Kultura

Strijela letjela više od 33 godine: Napad na Salmana Ruždija neodvojiv od fetve ajatolaha Homeinija

Mada su brojni mediji kukavički i preoprezno požurili da objave kako je motiv za napad na pisca Salmana Ruždija nepoznat, sasvim je jasno da je neodvojiv od fatve iranskog ajatolaha Homeinija stare već 33 godine, ocjenjuje pisac Muharem Bazdulj.

Strijela letjela više od 33 godine: Napad na Salmana Ruždija neodvojiv od fetve ajatolaha Homeinija
FOTO: SRNA

Bazdulj navodi da je strijela letjela više od 33 godine dok Ruždija nije napokon pogodila.

On napominje da se često zaboravlja skoro nevjerovatan detalj o tome gdje je Ruždi saznao za fatvu.

– Desilo se to u Crkvi Svete Sofije u zapadnom Londonu, crkvi koja pripada Grčkoj pravoslavnoj crkvi, a u koju je Ruždi došao na opijelo svog prijatelja, putopisca Brusa Četvina, koji je primio pravoslavlje nakon jedne posjete Svetoj Gori – navodi Bazdulj u autorskom tekstu za beogradski “Medija centar”.

FOTO: JL CEREIJIDO/EPA
FOTO: JL CEREIJIDO/EPA

Ističući da je s Ruždijem tog dana u društvu bio i pisac Martin Ejmis, autor romana “Strijela vremena”“, Bazdulj podsjeća da je koncept “strijele vremena” razvio 1927. godine britanski fizičar Artur Edington, a bavi se “asimetrijom vremena”, odnosno njegovom jednosmjernošću.

– U kontekstu fizike, vrijeme možda i jeste jednosmjerno. U kontekstu istorije, neke stvari se uvijek vraćaju. Uostalom, u septembru 2012, prije skoro tačno deset godina, u intervju za Bi-Bi-Si, sam Ruždi je izjavio da u tadašnjem svijetu, četvrt vijeka nakon što je njegov roman `Satanski stihovi izvorno objavljen, njegovo objavljivanje ne bi bilo moguće. Razlog za to je, kako je rekao, klima straha i nervoze – navodi Bazdulj.

Kako ukazuje, ako su “strah i nervoza” dominirali javnim životom Zapada prije deset godina, danas je to mnogo očiglednije i intenzivnije.

– U tom smislu, nije čak ni toliko čudno da je ona Homeinijeva davno odapeta strijela baš ovih dana stigla Ruždija. Šlampavost osiguranja s jedne, uz radikalnu zatrovanost javne sfere s druge strane, stvorili su kontekst u kojem je mladom Herostratu bilo lako da pokupi svojih petnaest minuta slave – zaključuje Bazdulj.

On ističe da, kao i svaki ozbiljan pisac, Ruždi želi da uzdrma ljude, da ih natjera da se zapitaju o smislu života, protrese temelje njihovih vizija svijeta, da im ispriča priču, prije svega, ali ne želi nikoga da vrijeđa.

– On zna da je `roman područje u kome je dokinut moralni sud, ali neki njegovi čitaoci to nažalost nisu znali, a onda su se za njima poveli i oni koji teško da išta čitaju – zaključuje Bazdulj.

Čuveni pisac Salman Ruždi /75/, kojem islamisti zbog fetve koju je iranski ajatolah Homeini proglasio 1989. godine godinama prijete smrću, napadnut je u petak, 12. avgusta, na pozornici u američkoj saveznoj državi NJujork.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije