Društvo

SVE MANJE DJECE NA JUGU SRPSKE Najviše pogođene razvijenije opštine i gradovi

Natalitet u Hercegovini opada iz godine u godinu, a najviše su pogođene razvijenije opštine i gradovi. Ni ova godina nije počela naročito dobro, pa tako za samo 10 dana u januaru u trebinjskom porodištu nije obavljen nijedan porod.

bebe u porodilištu
FOTO: FOTO: RADIO NEVESINJE/RAS SRBIJA

U Gacku je prošle godine rođeno 66 beba, što je za 40 manje nego 2018, dok je višedecenijski prosjek u ovoj opštini bio oko 90 novorođenčadi.

Manje beba u 2019. bilo je i u trebinjskom porodilištu. Lani je rođeno 290 najmlađih Trebinjaca, a godinu ranije ta brojka je prelazila 300 novorođenčadi.

U Nevesinju je lani rođeno manje od 90 djece, što je na nivou prosjeka posljednje tri do četiri godine, ali su u nevesinjskom porodilištu imali pune ruke posla. Obavili su skoro 200 poroda, a roditelji su bili i iz drugih hercegovačkih opština.

Natalitet je, nažalost, u padu, a jedan od razloga je što se neke porodilje iz Hercegovine odlučuju za porođaje u drugim bolnicama u regiji. To je njihov lični izbor – kaže Srdan Lugonja, načelnik Odjeljenja za ginekologiju i akušerstvo u trebinjskoj bolnici.

Ističe da se starosna granica majki koje rađaju prvo dijete značajno pomjerila.

– Žene na našem području u prosjeku prvo dijete rađaju s 28 godina. Ta starosna granica prvorotki je pomjerena, majke sve starije rađaju po prvi put. Posljednjih godina povećan je i broj parova koji potomstvo dobijaju vantjelesnom oplodnjom. Svaki peti ili šesti par ima problem sa sterilitetom – navodi on.

Dobri uslovi u trebinjskoj bolnici

Lugonja ističe da je znatno povećan i broj carskih rezova.

– Što zbog opravdanih, što zbog ličnih ili nekih drugih razloga, lani je bilo više carskih rezova. Trudimo se da pacijentkinjama ukažemo da je prirodni porođaj najbolji, ali postoje situacije kada je carski rez neminovan. Ima slučajeva i kada žene traže da se porode carskim rezom – dodaje načelnik ginekologije i akušerstva.

Pročitajte još

Ovo odjeljenje trebinjske bolnice prije dvije godine je potpuno renovirano, a od ove sezone u trebinjskoj bolnici radi i novi sistem grijanja.

– Svi uslovi, i kadrovski i smještajni, su iznad prosjeka. Sobe su opremljene novim namještajem, svaka ima TV prijemnike, renovirana su i kupatila – ističe Lugonja.

U Bileći je lani rođeno 99 beba, približno kao i godinu ranije, a dvije posljednje godine u ovoj hercegovačkoj opštini češće se rađaju blizanci.

Hercegovačke opštine novčanim čestitkama stimulišu sklapanje braka i rađanje djece.

Najdalje u ovome je otišao grad Trebinje, gdje se nekoliko posljednjih godina sprovodi niz projekata podrške porodici, od pomoći majkama i bebama, djeci na selu, mladim bračnim parovima do subvencija za starije bračne parove i vantjelesnu oplodnju.

Šesta beba na slovo M

Nova godina je lijepo počela za Ljubinjce. Bračni par Dušica i Gojko Makera polovinom januara postali su po šesti put roditelji. Novu radost u njihov dom unio je sin Milidrag. Makere imaju još pet sinova, a svima imena počinju na isto slovo. Dušica i Gojko roditelji su i Milana, Miloša, Miljana, Milije i Mihaila, a najstariji sin ima 15 godina. Makere kažu da su uvijek željeli veliku porodicu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije