Biznis

SVAKI GRAĐANIN IMA DVIJE HILJADE EVRA Za deceniju štednja u OVOJ ZEMLJI porasla za 651 milion evra

Građani u bankama u Crnoj Gori drže više od 1,3 milijarde evra, što znači da svaki građanin ima po dvije hiljade evra. To je “statistička” računica koja je daleko od stvarnosti jer većina nema ni evra štednje, a mali broj ima pozamašne svote. Prema posljednjim podacima iz ove godine komšije imaju 71 milionera, a najbogatiji među njima ima 32 miliona evra na svom kontu u banci. Ipak, i ovi podaci o milionima evra u kešu su relativni jer nema podataka koliko domaći građani drže u stranim bankama, piše Pobjeda.

SVAKI GRAĐANIN IMA DVIJE HILJADE EVRA Za deceniju štednja u OVOJ ZEMLJI porasla za 651 milion evra
FOTO: ILUSTRACIJA/PROMO

Podaci Centralne banke koji se prate iz mjeseca u mjesec pokazuju da depoziti građana u bankama rastu. Za deset godina uvećani su duplo.

Štednja građana 2009. bila je 654 miliona evra, a danas je više od 1,3 milijarde evra.

Na kraju 2010. bila je 738 milona, godinu kasnije 791 milion, 2012. više od 864 miliona, godinu kasnije 931 milion, 2014. je bila 990 miliona, 2015. preko milijarde, godinu kasnije 1,1 milijardu, 2017. godine 1,23 milijarde, prošle godine 1,32 milijarde i tekuće godine sa kraja oktobra bila je 1,305 milijardi evra.

Sličnom dinamikom rasli su i ukupni, odnosno depoziti privrede i banaka, tako da su prije deset godina bili 1,82 milijarde a danas 3,49 milijardi evra.

Na pitanje kakvo se kretanje depozita očekuje, generalni sekretar Udruženja banaka Bratislav Pejaković je rekao da ne očekuje smanjenje.

Ne očekujem smanjenje ukupnih depozita, a kamoli masovnije podizanje kojeg nije bilo niti tokom 2019. kada je došlo do intervencije kod dvije banke. Sistem je kvalitetno odgovorio, tako da nije bilo negativnih konsekvenci, čak je konstatovan značajan rast depozita. Uostalom, prednost držanja novca kod banaka je sa više aspekata očigledan, kako za dnevne aktivnosti vlasnika depozita tako i kao djelimičan, ili u cijelom kolateral za eventualne potrebe ulaganja – smatra Pejaković.

Prednost je, dodaje on, i brzina povlačenja sredstava. Uz najavu je kvalitetnija od reakcije na tržištu kapitala, gdje bi trebali da realizujete vaše hartije od vrijednosti.

– Veća kamatna stopa ima svoju težinu, ali u selekciji prioriteta, prihvatljivosti rizika koji nose HoV i potreba vlasnika se prepoznaje odgovarajući način tezaurisanja sredstava. Odluka je uvijek na vlasniku novca i njegovim preferencijama – ističe on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije