Društvo

SVAKO ZAŠTO IMA SVOJE ZATO Objašnjeno kako nastaje vremenska prognoza i ZAŠTO JE često pogrešna

Iako se podaci o stanju u atmosferi prikupljaju iz cijelog svijeta, pojedine organizacije mogu drugačije predvidjeti hoće li padati kiša i gdje.

SVAKO ZAŠTO IMA SVOJE ZATO Objašnjeno kako nastaje vremenska prognoza i ZAŠTO JE često pogrešna
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Srećom, na evropskom kontinentu nema razornih tornada i uragana, zbog kojih je redovno meteorološko izvještavanje nužno u slučaju da se obavlja evakuacija pogođenog stanovništva. Ipak, u kojem god dijelu svijeta se nalazili, svakodnevno se oslanjamo na vremensku prognozu.

Podaci koji se tiču vremenskih prilika i stanja u atmosferi se prikupljaju i pohranjuju u moćne superkompjutere. Mjere se temperature vazduha, pritisak, vlažnost, kao i brzina vjetra. Ovi podaci se prikupljaju na globalnom nivou, pa se na osnovi njih određuje vremenska prognoza.

Otežavajuća okolnost je, zapravo, brzina kojom superkompjuteri uspijevaju obraditi podatke o stanju u atmosferi. Meteorolozi, pritom, provode dodatna mjerenja, kako bi predvidjeli bilo kakve promjene i na temelju njih upotpunili prognozu.

Zašto su prognoze često pogrešne uprkos detaljnim i opširnim podacima?

Naša atmosfera je toliko osjetljiva da i najmanje promjene u svjetskim okeanima, na primjer, mogu uticati na to kako će vrijeme izgledati kada stigne do kopna. Atmosfera je širok i složen sistem, te je zato nemoguće precizno je nadgledati u cijelosti, što znači da su propusti u meteorološkim ispitivanjima neizbježni.

Čak ni prognoza sedam dana unaprijed nije pouzdana. Dobre vijesti su da će s razvojem tehnoloških dostignuća i sistem praćenja vremenskih prilika biti sve tačniji. Ni dugoročne prognoze nisu na odmet i dobar su pokazatelj prosječne vlažnosti predstojećih vremenskih prilika. Postoje kompjuterski programi koji nam omogućavaju predvidjeti klimu i nekoliko desetljeća unaprijed, piše BBC.

Kakvo nevrijeme je teško predvidjeti?

Poteškoću predstavlja precizno prognoziranje za određenu lokaciju. Padavine su posebno nezgodne i nepredvidive. Često pomislimo da je vremenska prognoza pogriješila, jer smo očekivali pljusak, a nije se dogodio. Zapravo, dogodio se, samo nekoliko kilometara od nas.

Takođe, različite svjetske meteorološke organizacije koriste vlastite kompjuterske programe, zbog čega je moguće dobiti nekoliko prognoza koje nisu iste za jedno područje.

Sve je veći broj i aplikacija zaduženih za praćenje vremenskih prilika, koje nerijetko koriste drugačije pristupe prognoziranju. Ako postoji 30 odsto vjerovatnosti da će pasti kiša, jedna aplikacija će označiti vrijeme kišobranom, dok će druga to učiniti oblačićem, jer i dalje postoji 70 odsto šanse da će biti suvo. Svakako, s razvojem sve istančanije tehnologije, i sama vremenska prognoza će postati preciznija, brže dostupna i odnosiće se na uže određena područja.

(Klix)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije