Digitalna Srpska

Sve za rast prihoda: Do 2024. godine čak 75 odsto brendova ponudiće NEKI OBLIK PRETPLATE

BMW je u julu 2022. najavio pretplatu za grejana sjedišta u iznosu od 18 dolara za tržišta kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka i Novi Zeland.

rad za kompjuterom
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER

Nije riječ o izolovanom slučaju nego o potpunoj promjeni paradigme za potrošačku ekonomiju.

Pretplate više nisu rezervisane samo za filmove, serije i knjige – danas su prodrle u osiguranje, automobilsku industriju, tekstilnu pa čak i prehrambenu, piše Jutarnji list.

Novi prostor rasta

Prema TechCrunchu, tržište pretplata udvostručuje se u prihodu iz godine u godinu, a prema Gartneru će do kraja 2023. godine čak tri četvrtine svih potrošačkih brendova nuditi neku vrstu usluge ili proizvoda temeljenu na pretplatničkom modelu.

Procjenjuje se da prosječan potrošač u EU troši oko 150 evra mjesečno na pretplate te da će čitava ekonomija pretplata u Uniji u narednih nekoliko godina doseći vrijednost od 350 milijardi evra.

Postavlja se pitanje kako to da sve kompanije odjednom nude neki oblik pretplate.

U Revutu smo analizirali tržište i došli do spoznaje da se ne udvostručuje samo volumen pretplata na Netflix i Spotify, odnosno samo u industriji zabave, već da su prednosti pretplate prepoznale kompanije iz mnoštva drugih industrija.

Vidjeli smo da se mnoge kompanije okreću modelu pretplate kao novom pa i primarnom izvoru prihoda.

Glavni razlog je što su kompanije prepoznale da potrošači daju prednost pretplatničkim uslugama zbog njihovog ‘pay-as-you-go‘ pristupa plaćanju koji je prilagođen korisnicima.

Taj pristup zasniva se na jednostavnom principu, dobrom za korisnika: umjesto velike uplate unaprijed, korisnik plaća mali mjesečni iznos tj. mikrotransakciju, koja je psihički lakša za prosječnog potrošača. Taj je pristup dobar i za kompanije koje nude pretplatu: korisnik uslugu plaća prije nego je upotrebi, a ne može je koristiti više od onoga što je platio – taj princip i nije toliko nov.

Primjeri, prilikom odabira ugovora u mobilnoj telefoniji čak sedam od 10 korisnika bira model ‘pay-as-you-go‘.

Kompanijama je to dodatno zanimljivo i zbog njihove tržišne vrijednosti.

Preference korisnika

Kompanije koje prihod stvaraju kroz pretplate mogu lakše predvidjeti svoje buduće prihode i stoga ih investitori više vole. Postižu veće multiple pri valuaciji. Tržišne kapitalizacije za SaaS kompanije su trenutno 6-8 puta u odnosu na godišnji prihod. Multiple su toliko velike uprkos pojavi negativnih trendova u ekonomijama brojnih država.

Dakako, imaju pretplate i drugu stranu. Mogućnost besplatnog probnog perioda ili fri trial većini izgleda jako primamljivo, mnogi ga vole iskoristiti, ali ih kasnije često dovede u nepriliku iz niza razloga.

Pripadnici Generacije Z i milenijci preferiraju pretplate više od prethodnih generacija. U pravilu zato što ne žele ili nemaju kupovnu moć za kupnju imovine i usluga. Zato se jednostavna repetitivna plaćanja pojavljuju u osiguranju, telekomunikacijama pa i zabavi i kupovini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu