Hronika

Stručnjaci upozoravaju: Samoubistva su najčešći uzrok smrti kod adolescenata u uzrastu od 15 do 24 godine

Tri beogradske porodice zavijene su u crno, kada su u srijedu po podne, u razmaku od nekoliko časova, prekinuti životi troje mladih.

Vozilo policije Srbije
FOTO: GORAN SRDANOV/RINGIER

Najprije je, oko 17 časova, djevojka LJ. K. (19) pala sa 20. sprata zgrade na raskrsnici ulica Knez Danilove i Stanoja Glavaša, da bi se dva sata kasnije u Batajnici talentovana košarkašica Milica M. (16) objesila u šupi iza kuće u kojoj je živjela, a onda je oko 20 časova, u kući na Dedinju, Đorđe Z. (25) pucao u sebe iz puške.

Devetnaestogodišnja LJ. K. pala je sa solitera na parkirani automobil i tom prilikom zadobila teške povrede. Iako je ekipa Hitne pomoći djevojku brzo prevezla u bolnicu, ona je ubrzo preminula u Urgentnom centru. Komšije koje stanuju u ovoj višespratnici za Novosti su ispričali da je ona bila sudentkinja prve godine više škole i da ne znaju zašto je ona učinila ovako nešto.

Pročitajte još

– Pala je tačno ispod mog prozora na auto. Iznenadila sam se kada sam vidjela šta se dogodilo. Mlada djevojka… Teško njenim roditeljima – kaže komšinica za Novosti.

Tijelo svoje kćerke Milice M., u šupi iza kuće, navodno je je pronašla njena majka. Djevojčica, koja je imala i dvije sestre, bila je sportistkinja, igrala je košarku u Partizanu. Zbog svog talenta, već sa 15 godina je zaigrala i za prvi tim, a bila je i član kadetske reprezentacije Srbije.

Sportska direktorka kluba Bojana Janković u četvrtak je bila zatečena viješću o Miličinoj smrti i nije mogla ni da nasluti šta bi mogao da bude razlog za ovu tragediju. Ona je navela da je Milica bila budućnost naše košarke i jedan od najvećih talenata.

I Miličine komšije u Batajnici, sa kojima smo u četvrtak razgovarali, kažu da je bila divno dijete i da su čuli da je, navodno, prije strašnog čina, zamolila svoju baku da joj ispeče palačinke i rekla da ide da prošeta psa. Međutim, neki su navodno čuli da je ove godine već pokušavala da digne ruku na sebe.

– Svi smo u šoku. Roditelji i dalje ne mogu da povjeruju da njihovog djeteta više nema – kaže nam djevojčicin rođak.

I oni koji su poznavali Đorđa Z. za njega imaju samo riječi hvale. Kažu da je ovaj student živio sa majkom i sestrom.

– Uvijek je bio nasmijan dečko. Vidio sam ga prije neko veče kad je šetao psa. Baš smo se lijepo ispričali, bio je raspoložen kao i uvijek kad se sretnemo. Ne mogu da vjerujem da se ubio – priča nam Đorđev poznanik.

Prema riječima komšija, mladić je prije 19 godina ostao bez oca Branka. Njega su trojica napadača upucala u njegovoj antikvarnici navodno jer nije htio da im plaća reket.

Kako za Novosti kaže docent dr Ivana Stašević Karličić, direktorka Klinike za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević”, starosna grupa adolescenata od 15 do 24 godine je ona u kojoj je suicid vodeći uzrok smrtnosti, dok je Srbija zemlja sa srednjom stopom samoubistava u opštoj populaciji, sa oko 1.500 ovakvih slučajeva godišnje.

– S obzirom na to da se nalaze u jednoj od najosjetljivijih faza razvoja ličnosti, na stres reaguju burnije u odnosu na odrasle, već formirane ličnosti. Okidač za ovako burno reagovanje može da bude i naizgled bezazlen razlog – navodi dr Ivana Stašević Karličić.

– Najmanji povod, kao što su problemi sa vršnjacima i u školi, sukobi sa zakonom mogu dovesti do promijenljivosti raspoloženja, razdražljivosti, anksioznosti, poremećaja spavanja i pada životne energije.

Zato što loše tolerišu svaku frustraciju, kako kaže naša sagovornica, suicid može biti posljedica impulsivne odluke da prekinu ovu vrstu patnje.

– Savjet roditeljima i ljudima koji u okruženju imaju adolescente je da svaku naglu izmjenu ponašanja i funkcionalnosti u školi, porodici i emocionalnim i drugim odnosima shvate ozbiljno u smislu tolerancije, podrške i stvaranja atmosfere uzajamnog povjerenja. I naravno, obraćanje profesionalcima iz domena zaštite mentalnog zdravlja, jer to je prevencija da bi se izbjegao suicid.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu