Društvo

SVJETSKI DANA MULTIPLE SKLEROZE "Oboljeli suočeni sa brojnim problemima" (FOTO)

Oboljeli od multiple skleroze suočeni su sa brojnim problemima. U narednom periodu  neophodno je više raditi na podizanju svijesti o ovoj bolesti , a nadležni bi trebalo više da se angažuju  na pomoći onima kojima je  najpotrebnija – istaknuto je na skupu koji je, povodom 27. maja – Svjetskog dana multiple skleroze, u Bijeljini organizovalo Udruženje oboljelih koje pokriva osam opština Semberije, Majevice, Podrinja i Posavine.

SVJETSKI DANA MULTIPLE SKLEROZE "Oboljeli suočeni sa brojnim problemima" (FOTO)
FOTO: S.R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Multiple skleroza  je bolest centralnog nervnog sistema, za koju, nažalost, lijeka nema. Simptomi su različiti, ali najčešći su poremećaj vida, ravnoteže, brzo zamaranje, oduzetost pojedinih dijelova tijela koje dovodi do zavisnosti od drugih. Najčešće se javlja od dvadesete do četrdesete godine, s tim da pogađa i mlađe, ali i starije osobe.

Uroš Jovičić iz Ugljevika sa ovom bolešću bori se više od dvije decenije. Jedan je od malobrojnih koji je zaposlen u Rudniku i termoelektrani, pa bar ne brine za svakodnevnu egzistenciju.

Foto: S.R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S.R. Mrkonjić/RAS Srbija

Nažalost, većina oboljelih nije zaposlena pa živi od skromnih primanja na samoj ivici egzistencije. A mi hoćemo da budemo ljudi, a ne teret. Čim je zaposlen, čovjek zarađuje za sebe, privređuje državi i  svojoj porodici. To je i velika stvar. Nažalost, postoje ljudi koji su 100 odsto  ili 99 odsto invalidi i koji ne mogu obavljati ni jedan posao. Od deset oboljelih u Ugljeviku, šest je takvih. Zato o njima treba da više brinu nadležne institucije – kaže Jovičić.

Predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroza regije Bijeljina Milorad Čordić kaže da je neophodno svim pacijentima obezbjediti terapiju koja usporava tok bolesti.

Foto: S.R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S.R. Mrkonjić/RAS Srbija

– Treba da se pojednostave procedure, liste lijekova prošire – kaže Čordić.

Doktor Miodrag Femić upozorio je da je najbitnije urediti zakonsku regulativu kako bi se ovim pacijentima omogućila adekvatna i što češća rehabilitacija odnosno fizikalna terapija.

U Republici Srpskoj registrovano je oko 2000 oboljelih od ove ozbiljne bolesti, od čega stotinak  živi na području Semberije, Majevice i Posavine.

Pripadnici ove populacije se nadaju da će lokalne i republičke vlasti više raditi na poboljšanju prava garantovanih Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom, čija je potpisnica i BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu