Društvo

"Sve ono što ne nađe vakcina, nađe bolest" Dr Jovanović tvrdi da su djeca u većem riziku od kroone ako ne prime obavezne vakcine

Vakcina protiv korone za sada nije obavezna, ali vakcine protiv određenih opasnih zaraznih bolesti već dugo su u kalendaru obavezne imunizacije

"Sve ono što ne nađe vakcina, nađe bolest" Dr Jovanović tvrdi da su djeca u većem riziku od kroone ako ne prime obavezne vakcine
FOTO: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ/RAS SRBIJA

Protiv hepatitisa B, tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize. Obavezna je i MMR vakcina protiv morbila, rubeola i zaušaka. Da li je epidemija korone usporila redovan proces imunizacije, i da li treba strahovati od novih epidemija?

Pročitajte još

Za sada, djeca uče od kuće i kod kuće. Ali, svi se nadaju, da će u novoj školskoj godini korona biti pod kontrolom, a oni u klupama. Polazak u školu najviše raduje đake prvake. U ovom trenutku, obavljaju se pregledi za upis u prvi razred, a za to je neophodna i potvrda o redovnoj imunizaciji, pišu Novosti.

Direktorka “Batuta” Verica Jovanović podseća da su četiri vakcine potrebne da se njihov program primijeni prije polaska u školu, piše Novosti.

– Ja bi htjela da istaknem da se na svim punktovima u domovima zdravlja, u savetovalištima za zdravu djecu, poštuju protivepidemijske mjere, da ne bi trebalo da postoji strah od infekcije ili bilo kakav rizik po dijete. Rizik je daleko veći ukoliko dijete ne dođe i ne primi vakcinu. Stari epidemiolozi kažu, sve ono što ne nađe vakcina, nađe bolest – upozorava Jovanovićeva.

Procenat vakcinisane djece u prošloj godini, Institut “Batut” imaće u drugoj polovini aprila.

U domovima zdravlja u Kraljevu i Užicu zadovoljni su odzivom, dok u nadležnoj inspekciji saopštavaju da su prošle godine prekršajne prijave podnijeli u čak 16 okruga, a najviše protiv roditelja u – Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Šapcu.

Kakva je kaznena politika 

Goran Stamenković, pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove navodi da je 2019. i 2020. godine ukupno podneto više od 230 prekršajnih prijava protiv roditelja, odnosno staratelja.

– Kaznena politika je pooštrena prošle godine. Novčani iznos kazne za staraoca, roditelja, je od 50 do 150.000 dinara – dodaje Stamenković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije