Društvo

Svimaju ISTE SIMPTOME: Povećan broj hospitalizacija djece oboljele od virusa

U Zdravstvenom centru u Užicu primljeno je još djece sa stomačnim problemima iz vrtića iz kojeg je početkom nedjelje bilo hospitalizovano osmoro mališana.

Svimaju ISTE SIMPTOME: Povećan broj hospitalizacija djece oboljele od virusa
FOTO: ZORAN ZESTIC/TANJUG

Jedno dijete je odmah pušteno kući, ostalo ih je sedmoro a danas ih je na Dečijem odjeljenju desetoro, kaže za Telegraf primarijus magistar dr Dara Savić- Božović, načelnik Dječijeg odeljenja, pedijatar -kardiolog. 

Ona za Telegraf kaže da nijedno dijete, na sreću, nije životno ugroženo, ali da još djece dolazi na pregled zbog dijareje.

– Djeca nisu životno ugrožena. Šta više, boljeg su opšteg stanja. Znatno su bolje nego što su juče bila, međutim, dolazi još braće i sestara na pregled. Uglavnom, sada je desetoro djece u Odeljenju koja su primljena zbog toga, ali pored djece iz tog vrtića, imamo još djece sa prolivom – kaže dr Savić-Božović : 

Pročitajte još

– I ova djeca koja su primljena su iz vrtića. Braće i sestre idu u taj isti vrtić. To je infekcija koja može da se prenese i kapljičnim putem, može da se prenese preko prljavih ruku, prljavih zagađenih površina, može da se prenese preko igračaka…

Sagovornica podsjeća da su zima i proljeće sezona stomačnog rotavirusa, a da najčešće obolijevaju djeca uzrasta do 5 godina.

– Djeca su uzrasta od 13 meseci do 3 godine, možda je kod kuće neko i stariji. Najviše obolijevaju djeca do 5 godina. Period opravka traje od 7 do 10 dana uz liječenje. Karakteristično je da djeca mogu sa tim virusom brzo da dehidriraju – objašnjava dr Savić-Božović.

Ona kaže da su neka djeca imala težu kliničku sliku jer im je pored rotavirusa dijagnostikovana i kampilo bakterija.

– Kada se udruže dve infekcije onda to bude ozbiljnije – kaže ona za naš portal.

Dječica danas, ipak, neće biti puštena kući. Svakodnevno se prati njihovo stanje a očekuje se da će se sutra znati više informacija u vezi sa tim da li je moguće da budu puštena kući za praznike.

Dr Savić-Božović, inače, rekla je ranije za Tanjug da postoji vakcina protiv rotavirusa, koja kod nas nije obavezna, ali o kojoj bi možda trebalo razmišljati.

– Ima smisla razmišljati o eventualnoj vakcinaciji dece da ne bi bila sklona ovoj infekciji – kazala je dr Savić-Božović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu