Svijet

"SUPROTSTAVITI SE POKUŠAJIMA REVIZIJE ISTORIJE" Putin podsjetio na uloge ruskih specijalnih službi u porazu nacizma

Predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin rekao je da se treba suprotstaviti pokušajima revizije istorijske uloge ruskih specijalnih službi u porazu nacizma tokom Drugog svjetskog rata.

"SUPROTSTAVITI SE POKUŠAJIMA REVIZIJE ISTORIJE" Putin podsjetio na uloge ruskih specijalnih službi u porazu nacizma
FOTO: YURI KOCHETKOV/EPA

Naš zajednički zadatak je suprotstaviti se svim pokušajima revizije istorije, uključujući prećutkivanje ili iskrivljivanje uloge naših specijalnih službi u porazu nacizma i, uopštenije, u obezbjeđivanju nacionalne bezbjednosti i nacionalnih interesa naše zemlje – rekao je Putin.

On je dodao da je cijela Rusija sa pravom ponosna na slavne stranice istorije ruskih specijalnih službi.

– U godini obilježavanja 75 godina od velike pobjede, saginjemo glavu sjećajući se jedinica koje su činili pripadnici službi bezbjednosti, u samom žarištu fronta, koji su branili Moskvu, Lenjingrad, Staljingrad, ratujući u blizini Kurska i drugih kritično važnih lokacija Velikog otadžbinskog rata (1941-1945), formirajući partizanske jedinice i izvršavajući odgovorne zadatke u pozadini, koji su eliminisali špijune, izdajnike i sabotere – rekao je Putin, prenio je Sputnjik.

Većina mitova o ulozi sovjetskih specijalnih službi tokom Drugog svjetskog rata odnosi se na vojne kontraobaveštajne operacije tzv. agencije SMERŠ, kažu stručnjaci.

SMERŠ je bila zajednička direkcija nezavisnih sovjetskih obavještajnih službi, oformljena 1943. i rasformirana 1946. godine.

Uobičajeni mit je da je SMERŠ bio izrazito kaznenog karaktera, odnosno da je imao takvu funkciju, dok su se vojnici Crvene armije borili na prvoj liniji.

U stvari, vojni kontraobavještajci nisu samo izvršavali direktne profesionalne dužnosti, već su bili uključeni i u vojnu akciju, pa čak i preuzimali komandu nad jedinicama koje su izgubile svoje komandante u ratu kada je bilo potrebno.

Osoblje SMERŠ borilo se zajedno sa vojnicima Crvene armije, a broj poginulih u njihovim redovima bio je proporcionalno isti kao i u vojsci. Bilo je mnogo slučajeva kada su vojni kontraobavještajci spašavali jedinice vojske iz blokade i formirali partizanske jedinice posebne namjene, piše Sputnjik.

Ključno dostignuće SMERŠ-a tokom Drugog svjetskog rata bilo je to što nijedna operacija Crvene armije nije bila kompromitovana djelovanjem neprijateljskih obaveštajnih službi niti je jedan plan sovjetske komande pao u ruke neprijatelju, kažu istoričari.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije