Banjaluka

SVAKI KONKURS PROGUTA 1.200 KM Banjaluka ima problema sa imenovanjem predstavnika u školskim odborima

Grad Banjaluka već više od godine i po pokušava da izabere svoje predstavnike u školskim odborima pojedinih osnovnih i srednjih škola ali bez uspjeha jer se građani ne prijavljuju.

SVAKI KONKURS PROGUTA 1.200 KM Banjaluka ima problema sa imenovanjem predstavnika u školskim odborima
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Za popunjavanje tih pozicija do sada je raspisano šest konkursa ali 12 obrazovnih ustanova u ovom trenutku u svojim redovima nema predstavnika iz reda lokalne zajednice.

Za iduće zasjedanje Skupštine grada bi trebali biti predloženi predstavnici Grada u tri odbora čime bi opet devet škola ostalo sa upražnjenim mjestima.

Upućeni u ovo problematiku tvrde da kao jedna od mogućih razloga za nedostatak motivacije građana da budu dio ove priče je taj što se za učešće u radu školskih odbora ne isplaćuje novčana naknada.

Predsjednik Skupštine grada Zoran Talić je rekao da će na idućem zasedanju 13. marta isto tako morati objaviti novi sedmi konkurs u nadi da će on biti zadnji i da će se na njega prijaviti pojedinci koji bi bili zainteresovani da preuzmu taj posao.

-Mi smo ispoštovali proceduru, objaviljivali smo konkurse i pozivali sve građane da se uključe ali teško je reći zašto nema zainteresovanih koji bi željeli da rade u školskim odborima naveo je Talić.

On kao jedan od mogućih razloga za ovu demotivaciju vidi  u smanjenom uticaju školskih odbora.

-Oni dobrim dijelom nemaju uticaj u donošenju odluka koji su ranije imali od samog izbora direktora pa na dalje. Ipak, to treba pitati one koji su nekada bili u odborima a koji se sada ne prijavljuju – kazao je Talić.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Rekao je da prema proračunima skupštinske stručne službe svaka objava konkusa je plaćana u prosjeku 1.200 KM.

– Ako sada uđemo u sedmi to će biti oko 8.400 KM, koliko ćemo na to potrošiti za godinu i po dana, a možda i duže, koliko se trudimo da izaberemo svoje predstavnike u tim odborima –naveo je Talić.

On trenutno ne vidi riješenje ovog problema ali ako je suditi prema dosadašnjoj praksi objavljivanja novih konkursa na koja se niko ne prijavljuje može se ići u nedogled.

Školski odbori broje sedam članova, a pored predstavnika lokalne zajednice, ostali se popunjavaju iz reda osnivača, Savjeta roditelja te zaposlenih u toj školskoj ustanovi.

U Ministarstvu prosvete i kulture RS su rekli da nisu nadležni niti mogu birati članove školskog odbora u ime jedinice lokalne samouprave.

– Pravilnikom o radu i postupku izbora i razriješenja članova školskog odbora propisano je da izbor jednog člana školskog odbora u ime jedinice lokalne samouprave, odnosno grada vrši skupština jedinice lokalne samouprave, odnosno grada- rekli su u resornom ministarstvu.

Objasnili su da je istim pravilnikom propisano da su odluke školskog odbora pravno valjane ako se za njih izjasni većina od ukupnog broja članova školskog odbor.

– S obzirom na činjenicu da školski odbor broji sedam članova, odluke mogu biti donesene i na sjednicama na kojoj su prisutna četiri člana. Takođe, u školama u kojima nije imenovan član školskog odbora u ime jedinice lokalne zajednice, školski odbor može nesmetano držati sjednice i donositi odluke –kazali su u ministarstvu.

Nepotpuni odbori

Na idućem zasjedanju gradskog parlamenta bi trebali biti predloženi članovi školskih odbora za Gimnaziju, te osnovnih škola “Dositej Obradović” i “Ivo Andrić”. Upražnjena mjesta ostaju u Tehničkoj školi te srednjoškolskim centrima “Ljubiša Mladenović”, “Apeiron” te “Gaudeamus”. Kada su u pitanju osnovne škole to se odnosi na “Borisav Stanković”, “Miloš Crnjanski”, “Petar Kočić” te “Sveti Ćirilo i Metodije”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu