Letjelica je samostalno započela šestočasovni put ka Zemlji kasno u petak, a astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams, prva posada koja je letjela Starlajnerom, ostali su na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).
Odlučeno je da Vilmor i Vilijams borave na MSS do februara 2025, budući da se Starlajner vratio na Zemlju koristeći manevre previše opasne za posadu.
NASA and Boeing welcomed #Starliner back to Earth at 12:01am ET (0401 UTC) on Saturday, Sept. 7, following the uncrewed spacecraft's landing in New Mexico—concluding its flight test to the @Space_Station: https://t.co/rOrGmEZtgP pic.twitter.com/LUqnGfuDME
— NASA (@NASA) September 7, 2024
Letjelica je ponovo ušla u Zemljinu atmosferu oko 5 sati jutros po centralnoevropskom vremenu, sa orbitalnim brzinama od oko 27.400 kilometara na sat, prenosi Rojters.
Niz padobrana je aktiviran 45 minuta kasnije da uspori spuštanje i naduvan set vazdušnih jastuka nekoliko trenutaka prije nego što je Starlajner sletio u svemirsku luku Vajt Sends, pustinju u Novom Meksiku.
Pet od 28 Starlajnerovih manevarskih potisnika otkazalo je sa Vilmorom i Vilijams u kabini tokom njihovog približavanja MSS u junu, dok je isti pogonski sistem izazvao nekoliko curenja helijuma, koji se koristi za pritisak na potisnike.
To je dovelo do istrage, koju su vodili Boing i NASA, a koja je koštala 125 miliona dolara. Vilmor i Vilijams će nastaviti da obavljaju naučne eksperimente dok su u svemiru, a očekuje se da se na Zemlju vrate u februaru 2025. letjelicom kompanije SpejsEks.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu