Društvo

Stručnjaci daju važne savjete “Ne koristiti antibiotike tokom liječenja od korona virusa”

Prema trenutnom protokolu liječenja pacijenata oboljelih od korona virusa, visoke doze vitamina se ne preporučuju, a upotreba antibiotika je strogo zabranjena, ukazala je danas profesorka farmakologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu dr Ljiljana Gojković Bukarica.

Stručnjaci daju važne savjete “Ne koristiti antibiotike tokom liječenja od korona virusa”
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Bukarica je objasnila da lakša klinička slika podsjeća na lakšu prehladu i manifestuje se kroz zapušen nos, bol u grlu, ne toliko visoku temperaturu, te bolove u mišićima i kostima, te da bi pacijent, u toj situaciji, ukoliko nema oštećenja želuca, mogao da uzme aspirin od 100 miligrama, ili u suprotnom paracetamol.

Napominje i da je važno nadoknaditi tečnost, koji je bolje biti nego je primati intravenski.

Kada je riječ o vitaminima, Bukarica ukazuje da oni mogu da se piju, ali ne u visokim količinama, što bi značilo, kako objašnjava, da oni koji inače piju vitamin C, ne bi trebalo da uzimaju više od 500 miligrama, dok vitamin D, ukoliko postoji deficit u organizmu, treba da se pije 1.000 do 2.000 jedinica dnevno.

– To je diskretna pomoć, a najveća pomoć je nadoknada vitamina kroz voće i povrće, i najvažnije je nikako ne koristiti antibiotike u toj fazi – istakla je ona.

Pročitajte još

Gojković Bukarica upozorava da se, ukoliko se lakša klinička slika pogorša, temperatura “skoči” do 39 ili 40 stepeni, slabost poveća i počinju kašalj i pospanost, mora otići u kovid ambulantu, kako bi pacijent ušao u sistem i dobio lijekove.

– Ako su stariji pacijenti, sa hroničnim oboljenjima, oni bi u kovid ambulanti trebalo da dobiju antivirusne lijekove: favipiravir – ako je lakša situcija, ili monlupiravir, ukoliko je pacijent gojazan, ima dijabetes ili druge faktore rizika. Ti lijekovi se piju pet dana – pojasnila je doktorka.

Bukarica je naglasila da postoje ljudi koji ne mogu da uzimaju antivirusne lijekove i za njih su terapija neutrališuća antitijela.

Kako kaže, mnogi pacijenti sa malignim oboljenjima, leukemijom, limfomom, imunosupresijom ili su imali transplataciju, ne mogu da prime antivirusne lijekove, pa će primiti neutrališuća antitijela.

– Ukoliko ljekar procijeni da postoji baš težak rizik, po svjetskim protokolima mogu da se kombinuju neutrališuća antitijela i monlupiravir – rekla je Gojkovićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije