliona KM, a potom slijedi SNSD sa 1,1 milion KM, HDZ BiH sa milion KM, SDP sa 938.729 KM, Savez za bolju budućnost sa 941.504, te SDS sa 818.451 KM.

Ako se uzme u obzir da neke opštine poput Kneževa, Srpca, Kotor Varoša i slične manje lokalne zajednice, u svojim budžetima imaju na raspolaganju upola manje novca za cijelu godinu, onda se građani s pravom pitaju zašto daju toliki novac za stranke!

Budžet

Iako je to pitanje regulisano zakonom koji nalaže da se 0,2 odsto budžeta na svim nivoima vlasti u BiH raspoređuje na političke partije, analitičari smatraju da bi se zakon trebao mijenjati i da novac, umjesto na stranke, ulažemo u otvaranje novih radnih mjesta, opremanje bolnica, studentske stipendije i slično.

Svijetao primjer dala nam je ovih dana opština Donji Vakuf, nakon što je lokalna skupština donijela odluku o obustavi finansiranja političkih stranaka iz budžeta, a novac će, umjesto strankama, otići na stipendiranje studenata.

Da će ovim primjerom krenuti i drugi nivoi vlasti u BiH za sada su male šanse, bar sudeći po reakcijama pojedinih političkih partija.

Šef Kluba poslanika SNSD u Narodnoj skupštini RS Igor Žunić, pozdravio je inicijativu opštine Donji Vakuf, ali navodi da se ne slaže s tim da se potpuno ukinu finansiranja stranaka iz budžeta. Umjesto toga, kako ističe on, može se smanjiti iznos finansiranja.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Uvijek sam za to da se prilično umanji iznos, ali da se ostavi mogućnost da političke partije funkcionišu, odnosno da imaju osnovne uslove za rad – kaže Žunić.

Različita mišljenja

Ni šef Kluba poslanika PDP u NSRS Perica Bundalo, nije saglasan sa ukidanjem novca strankama iz budžeta. On ističe da bi u suprotnom mnoge stranke imale probleme u finansiranju, što bi dovelo do korupcije i raznih drugih nezakonitosti.

Za razliku od njih šef Kluba poslanika SDS u NSRS Miladin Stanić, ne vidi problem u ukidanju ove stavke u budžetu.

– Moj lični stav je da stranke ne treba finansirati iz budžeta. Lično bih podržao to, ne govorim u ime stranke – kratko je prokomentarisao Stanić.

Direktor društvene agencije Munja, nekadašnje Omladinske informativne agencije Jan Zlatan Kulenović, ističe da ne vidi svrhu u bacanju novca na političke partije kada nam istovremeno građani bukvalno bježe iz zemlje zbog siromaštva.

Pročitajte još

– Zdravstvo i obrazovanje su slabo opremljeni i jako loše  funkcionišu, a o kvalitetu života brojnih građana da ne govorim. Zaista ne treba biti mnogo pametan da se shvati gdje je i kome novac potrebniji – kaže Kulenović.

Dodatna zarada

Ističe da je sasvim sigurno da većina građana s pravom postavlja pitanje zašto se za stranke izdvajaju tolika sredstva umjesto da se novac uloži u nešto od čega će svi imati koristi, a ne samo političari.

– Svaki nivo vlasti ima poseban budžet za stranke, pa onda imate izdvajanja za paušale, mimo profesionalnih ugovora u zakonodavnoj vlasti. Postoji i budžetska stavka da se novac izdvaja za upravne odbore ne samo javnih preduzeća, već i svih javnih ustanova. Obično imate veći broj istih ljudi koji sjedi na pet i više različitih mjesta i dobijaju iz budžeta određenu mini naknadu – podsjeća Kulenović.

Dodaje da mimo toga, određeni broj sredstava za koji nema kontrole, kao što su dnevnice, službena putovanja, reprezentacije i slično, opet ide u džepove političara. Kada se sve sabere i oduzme, kako ističe Kulenović, onda je vidljivo da se ogroman novac slijeva u džepove političara, mimo onoga što dobija njihova stranka.

“Novac dati studentima”

Skupština opštine Donji Vakuf predložila je u četvrtak odluku o obustavi finansiranje političkih stranaka iz opštinskog budžeta. Umjesto lokanim političarima, 25.000 KM bi trebalo preusmjeriti za stipendiranje studenata. Oko te tačke dnevnog reda složili su se svi odbornici, kao načelnik Huso Sušić.

– Mladima trebamo dati podsticaj da studiraju i školuju se, a ne da razmišljaju o odlasku iz BiH. Ova tačka je bila prijedlog, a odluka još nije donesena. Prvo čekamo da vidimo koliko će studenata podnijeti zahtjev za stipendiranjem, pa ćemo ponovo razgovarati na ovu temu – rečeno je nakon sjednice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu