Biznis

Svaki sedmi stanovnik Hong Konga je MILIONER, tajna bogatsva je u jednome

Hong Kong je 2017. zabilježio milionitog milionera, što je povećanje od 15 odsto u odnosu na prethodne godine.

Svaki sedmi stanovnik Hong Konga je MILIONER, tajna bogatsva je u jednome
FOTO: EXPLORINGLIFE/WIKIPEDIA

Kako je “Biznis Insajder” prenio istraživanje Sitibanka, studija je definisala milionere kao one sa likvidnim sredstvima depozitima, zajedničkim fondovima, akcijama i obveznicama – od milion hongkongških dolara i sprovedena je od septembra do novembra prošle godine, piše Biznis Insajder.

U njoj je bilo uključeno više od 4.100 osoba. Ako se uzme u obzir da u Hong Kongu živi 7,36 miliona stanovnika, onda podatak da je milion milionera dovodi do zaključka da je svaki sedmi stanovnik ovog grada – milioner.

Porast broja milionera posljedica je rastućih vrijednosti akcija i tržišta nekretnina prošle godine. Indeks Hang Seng porastao je za 36 odsto u 2017, dok su cijene imovine porasle za 14 procenata, stvarajući više bogataša u Hong Kongu.

– Broj milionera će nastaviti da se povećava i u 2018 – rekao je Lorens Lam, šef bankarstva za stanovništvo u Sitibank Hong Kongu.

Zemljište je bio glavni investicioni pokretač za kineske i milionere Hong Konga, pa je izračunato da je oko 70 odsto njihovih finansija u imanjima. Prosječno, svaki milioner iz Hong Konga ima oko 3.2 zemljišta, dok oni sa kopna 3.7.

Treba imati na umu da milion dolara u Hong Kongu ne donosi puno u smislu imovine u gradu. Prošle nedjelje stan od 20 metara kvadratnih, za nijansu veći od standardnog kontejnera za prekookeanske pošiljke, u regionu Pok Fu Lam, prodat je za 37.651 hongkongških dolara po kvadratnoj stopi, što je i rekordna cijena za takozvane mikro stanove u gradu.

Međutim, najbogatiji ljudi u Hong Kongu imaju više prekomorske imovine od svojih kineskih partnera.

Druga velika investicija su berza i gotovina. Gradski milioneri imaju 14 odsto u gotovini i 9 odsto u akcijama, dok oni sa kopna imaju 12 odsto u gotovini i 7 odsto u akcijama.

Foto: Paul Hilton/EPA
Foto: Paul Hilton/EPA

Međutim, izvori bogatstva su drugačiji. Milioneri iz Hong Konga saopštili su da je 55 odsto njihovog novca posljedica plate, dok su oni iz kopnennog dijela akumulirali svoje bogatstvo od pokretanja posla, a ostatak je bio od investicija i naslijeđe od roditelja.

Oko 70 odsto kopnenih milionera vodi sopstveni biznis, dok je samo 21 odsto hongkonških milionera posjedovao biznis.

Milioneri su između ostalog kao razlog za brigu iznijeli činjenicu da je najveće nezadovoljstvo ispoljeno prema životnom okruženju i sistemu obrazovanja u gradu, dok su se drugi brinuli i za medicinski sistem.

Lam jer rekao da je 17 odsto milionera u Hong Kongu planiralo da se iseli u druge zemlje, dok procenat spremnih koji su sa kopna iznosi 26 odsto, a Australija im je glavna destinacija.

U pogledu bankarskih navika, prema izveštaju, uticajna grupa Hong Konga upustila se u mobilno bankarstvo mnogo više nego ostatak naroda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu