Društvo

Svečano otkrivanje spomenika Stefanu Nemanji: Veliki broj građana na Savskom trgu u Beogradu (FOTO)

Na Savskom trgu u Beogradu intoniranjem himne Srbije "Bože pravde" počela je svečana ceremonija otkrivanja spomenika jednom od najznačajnijih srpskih vladara, osnivaču srednjovjekovne srpske države, velikom županu Stefanu Nemanji.

Svečano otkrivanje spomenika Stefanu Nemanji: Veliki broj građana na Savskom trgu u Beogradu (FOTO)
FOTO: M. ILIĆ/RAS SRBIJA

Poslije osam vekova, veliki župan Stefan Nemanja je među nama. Spomenik ovom velikanu otvoren je simblično u danu kada đaci i nastavnici proslavljaju školsku slavu Svetog Savu.

FOTO: RADE PRELIĆ/TANJUG
FOTO: RADE PRELIĆ/TANJUG

Veliki broj građana okupio se nedaleko do zgrade stare Glavne željezničke stanice, koja će biti pretvorena u muzej srpske istorije posvećen Nemanjićima, kako bi prisustvovali jedinstvenom događaju u prestonici.

Svečanosti na Savskom trgu prisustvuju i predsjednik Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, predsjednik parlamenta Ivica Dačić, ministri u Vladi Srbije, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, te gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve.

FOTO: RADE PRELIĆ/TANJUG
FOTO: RADE PRELIĆ/TANJUG

Tu je i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko, predstavnici diplomatskog kora gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, te predsjednik Demokratske partije Srba u Makedoniji i poslanik u Sobranju Ivan Stojiljković…

Svečanost je počela pjevanjem himne Srbije “Bože pravde”. Nakon toga, prikazan je kratak film o Stefanu Nemanji.

Spomenik visok 23 metra, težak 68 tona

Na raspisanom tenderu za izgled spomenika pobijedio je predlog ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova i domaćeg arhitekte Petra Arsića, koji je za to nagrađen sa 50.000 evra. Međutim, kolika je vrijednost kompletnog projekta, zasad je označena kao “državna tajna”.

FOTO: RADE PRELIĆ/TANJUG
FOTO: RADE PRELIĆ/TANJUG

Kompletan spomenik izrađen je u ateljeu vajara Rukavišnjikova u Moskvi, a onda je kamionima, u nekoliko tura, dovezen u Beograd gdje je mjesecima trajalo njegovo montiranje.

Spomenik je visok čak 23 metra, težak 68 tona, a šipovi su pobodeni čak 15 metara duboko u zemlju. Građani će moći da uđu u unutrašnjost šljema u kojoj je prikazana istorija dinastije Nemanjić, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu